fbpx

Дванаесет повредени на карневалот во Рио де Жанеиро

-

За време на парадата на познатиот карневал во Рио де Жанеиро, една од платформите удрила во заштитната ограда, при што се повредени најмалку 12 лица, од кои најмалку едно потешко, соопшти полицијата.

Последната платформа на школата за самба „Параисо до Туиути“ се движела по улицата кога удрила во ограда што ја одвојувала трибината од тротоарот, при што се повредени гледачи, учесници на парадата и новинари.

Полицијата поведе истрага непосредно по минувањето на другите платформи низ таканаречениот „Самбадром“.

– Последната платформа тргнала наназад и од една страна ги притисна учесниците на парадата на оградата, што предизвика хаос. Управувачите со платформата направиле и дополнителен маневар и тогаш се повредени уште лица – соопшти претставник на полицијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Во понеделник, на 20 мај, во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 19 часот и 30 минути ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за...