fbpx
Таг: Бразил

таг: Бразил

Ограбени американските олимпиjци во Бразил

Четворица американски пливачи, меѓу кои и освојувачот на златната олимписка медала, Рајан Лохре, се ограбени во Рио де Женаиро откако биле пресретнати од вооружени напаѓачи кои им се заканиле со пиштол. Лохте за телевизиската мрежа „Ен-би-си“ раскажал дека претходната ноќ се враќал во Олимпиското село од забава на француската делегација, кога вооружени мажи кои имале полициски обележја го запреле нивното...

Ристе Пандев прв во предквалификациите на ЛОИ

Нашиот спринтер Ристе Пандев победи во својата предквалификациска трка на 100 метри, на олимписките игри во Рио, Бразил со најдобро време за него сезонава 10.72. Со оваа победа тој обезбеди учество во квалификациските трки, каде противниците се многу подобри.

Уапсени две лица во Бразил кои планирале напад за време на Олимпијадата

Две лица синоќа се уапсени во Бразил под сомнение дека подготвувале терористички напад за време на Олимписките игри кои се одржуваат во Рио де Жанеиро. Како што јавуваат бразилските медиуми, уапсените се државјани на Бразил, но се претпоставува дека се приврзаници на групата Исламска држава. Идентитетот на уапсените засега не се открива, ниту пак се откриваат повеќе детали за полициската...

Отворени Олимписките игри во Рио де Женеиро

Со спектакуларна церемонија на стадионот „Маракана“ ноќеска и официјално беа отворени 31. Летни Олимписки Игри во Рио де Женеиро. Честа да го запали олимпискиот пламен му припадна на бразилскиот маратонец Вандерлеј де Лима, а вршителот на должноста претседател на Бразил, Мишел Темер ги прогласи игрите за отворени. На свеченото отворање на првите Олимпски игри во Јужна Америка, доминираа екологијата,...

Босанец обвинет за воени злосторства уапсен во Бразил

Бразилските власти вчера го уапсија 47-годишниот Никола Чераниќ кого властите во БИХ го гонат од 1992 година за извршени воени злосторства за време на војната во поранешна Југославија. Бразилското федерално обвинителство соопшти дека Чераниќ е уапсен во градот Индајатуба, на околу 45 километри северозападно од Сао Паоло. Интерпол и бразилските власти немаат повеќе детали за злосторствата за кои е обвинет Чераниќ,...

Пожар во олимпиското село во Рио де Жанеиро

Австралискиот олимписки комитет потврди дека избил пожар во зградата во Рио де Жанеиро, поради што се евакуирани персоналот и спортистите од оваа земја. „Пожар со помал интензитет изби во подрумот на зградата во олимпиското село. Евакуирани се персоналот и спортистите“, стои во соопштението. Засега не е позната причината за пожарот. Ова е последен во низата инциденти поврзани со сместувањето на австралискиот олимписки...

Македонија и Бразил заемно ги укинаа визите

Македонија и Бразил од 27 август заемно ќе ги укинат визите за деловни и за туристички патувања. Визната либерализација ќе се однесува за престој до 90 дена во период од 180 денови. Размената на дипломатските ноти со кои се дава ослободувањето од краткорочни визи меѓу Бразил и Македонија ја извршија шефот на бразилската дипломатијата, Карлос Алберто Симас Магелиес, и амбасадорот на...

Се судрија бразилски воени авиони

Два бразилски воени авиони се судрија за време на вежбите за заштита на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Во соопштението на воената морнарица се наведува дека еден авион се урнал во морето, на 20 километри од Рио, а другиот успеал безбедно да слета и покрај оштетувањето. Пилотот на авионот што се урна успеал навреме да се катапултира и не е повреден. Во...

Уапсени 10 лица во Бразил кои планирале напад за време на Олимписките игри

Бразилската полиција уапсила 10 лица осомничени дека подготвувале терористички напади за време на Олимписките игри, кои на 5 август треба да почнат во Рио де Женеиро, јавуваат светските медиуми. Според бразилските власти, осомничените не биле членови на Исламска држава, но се обиделе да стапат во контакт со терористичката група. Од министерството за правда соопштиле дека групата била во подготвителна фаза на...

Падобранска несреќа при поготовките за ЛОИ во Рио де Жанеиро

Двајца бразилски падобранци загинаа вежбајќи ја кореографијата за отворањето на Летните олимписки игри во Рио де Жанеиро, кои ќе се одржат од 5 до 21 август годинава. Како што јавуваат бразилските медиуми, 28 падобранци се обидувале во воздух да ги направат петте олимписки круга, но двајца од нив, 39-годишниот Густаво Кореа Гарцез и 47-годишниот Гилхермо Бастос Падиља, се судриле во...

