Колумбиската полиција соопшти дека 75 лица загинаа во падот на авионот кој ги превезувал фудбалерите на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“.

Полицијата претходно соопшти дека загинале 76 лица, но, според новите информации, падот го преживеал уште еден патник, фудбалерот Хелио Зампијер Нето.

Авионот со 81 патник и членови на екипажот, кој патувал од Барзил кон Колумбија, се урна во близина на градот Медељин.

– Ова е ужасна ситуација. Мораме да потврдиме дека авионот со фудбалерите се урнал. Ова се многу тажни вести. Наше сочувство до семејствата на жртвите и на пријателите – изјави Федерико Гутиерез, градоначалник на Медељин.

Авионот тип „аероспејс 146“ полетал од Сао Паоло во Бразил, имал едно застанување во Санта Крус де ла Сијера во Источна Боливија, од каде се упатил кон Колумбија.

Фудбалерите од тимот „Шапикоенсеа“ утре требаше да играат во финалето на Купот на Америка. Меѓу патниците имало и новинари, како и стручниот штаб на тимот. Причината за падот на леталото не е позната, но во тоа време, според новинските агенции, во тој регион имало големо невреме.

Финалето на Купот на Америка е откажано.