Авион со 81 патник и членови на екипажот кој патувал од Бразил кон Колумбија се урна во близина на градот Медељин. Во тек е акција за спасување, а дел од медиумите јавуваат дека има шестмина преживеани.

Во авионот се наоѓале фудбалери на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“. Причината за падот сè уште се утврдува, иако постојат сомневање дека до трагедијата дошло затоа што авионот останал без гориво.

Најмалку десет лица се повредени и префрлени во болница, јавуваат претставници на спасувачките служби, а точниот број на загинати сè уште не е познат. Акцијата за спасување ја отежнуваат лошите временски услови, а пристапот до местото на падот на авионот е можен единствено преку копно.

Во авионот се наоѓале 72 лица и девет членови на екипажот. Колумбиските медиуми пренесуваат дека во авионот се наоѓале 22 фудбалери, осум функционери на клубот, тројца гости и 21 новинар.

Авионот тип „аероспејс 146“ полетал од Сао Паоло во Бразил, имал едно застанување во Санта Крус де ла Сијера во Источна Боливија, од каде се упатил кон Колумбија.

Со истиот авион овој месец патуваа и фудбалерите на националниот аргентински тим.
Бразилските медиуми пренесуваат дека авионот изгубил контакт со контролата на летање нешто по полноќ по локално време и дека се урнал неколку моменти пред да слета.