Европа

Еден убиен, осуммина повредени во напад со нож во трговски центар во Полска

20 октомври, 2017 - 17:25 (META)  Варшава Најмалку едно лице загина, а други осум се повредени попладнево, кога 27-годишник вооружен со нож нападнал купувачи во трговскиот центар „Виво!“ во градот Сталова Воља во југоисточниот дел на Полска. Повеќето од повредените се здобиле со исеченици. Според полицискиот портпарол…

Каталонците во знак на протест повлекуваат пари од банките

20 октомври, 2017 - 10:18 (META)  Барселона Клиентите во банките во Каталонија ги подигаат парите од финансиските институции кои ги пренеле своите седишта на други локации во Шпанија во екот на кризата по референдумот за независност. Движењето за независност на Каталонија синоќа ги повика своите приврзаници да…