fbpx
Таг: Бразил

таг: Бразил

Про-демократски протести во Бразил, се бара затвор за демонстрантите што упаднаа во институциите

Десетици илјади луѓе во Бразил одржаа про-демократски митинзи како лут одговор на упадот во Конгресот од страна на поддржувачите на поранешниот претседател Жаир Болсонаро. Во најголемиот бразилски град, Сао Паоло, толпата извикуваше дека Болсонаро мора да оди во затвор. Асошиејтед прес пренесе дека се приведени околу 1.500 лица поради нередите во неделата во главниот град Бразилија, додека прес-службата на Федералната...

Немири во Бразил: претседателот Лула вети казни откако поддржувачи на Болсонаро упаднаа во институции

Бразилскиот претседател Луис Инсанио Лула да Силва направи обиколка на урнатините во неговата претседателска палата, откако во политички мотивираните нереди во главниот град Бразилија, илјадници десничарски екстремисти се бунтуваа низ демократските институции во земјата, во неуспешен обид да ја соборат новоформираната власт. Би-би-си јави дека поддржувачите на поранешниот претседател Жаир Болсонаро, вчера, марширајќи од штабот на Армијата, упаднале во срцето...

Почина легендата на светскиот фудбал Пеле

Светот се опростува од еден од најголемите фудбалски имиња во историјата - Пеле. Тој синоќа почина на 82-годишна возраст во Сао Паоло, Бразил, пишува Би-би-си. Неговото целосно име и презиме Едсон Арантес до Насименто ретко кој го знае, но затоа пак стотици милиони луѓе од целиот свет се сеќаваат на неговите настапи за време на активната кариера. Социјалните мрежи изминативе...

Претседателот на САД му честиташе на Лула да Силва за победата на „слободните, фер“ избори во Бразил

Претседателот на САД, Џо Бајден му честиташе на новиот претседател на Бразил, Луиз Инасио Лула да Силва, којшто и претходно владееше во истиот мандат, по изборите од вториот крут за нов претседател на Бразил, јави „Ројтерс“. Претседателот на САД повика на „продолжена соработка“ на двете земји, Левичарот Лула го победи десничарскиот досегашен претседател Жаир Болсонаро во тесниот втор круг што означи...

Левичарскиот кандидат Лула успеа да го победи Болсонаро на изборите во Бразил

Радикално десничарскиот претседател Жаир Болсонаро не успеа да добие втор мандат за претседател на Бразил откако на вчерашните претседателски избори беше поразен од левичарскиот кандидат Луиз Инасио Лула да Силва, пренесува Би-би-си. Врз основа на 99,97 отсто од преброените гласови, поранешниот бразилски претседател Лула успеа да освои 50,9 отсто од гласовите, додека актуелниот претседател Болсонаро доби 49,1 отсто од...

„Би јадел Индиец без никаков проблем“: Видео со оваа изјава на бразилскиот претседател стана вирално

Во видео од 2016 година, кое сега е вирално, претседателот на Бразил Жаир Месиас Болсонаро тврди дека би јадел човечко месо. Тогаш тоа беше шокантна изјава, дури и за политичар кој ги славеше мачителите и повикуваше да бидат стрелани ривалите, пишува Гардијан. „Би јадел Индиец без никаков проблем“, кажа Болсонаро пред еден странски новинар во 2016 година, опишувајќи го патувањето...

Претседателски избори во Бразил: Лула да Силва и Болсонаро одат во втор круг

Претседателските избори во Бразил одат во втор круг во кој левичарот Луис Инасио Лула да Силва ќе се соочи со актуелниот екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро, пренесе Гардијан. Поранешниот претседател Луис Инасио Лула да Силва не успеа да обезбеди мнозинство што му беше потребно за да го избегне вториот круг. Со преброени повеќе од 99,5 отсто од гласовите, левичарскиот ветеран...

СЗО апелира да не се напаѓаат и повредуваат мајмуните

Светската здравствена организација (СЗО) упати апел до јавноста да не се напаѓаат и повредуваат мајмуните, откако се дозна за случаи на најмалку седум мајмуни во Бразил што умреле откако биле отруени или повредени среде епидемијата на мајмунски сипаници, пренесе Ен-Би-Си Њуз. „Тоа што луѓето треба да го разберат е дека пренесувањето се случува помеѓу луѓе“, порача портпаролката на СЗО др....

