fbpx
Таг: екстрадиција

таг: екстрадиција

Адвокатите на САД негираат дека обвинувањата против Џулијан Асанж се политички мотивирани

Кривичната пријава е поднесена против Џулијан Асанж бидејќи го открил идентитетот на изворите и поттикнувал кражби и хакирање, а не поради политички причини, рекоа адвокатите што ја застапуваат владата на САД, која бара екстрадиција на основачот на WikiLeaks (Викиликс) на денешното сослушување во судот во Лондон, извести „Гардијан“. Асанж би можел да биде екстрадиран во САД за неколку дена. Таму...

Министерството за правда уште во декември испрати барање за екстрадиција на Палeвски

Објава дезинформира дека Министерството за правда не испратило барање за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо од Турција и покрај тоа што самото барање беше испратено експресно во декември и по него веќе се постапува од страна на турските власти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Зошто Министерството за правда...

Судењето на Палевски во Турција е завршено, се очекува екстрадиција

Македонскиот министер за правда е во Турција на средба со неговиот колега, Јилмаз Тунч, на кој меѓу другото се разговарало и за постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски - Палчо, осомничен за двојното убиство - на малолетната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. „Министерот за правда Кренар Лога беше информиран од турскиот колега дека судскиот процес за Палевски...

Ердоган не ставил услов за екстрадиција на Палевски

Наспроти изнесеното во објавата што ја рецензираме, не постои услов поставен од претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган за испорака на припадници на ФЕТО во замена за екстрадицијата на Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Претседателот Стево Пендаровски го демантираше ова и рече дека најголемиот дел од нив не се во земјава, но...

За Курти, Србија е опасност за регионалната стабилност на Балканот

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Србија претставува опасност за регионалната стабилност на Балканот, барајќи од српските власти да ги ослободат поранешниот припадник на ОВК Хасан Дакај и уште двајца косовски државјани кои беа уапсени на почетокот од месецов, пренесува Радио-телевизија Косово. Во својот говор, премиерот Курти го спомена апсењето на косовски граѓани од страна на Србија, за кое...

Палевски не бил ослободен во Турција, во затвор е во Баликесир

Тврдењето дека Палчо бил ослободен во Турција  е неточно, тоа не соодветствува со фактите и со изјавите и информациите кои доаѓаат од официјални лица и институции. Спротивно на тврдењето во објавата, има потврда од Републичкото јавно обвинителство Баликесир, Турција, за која на 29 декември информираше македонското Министерство за правда, дека на Палевски му бил одреден привремен затвор од 40...

Палевски доби уште 40 дена во турски затвор

На Љупчо Палевски му е одреден привремен затвор во „Затворена казнено -поправна установа Беликесир “ - Турција во траење од 40 дена, соопшти денеска Министерството за правда. Според турските закони, Палевски е уапсен за кривично дело „намерно убиство на дете“. „Во дописот од Републичкото јавно обвинителство Беликесир- Турција информираат дека на лицето Љупчо Палевски, кој со потерница беше уапсен за кривично...

Скопје виа Истанбул – пеш до Баликесир!

Човекот кого министерот за внатрешни работи го посочи како главен креатор, планер, координатор и директен извршител на грозоморните убиства на тинејџерката Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот фризер Панче Жежовски од Велес, беше  уапсен од турската полиција, додека пеш се движел по еден од автопатите кај градот Баликесир. Кој и како го израсна „чудовиштето од нашето маало“, првоосомничениот за...

Екстрадицијата на Палевски може да трае со месеци, ќе има право на жалба на секоја одлука

Не може наскоро да се очекува екстрадиција на Љупчо Палевски од Турција во Македонија, односно треба да завршат сите процедури кои нему му стојат на располагање. На секоја можна одлука од турските органи, Палевски, кој е првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, може да поднесува жалба. Со ова, процесот на екстрадиција може да...

Контраспин: Спин е дека Пендаровски веќе требало да прати писмо до Ердоган во врска со Палевски

Пендаровски де факто може да прати порака до Ердоган од денеска – 12 декември, затоа што Турција дури вчера извести официјално дека го прифатиле барањето од Скопје за да започне постапка за екстрадиција и му одредиле на Палевски 40 дневен притвор, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Најголемата партија од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ искомуницира со јавноста во врска со интервјуто...

