Четворица американски пливачи, меѓу кои и освојувачот на златната олимписка медала, Рајан Лохре, се ограбени во Рио де Женаиро откако биле пресретнати од вооружени напаѓачи кои им се заканиле со пиштол.

Лохте за телевизиската мрежа „Ен-би-си“ раскажал дека претходната ноќ се враќал во Олимпиското село од забава на француската делегација, кога вооружени мажи кои имале полициски обележја го запреле нивното такси.

Криминалците од пливачите побарале да им ги предадат парите и другите вредност и да легнат на земја, што Лохте, како што вели, одбил.

– Момче извлекол пиштол и ми го ставил на чело велејќи ми да легнам. Дигнав раце во вис. Ни ги зеде парите, паричниците, но ми ги остави мобилниот телефон и кредитните картички – вели 32-годишниот Лохте.

Безбедноста е најголем проблем за организаторите на Олимписките игри во Бразил, кои ангажираа повеќе од 80.000 војници и полицајци на улиците на Рио.

Меѓународниот олимписки комитет првично го негираше грабежот, но Американскиот олимписки комитет ја потврди, соопштувајќи дека четворицата спортисти се на безбедно место и оти „соработуваат со властите за случајот“.