fbpx
Таг: Бразил

таг: Бразил

Јаловиштата се безбедни, нема да ни се случи несреќа како во Бразил, велат надлежните

Трагедијата во бразилската сојузна држава Минас Жераис во петокот, кога поради пробиена брана на хидројаловиште на рудник за железо загинаа 58 лица а над 300 се уште се водат како исчезнати, но без голема надеж дека ќе бидат пронајдени и спасени, ја зголеми загриженоста и во Македонија. Во земјава има  хидројаловишта, а идните рудни концесии предвидуваат и нови. Во моментов...

АХВ со засилени контроли на увозот на бразилско месо

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) информира дека, на бразилската компанија „Сеара алиментос“ (Seara Alimentos LTDA) која извезува месо и во Македонија, и е одземена лиценцата за извоз и е избришана од регистарот на овластени извозници на месо од Бразил. АХВ информацијата ја добила преку Министерството за надворешни работи, каде што пристигнало известување од дипломатско-конзуларното претставништво на Федерална Република Бразил во...

Иванов во Бразил: Името Македонија потекнува од Индија

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. „Имав можност да го запознаам доктор Ѓорге Иванов, претседател на Македонија на церемонијата за отворањето на Македонската...

Пет лице исчезнаа во бродолом во Бразил

Пет лица исчезнаа откако рибарски брод со 23-член екипаж потона кај брегот на Рио де Жанеиро соопштија бразилските власти. Бразилската морнарица наведе дека друг рибарски брод кој пловел во близина, од водата извлекол 18 лица. Бродот потонал ноќта меѓу среда и четврток, во близина на градот Ангра дос Реис. Во потрагата за петте исчезнати се вклучени петролни бродови на морнарицата и...

Светска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски на фестивалот во Сао Пауло

Петтиот игран филм на Милчо Манчевски, „Бикини Мун“, вчера ја имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил. Филмот го претстави директорката на фестивалот, Рената де Алмеида, и ќе има вкупно пет проекции во програмата за специјални презентации. Манчевски пред премиерата учествуваше на дебата на тема „Моралноста и документарниот филм“, а по проекциите имаше разговор со бразилската публика. - Многу...

Потона патнички брод во Бразил

Најмалку 22 лица загинаа, а десетина се исчезнати откако патнички брод потона во залив североисточно од бразилскиот град Сан Салавадор. Бродот со повеќе од 100 патници потона во Заливот на светците. Спасувачките екипи и правните бродови кои биле во близина спасиле 21 патник. Брод со 70 патници во средата потона во реката Шингу на северот на Бразил и во таа несреќа загинаа...

Претседателот на Бразил осомничен за примање мито

Федералната полиција на Бразил вчера соопшти дека нејзините инспектори дошле до докази дека претседателот на земјата, Михел Темер, примал мито за да помага на бизниси, што отвора нова можност да биде симнат од функцијата. Тоа ќе биде третиот по ред бразилски претседател вмешан во финансиски скандал. Истрага против Темер е почната по сведочење на богатиот месарски магнат, Жоесли Батиста, кој постигнал...

Демонстрантите во Бразил со лакови и со стрели ја нападнаа полицијата

Околу илјада членови на бразилско домородно племе се судриле со полицијата за време на протестот за поголеми права кој се организираше пред Конгресот. Некои од домородците биле вооружени со лакови и со стрели, додека полицијата ги гаѓала демонстрантите со солзавец. Група демонстранти носеле погребни ковчези, кои ги претставувале автохтоните покојници кои ја преземаат својата древна земја во Бразил, додека некои се обиделе да...

Еден загинат во силно невреме на југот на Бразил

Во невреме што го погоди јужниот дел на Бразил, загина едно лица, а повеќе десетици се повредени. На снимките што ги пренесоа локалните медиуми, прикажани се потопени улици во градот Порто Алегре, главен град на бразилската држава Рио Гранде до Сул, а на веб-страницата на локалните власти е објавена фотографија од куќа која е урната од невремето. Властите соопштија дека еден од најтешко погодените градови...

Дванаесет повредени на карневалот во Рио де Жанеиро

За време на парадата на познатиот карневал во Рио де Жанеиро, една од платформите удрила во заштитната ограда, при што се повредени најмалку 12 лица, од кои најмалку едно потешко, соопшти полицијата. Последната платформа на школата за самба „Параисо до Туиути“ се движела по улицата кога удрила во ограда што ја одвојувала трибината од тротоарот, при што се повредени гледачи, учесници на...

Бразилската полиција штрајкува, а бандите беснеат по улиците

Полицијата во 30 градови во Бразил штрајкува и одбива да го спроведува законот и да ги штити граѓаните, а последиците од безвластието се застрашувачки, пишуваат светските медиуми. Како што јавува „Дејли мејл“, за три дена од почетокот на полицискиот штрајк, бројот на убиства се зголемил за неверојатни 650 проценти. Најмалку 52 лица се убиени, а бандите беснеат по улиците, вооружени со мачети и...