Љупчо Палевски во 40-дневен екстрадициски притвор во Турција

Врз основа на дописот добиен од Канцеларијата на главниот јавен обвинител во Баликесир, определен е екстрадициски притвор за Љупчо Палевски во траење од 40 дена, информира Министерството за правда. Љупчо Палевски - Палчо е првоосомничен за грабнување и за убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. Во 30-дневен притвор се уште петмина осомничени, поврзани...

Текот на настаните за двојното убиство: подготвено барањето за екстрадиција на Палевски, пријава има и за возачот

Двојното убиство, на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, предизвика поплава од шпекулации и дезинформации. За само 12 дена (22 ноември - 3 декември) - период во кој се случија двете убиства и во кој на петмина осомничени им беше определен притвор, се размножија толку верзии за трагичниот настан што можат во сериозна заблуда да ја доведат...

Почна постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски од Турција во Македонија

Министерството за правда од надлежните турски власти побарало Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, кој беше фатен во Турција, да биде задржан во притвор поради екстрадиција сè до завршувањето на постапката. „Очекуваме од Република Турција веднаш да постапи по нашето барање“, велат од Министерството за правда. Утринава во 09:20 часот Министерството добило официјално...

Лога: Подготвуваме нов допис за екстрадиција на Груевски

Кренар Лога, министер за правда, во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 најави дека подготвува нов допис за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски. Во гостувањето тој кажал дека писмото е поврзано и со девет други случаи. Во образложението за екстрадиција, навел Лога, ќе пишувало дека казната Груевски ќе ја одлежува во хашките ќелии кои ги исполнуваат условите, бидејќи добил...

Избеганиот Драган Даравелски приведен на „Табановце“

Одамна избеганиот поранешен прв човек на Царинската управа, Драган Даравелски, денеска бил приведен на граничниот премин „Табановце“, потврдија за Мета.мк од Министерството за внатрешни работи (МВР). Против Даравелски, кој беше осуден за злоупотреба на службената положба во Царината во периодот од 1999 до 2002 година за штети од над 2 милиони евра, има судска пресуда за затвор. Му се судеше...

Министерството за правда ќе поднесе нови барања за екстрадиција на Никола Груевски, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири

Министерството за правда соопшти дека во наредниот период ќе поднесе нови барања за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, како и за Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, обвинети за масакрот кај Смилковско Eзеро. „За Никола Груевски досега е испратено едно барање за екстрадиција од ноември 2018 година и едно дополнување на барањето за екстрадиција од јуни 2019 година. Екстрадицијата е...

Унгарската опозиција води на анкетите пред изборите, нивниот лидер сака да го екстрадира Груевски во земјава

Опозициската алијанса од шест политички партии во Унгарија има предност на предизборните анкети од 4 проценти пред владејачката партија „Фидеш“ на Виктор Орбан, пишува британскиот весник Гардијан. Поддршката на здружената опозиција во моментов изнесува 39 отсто, партијата на Орбан има популарност од 35 отсто, додека 23 отсто од граѓаните не одлучиле за кого ќе гласаат. Сите опозициски партии во Унгарија...

Бугарија го екстрадираше Игор Спасов во земјава

Бугарските органи денеска го екстрадираа Игор Спасов во земјава. Министерството за правда попладневно информираше дека властите од соседната земја позитивно одговориле на барањето на македонското Министерство за правда за екстрадиција на лицето Игор Спасов назад во Северна Македонија. Властите од Бугарија денеска го екстрадираа лицето до граничниот премин „Деве Баир“, од каде македонското МВР го спроведе во скопскиот затвор...

Бугарскиот амбасадор не знае дали Игор Спасов има бугарско државјанство, ќе поминат месеци за екстрадиција

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов, при денешниот престој во Штип кажа дека не знае дали Игор Спасов, кој се бара за доиздржување на казната затвор за убиство, има бугарско државјанство. Амбасадорот потврди дека почната е постпката за негова екстрадиција, но предупреди дека ќе треба време. „Како што знаете, покрај тоа што се вклучени министерствата за внатрешни работи, тука...

Министерството за правда побара екстрадиција на Игор Спасов

Министерството за правда побара екстрадиција на Игор Спасов, кој бугарската полиција го уапси во Софија минатата недела. „Во текот на вчерашниот ден, по комплетирањето на документацијата, барањето е испратено до бугарските власти кои понатаму ќе постапуваат по истото. Барањето за екстрадиција го потпиша министерот за правда Бојан Маричиќ“ велат од Министерството за правда. Спасов беше уапсен во софиската населба „Младост“ на...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...