fbpx

Босанец обвинет за воени злосторства уапсен во Бразил

-

Бразилските власти вчера го уапсија 47-годишниот Никола Чераниќ кого властите во БИХ го гонат од 1992 година за извршени воени злосторства за време на војната во поранешна Југославија.

Бразилското федерално обвинителство соопшти дека Чераниќ е уапсен во градот Индајатуба, на околу 45 километри северозападно од Сао Паоло.

Интерпол и бразилските власти немаат повеќе детали за злосторствата за кои е обвинет Чераниќ, а засега не се знае ниту колку долго тој престојувал во Бразил.

Според бразилските закони, Врховниот суд одлучува за сите барања за екстрадиција. Засега не се знае кога судот ќе ја донесе одлуката.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...