fbpx

Бројот на жртви во поплавите во Бразил се искачи на 107

Најмалку 136 лица се водат како исчезнати, а повеќе од 165.000 се раселени од поплавените домови и спасени со чамци и хеликоптери

-

Бројот на загинати во силните поплави што го зафатија јужниот дел на Бразил се искачи на 107, соопшти вчера цивилната одбрана, пренесува „Ројтерс“. Спасувачките операции продолжиле, а властите почнале да ги согледуваат штетите предизвикани од поплавите.

Синоптичарите предвидуваат нови врнежи во наредните денови, а тоа ги зголемува стравувањата дека нивото на водата дополнително ќе се зголеми во главниот град на поплавената покраина Порто Алегре, во кој улиците се претворени во реки.

Најмалку 136 лица се водат како исчезнати, а повеќе од 165.000 се раселени од поплавените домови и спасени со чамци и хеликоптери.

Поплавите уништија инфраструктура и мостови, го блокираа пристапот до Порто Алегре, каде полиците на супермаркетите се празни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...