fbpx

Откажани денешните и утрешните летови меѓу Скопје и Виена поради протест на вработените во „Аустриан Ерлајнс“

Откажани се и шест лета до Белград, по четири до Сараево и Загреб, три до Приштина, два до Подгорица и еден до Дубровник и Сплит

-

Вработените во „Аустриан Ерлајнс“ денеска, четврток и утре, петок (28 и 29 март) штрајкуваат поради несогласувања околу платите, што резултираше со откажување на околу 400 летови, што, пак, ќе засегне 50.000 патници.

Поради ова, откажани се 24 летови од Виена до градовите во земјите од регионот што требаше да се реализираат овие два дена, објави интернет-страницата „exyuaviation.com“.

Откажани се шест лета до Белград, по четири до Сараево и Загреб, по три до Приштина и Скопје, два до Подгорица и по еден до Дубровник и Сплит.

Ниту утре нема да се реализира единствената авиолинија на овој превозник до Скопје (OS777).

На интернет-страницата на Меѓународниот аеродром Скопје за денеска и утре не се наведени ниту едно полетување и слетување кон и од Виена.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...