Вистиномер: Видео од протест со мотори во Бразил, претставено како настан во Германија

Видеото споделено во постот е манипулативно, фабрикувно, односно станува збор за содржина која е изменета (altered content). Во дел од видеото е претставен настан кој нема никаква врска со дете болно од канцер во Германија, туку се случил лани во Бразил поради карантинот воведен во екот на пандемијата со ковид-19, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Минатиот месец биле исечени рекорден број дрвја во Амазонија

Бројот на исечени дрвја во Амазонската дождовна шума во Бразил во јануари го надминал уништувањето на шумите во споредба со истиот месец минатата година. Обесшумената површина била пет пати поголема од онаа во 2021 година, што претставува најголема уништена површина во јануари од почетокот на евиденцијата во 2015 година, пишува „Би-би-си“. Во јануари биле обесшумени вкупно 430 квадратни километри, површина...

Вистиномер: Во Бразил 60 отсто од населението е целосно вакцинирано

Не е вистина дека многу малку од луѓето  во Брaзил се вакцинирани. Тоа може лесно да се провери на сајтот „Ourworldindata.org“, каде што може да се прочита дека повеќе од половина од населението на Бразил се вакцинирани, односно, администрирани се вкупно 297.960.460 дози вакцини. Целосно вакцинирана е 60 отсто од популацијата во оваа земја, а 76 отсто имаат примено...

Бразил: Уништувањето на амазонската прашума на најголемо ниво во изминативе 15 години

Уништувањето на амазонската прашума во Бразил годинава е на највисоко ниво во изминативе 15 години, покажува официјалниот извештај на Националниот институт за вселенски истражувања на Бразил, пренесуваат Би-би-си и Гардијан. Податоците покажуваат загрижувачки раст од 22 отсто на површината на уништени шуми во Амазон, така што од август 2020 до јули 2021 година се уништени 13.235 километри квадратни од "белите...

Климатските активисти бараат одговорност: Болсонаро почна сеопшт напад врз Амазонија

Група правници-климатски активисти побараа од Меѓународниот кривичен суд (МКС) да го испита бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за неговите наводни напади врз Амазон, за кои велат дека претставуваат „злосторства против човештвото“, објави денес Си-Ен-Ен. Австрискиот застапник за еколошка правда Олрајс утрово поднел официјална жалба до судот во Хаг. Поднесена е тужба против Болсонаро и неговата администрација за дејствија „директно поврзани со...

Велика Британија во трет бран на корона вирусот, во Бразил бројот на починати надмина половина милион

Делта-варијантата на корона вирусот, која за првпат беше регистрирана во Индија, го зголемува бројот на новозаболени лица од ковид-19 во Велика Британија. За период од една недела, за 79 отсто е зголемен бројот на новозаболени од делта-варијантата, додека приемот во болниците на пациенти е речиси двојно зголемен, јавува Гардијан. Експерти за овој лондонски весник велат дека Велика Британија се...

Кирилицата ѝ е омилена азбука – младата Габс од Бразил самостојно учи македонски јазик

Габс
„Здраво! Мило ми е! Па, јас сум Бразилка, можеш да ме викаш Габс и денес ќе се обидам да отсвирам и да испеам една песна на македонски“. Со овие зборови и потоа со изведбата на песната „Сакам да живеам“ од групата Нокаут, македонската младина ја запозна бразилката Габриела Роша, која веднаш ги освои симпатиите и срцата со нејзиниот глас, но...

Латинска Америка сè повеќе „се гуши“ од ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот сервис за проверка на фактите polygraph.info анализира каква е ситуацијата со...

Во Грција објавено две години старо видео од Бразил со кое се дезинформира јавноста за Ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Јаловиштата се безбедни, нема да ни се случи несреќа како во Бразил, велат надлежните

Трагедијата во бразилската сојузна држава Минас Жераис во петокот, кога поради пробиена брана на хидројаловиште на рудник за железо загинаа 58 лица а над 300 се уште се водат како исчезнати, но без голема надеж дека ќе бидат пронајдени и спасени, ја зголеми загриженоста и во Македонија. Во земјава има  хидројаловишта, а идните рудни концесии предвидуваат и нови. Во моментов...

АХВ со засилени контроли на увозот на бразилско месо

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) информира дека, на бразилската компанија „Сеара алиментос“ (Seara Alimentos LTDA) која извезува месо и во Македонија, и е одземена лиценцата за извоз и е избришана од регистарот на овластени извозници на месо од Бразил. АХВ информацијата ја добила преку Министерството за надворешни работи, каде што пристигнало известување од дипломатско-конзуларното претставништво на Федерална Република Бразил во...

Иванов во Бразил: Името Македонија потекнува од Индија

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. „Имав можност да го запознаам доктор Ѓорге Иванов, претседател на Македонија на церемонијата за отворањето на Македонската...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...