Изгласано отповикувањето на Дилма Русеф

Бразилскиот сенат изгласа да се продолжи процесот на отповикување на претседателката Дилма Русеф, кој, според првите информации, може да трае шест месеци. Сепак, по гласањето во сенатот, а имајќи предвид дека горниот дом на парламентот минатиот месец ѝ изгласа недоверба, таа од 12 мај автоматски е суспендирана од должноста. Русеф е обвинета за нелегално манипулирање со финансиите, за во пресрет на нејзиниот...

Иницирана постапка за смена на бразилската претседателка

Парламентарната комисија на Долниот дом на бразилскиот парламент се изјасни за поведување постапка за смена на претседателката на Бразил, Дилма Русеф, поради манипулирање со владините сметки за да прикрие дефицит. Против претседателката, еден ден претходно се изјаснија 38 од 65 членови на комисијата. Ако две третини од 513 членови на Долниот дом на парламентот го поддржат повикот, конечната одлука би требало да ја...

Пораст на бројот на случаите со микроцефалија во Бразил

Бројот на потврдени и потенцијални случаи на микроцефалија во Бразил кои се поврзуваат со вирусот Зика, минатата недела порасна од 5.200 на 5.235, соопшти бразилското Министерството за здравство. Во соопштението се наведува дека бројот на потврдените случаи за една недела пораснал од 907 на 944, додека на потенцијалните од 4.291 на 4.293. Се смета дека повеќето новороденчиња во Бразил, родени со...

Во поплави во Бразил загинаа 16 лица

Најмалку 16 лица загинале, меѓу кои и деца, во поплави и во свлечилишта што ги предизвикале силните врнежи во сиромашните предградија на Сао Паоло, соопштиле бразилски официјални лица. Свлечилиштата уништиле неколку куќи и усмртиле 16 лица, а исчезнати се уште осум. Поради силниот дожд, кој почнал да врне синоќа, меѓународниот аеродром во Сао Паоло бил затворен шест часа.

Вирусот зика откриен во плунка и во урина

Бразилскиот здравствен институт „Фиокруз“ денеска соопшти дека првпат е откриен вирусот зика во плунка и во урина и оти ќе биде истражена можноста за пренeсување на вирусот преку телесни течности. Институтот ги анализирал примероците земени од два пациента и изработил делумна низа на генот на вирусот, соопшти претседателот на Фондацијата „Освалдо Круз“, Паоло Гадела. Вирусот зика е дијагностициран во 30 земји...

Токсичен облак над најголемото бразилско пристаниште

Облак од токсичен гас се надвил над најголемото бразилско пристаниште Сантос по експлозија во складиште на една компанија од хемиската индустрија, а градоначалникот ги предупреди граѓаните да го избегнуваат дождот кој би можел да им предизвика изгореници. Сопствениците на компанијата рекоа дека контејнерите биле полни со киселини и со средства за дезинфекција, кои според нивна проценка дошле во допир со дождовница,...

Антипретседателски протести во Бразил

Илјадници Бразилци излегоа на улиците во повеќе градови во земјата да побараат од конгресот да ја отповика претседателката Дилма Русеф поради корупцискиот скандал на нејзината влада и лошите економски резултати. Протестите се одржаа во десетина градови, вклучувајќи го и главниот град Бразилија и упориштето на опозицијата Сао Паоло, но биле значително помалку масовни од демонстрациите одржани претходно во текот на годината,...

Земјотрес во Бразил – нема жртви и материјална штета

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди западниот дел на Бразил, соопшти американскиот институт за геофизика и додаде дека засега не се регистрирани жртви, ниту материјална штета. Потресот се случил на длабочина од 604 километри, а епицентарот бил 130 километри југозападно од градот Тарауака, односно 700 километри североисточно од Лима, главниот град на Перу, каде,...

Бразил: Епидемијата на денга однела 690 животи

Повеќе од 690 лица починале во Бразил од почетокот на годинава од епидемија на треската денга, тропска болест која ја пренесуваат комарците, соопштено е денеска во Сао Паоло, каде се регистрирани 1.990 заболени. - Најмалку 693 лица починале од денга од 4 јануари до 29 август. Тоа претставува пораст за 70 отсто во однос на истиот период во 2014 година,...

Ретроспективата на Манчевски во Бразил

Во Бразил почна ретроспективата на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Неговите филмови „Пред дождот“, „Прашина“, „Сенки“ и „Мајки“ ќе бидат прикажани како дел од едукативната и културна кино-дебата за човекови права (Human Rights Cinedebate) на бразилскиот Федерален универзитет на Рио Гранде до Сул. Ретроспективата почна со проекцијата на „Пред дождот“ на 26 август, а следуваат на 23 септемрви „Прашина“, на 21...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...