Бразил се бори против епидемија на жолта треска

Бразил се соочува со можност за избивање епидемија на жолта траска, која само во последните два месеци усмрти 40 лица, соопштија претставници на земјата. Министерството за здравство на земјата наведува дека тоа е најголем број на жртви на жолта треска во последните 14 години. Иако постои вакцина против жолта треска, во државата Есприто Санто забележани се 22 случаи, каде вакцинирањето не...

Бразил: 14 лица побегнале од затвор

Четиринаесет затвореници побегнале од затвор во бразилската сојузна држава Гојас, откако нападнале еден од чуварите. Како што јавуваат локалните медиуми, еден од затворениците нападнал чувар и му го одзел оружјето, а потоа принудил друг чувар да ги отвори вратите. Полицијата сè уште трага по избеганите затвореници. Месецов во неколку бразилски затвори имаше бунтови, при што загинаа неколку десетици луѓе.

Сопругата и нејзиниот љубовник најверојатно го убиле грчкиот амбасадор, јавува ТВ „Глобо“

Бразилската полиција се сомнева дека грчкиот амбасадор во Бразил е убиен од неговата сопруга и од нејзиниот љубовник - полицаец, јавува телевизијата „Глобо“, повикувајќи се на полициски извори. Полицијата потврди дека телото пронајдено во изгорен автомобил е амбасадорот Кирјакос Амиридис (59), кој исчезна пред три дена, кога од Бразилија тргнал да ги прослави новогодишните празници на плажата Копакабана. Полициски истражители, за...

Пронајден уште еден преживеан фудбалер, 75 загинати во падот на бразилскиот авион

Колумбиската полиција соопшти дека 75 лица загинаа во падот на авионот кој ги превезувал фудбалерите на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“. Полицијата претходно соопшти дека загинале 76 лица, но, според новите информации, падот го преживеал уште еден патник, фудбалерот Хелио Зампијер Нето. https://twitter.com/Teleantioquia/status/803550767550500864 Авионот со 81 патник и членови на екипажот, кој патувал од Барзил кон Колумбија, се урна во близина на градот Медељин. -...

76 загинати во падот на бразилскиот авион со фудбалери

Колумбиската полиција соопшти дека 76 лица загинале во падот на авионот што ги превезуваше фудбалерите на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“. Директорот на полицијата, Хозе Асеведо Оса, истакна дека пет од вкупно 81 патник преживеале, а акцијата за спасување е запрена поради силните врнежи на дожд. Тој соопшти дека едно лице починало во болница. Од службата за следење на цивилна авијација не ја потврдуваат...

Во Колумбија се урна авион со бразилски фудбалски тим

Авион со 81 патник и членови на екипажот кој патувал од Бразил кон Колумбија се урна во близина на градот Медељин. Во тек е акција за спасување, а дел од медиумите јавуваат дека има шестмина преживеани. Во авионот се наоѓале фудбалери на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“. Причината за падот сè уште се утврдува, иако постојат сомневање дека до трагедијата дошло затоа што...

Убиени 25 затвореници при немири во затвор во Бразил

Најмалку 25 затвореници се убиени во затвор на североистокот на Бразил при судир на две ривалски банди. Како што јавуваат локалните медиуми, на шест од убиените им е отсечена главата, а телата им се запалени. За време на судирот во затворот во бразилскиот град Боа Виста, повеќе од 100 членови на семејствата на затворениците се земени како заложници, од кои повеќето...

Хаос во Бразил по смената на Дилма Русеф – отповикани амбасадорите од Боливија, Венецуела и од Еквадор

Група демонстранти, незадоволни од смената на претседателката Дилма Русеф, скршија излози на неколку банки, деловни згради и оштетија еден полициски џип во Сао Паоло. Полицијата се обидела со шок-бомби и со солзавец да ги смири демонстрациите кои почнале во една од главните градски улици. Протестот прерасна во насилство непосредно откако новиот претседател Мишел Темер ѝ се обрати на нацијата. Сè уште...

Уапсен шефот на Европските олимписки комитети во Рио де Женеиро

Претседателот на Европските олимписки комитети, Патрик Хики денеска бил уапсен во Рио де Женеиро поради илегална продажба на влезници за натпреварите од Олимпските игри, објави „Би-би-си“, повикувајќи се на пишувањата на медиумите во Бразил. Седумдесет и едногодишниот Хики, според информации е осомничен дека илегално им доставувал влезници на други лица, кои потоа ги продавале по многу повисоки цени. Апсењето на Хики,...

Контраспин: Ставот на Пендаровски околу измените на КЗ е спин

Претедателскиот кандидат Стево Пендаровски тврди дека со тоа што го потпишал указот за измените на КЗ не згрешил, затоа што требало да им се упати порака и лекција на...