fbpx

Патник загина во турбуленција на летот Лондон-Сингапур, 30 се повредени

Сè уште е нејасно што точно се случувало на летот. Еден патник изјавил за новинската агенција Ројтерс дека авионот одеднаш започнал да се „тресе и да се навалува“

-

Еден патник загина, а повеќе од 30 се повредени во авионот на Сингапур Ерлајнс кој летал од Лондон за Сингапур, а кој бил под влијание на голема турбуленција, пренесе Би-Би-Си.

Авионот „Боинг“ 777 за Сингапур се пренасочил кон Бангкок и слетал во 15:45 часот по локално време. Авионот транспортирал вкупно 211 патници и 18 членови на екипажот, се вели во изјавата на авиокомпанијата.

„Сингапур Ерлајнс изразува најдлабоко сочувство до семејството на пасенологот“, пренесува Би-Би-Си.

Сè уште е нејасно што точно се случувало на летот. Еден патник изјавил за новинската агенција Ројтерс дека авионот одеднаш започнал да се „тресе и да се навалува“.

„Почнав да се подготвувам за она што се случуваше, но многу одеднаш имаше драматичен пад, така што сите оние кои седеа и не носеа безбедносен појас беа исфрлени од седиштата и се удрија од таванот“, изјавил 28-годишниот студент Зафран Азмир.

Дел од патниците ги удриле главите на кабините за багаж, или на местата каде што се наоѓаат светлата и заштитните маски.

Авиокомпанијата соопшти дека 31 патници од авионот биле пренесени во болница.

Министерот за транспорт на Сингапур, Чи Хонг Тат, рече дека Владата ќе им помогне на патниците и на нивните семејства.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...