fbpx

Адвокатите на САД негираат дека обвинувањата против Џулијан Асанж се политички мотивирани

Основачот на Викиликс ги разоткривал изворите и поттикнувал кражби и хакирање, велат адвокатите што ја застапуваат владата на САД на сослушувањето за екстрадиција на Џулијан Асанж во Лондон

-

Кривичната пријава е поднесена против Џулијан Асанж бидејќи го открил идентитетот на изворите и поттикнувал кражби и хакирање, а не поради политички причини, рекоа адвокатите што ја застапуваат владата на САД, која бара екстрадиција на основачот на WikiLeaks (Викиликс) на денешното сослушување во судот во Лондон, извести „Гардијан“.

Асанж би можел да биде екстрадиран во САД за неколку дена. Таму би се соочил со обвинение за шпионажа, поради објавувањето илјадници тајни воени и дипломатски документи поврзани со војните во Авганистан и Ирак. До тоа ќе дојде ако Високиот суд во Лондон не му даде дозвола да се жали за неговото екстрадирање од Обединетото Кралство.

Во денешната сесија од сослушувањето адвокатите на владата на САД се обидоа да ги оповргнат аргументите изнесени од адвокатите на Асанж вчера. Бранителите на основачот на Викиликс на вчерашното сослушувачко рочиште тврдека дека САД има политички мотивирана намера да се одмазди на Асанж поради разоткривање државен криминал, вклучително и мачења, киднапирања и вонсудски егзекуции.

Асанж и денеска и вчера не ги следеше сослушувањата со физичко присуство или онлајн, правдајќи се со здравствената состојба.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Со хеликоптерска помош ренџери гасат пожар на Шара

На територијата на Национален Парк „Шар Планина" има активен пожар при што гори букова шума, ливади и меѓни стебла во приватни имоти, известуваат од Центарот за управување со кризи...