fbpx

Изгласано отповикувањето на Дилма Русеф

-

Бразилскиот сенат изгласа да се продолжи процесот на отповикување на претседателката Дилма Русеф, кој, според првите информации, може да трае шест месеци.

Сепак, по гласањето во сенатот, а имајќи предвид дека горниот дом на парламентот минатиот месец ѝ изгласа недоверба, таа од 12 мај автоматски е суспендирана од должноста.

Русеф е обвинета за нелегално манипулирање со финансиите, за во пресрет на нејзиниот реизбор во 2014 година да го намали буџетскиот дефицит.

Претседателката ја негира одговорноста и истакнува дека станува збор за политички манипулации на нејзините опоненти.

Должноста шеф на државата ја презема потпретседателот Мајкл Темер.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
free online course
download samsung firmware
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download