fbpx
Таг: фудбалери

таг: фудбалери

Фудбалерите пристигнаа во Букурешт – првиот меч ќе го одиграат против Австрија во недела

Македонската фудбалска репрезентација пристигна во Букурешт каде во недела (13 јуни) ќе го одигра првиот натпревар во рамките на едно Европско првенство од осамостојувањето до денес. Честа да ни биде противник во овој историски меч ѝ припадна на репрезентацијата на Австрија. Четири дена подоцна, на 17 јуни во 15 часот, на фудбалскиот терен ќе се соочиме со Украина. Инаку, на...

Од пештерата во Тајланд спасени и последното момче и тренерот

Специјалците „фоки“ од тајландската Воена морнарица предмалку соопштија дека од пештерскиот систем, каде беа заглавени од 23 јуни годинава, се спасени и последното момче и тренерот. Излегувањето од отворот на пештерите Там Луанг на нуркачите и на момчето, беше поздравено со бурен аплауз и френетични извици. Четиримина нуркачи остануваат внатре во пештерите „за секој случај“, велат од тајландската армија, иако...

Се чека од пештерата во Тајланд да се спасат последните две момчиња и тренерот

Од пештерскиот систем Там Луанг во Тајланд, во кој беа долго заглавени, денеска се извлечени уште две момчиња, и сега внатре се уште две и нивниот тренер, јавија светските агенции. Денеска е третиот ден од спасувачката операција за 12-те момчиња, млади фудбалери, и тренерот кои повеќе од две седмици беа заглавени во пештерата во Тајланд, која беше поплавена, па нуркачи...

Пронајден уште еден преживеан фудбалер, 75 загинати во падот на бразилскиот авион

Колумбиската полиција соопшти дека 75 лица загинаа во падот на авионот кој ги превезувал фудбалерите на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“. Полицијата претходно соопшти дека загинале 76 лица, но, според новите информации, падот го преживеал уште еден патник, фудбалерот Хелио Зампијер Нето. https://twitter.com/Teleantioquia/status/803550767550500864 Авионот со 81 патник и членови на екипажот, кој патувал од Барзил кон Колумбија, се урна во близина на градот Медељин. -...

Во Колумбија се урна авион со бразилски фудбалски тим

Авион со 81 патник и членови на екипажот кој патувал од Бразил кон Колумбија се урна во близина на градот Медељин. Во тек е акција за спасување, а дел од медиумите јавуваат дека има шестмина преживеани. Во авионот се наоѓале фудбалери на бразилскиот клуб „Шапикоенсеа“. Причината за падот сè уште се утврдува, иако постојат сомневање дека до трагедијата дошло затоа што...

Фудбалер на ФК „Силекс“ осомничен за местење натпревар

Министерството за внатрешни работи (МВР) до скопското Основно јавно обвинителство поднело кривична пријава против С.В. (26) од Кочани, фудбалер во фудбалскиот клуб „Силекс“ од Кратово, кој се товари за местење натпревар. Како што информираат од МВР, фудбалерот е осомничен за неовластено давање подароци. Според полицијата, осомничениот на четворица свои соиграчи им ветил награда од 1.200 евра, за секој од нив, ако...

Младите фудбалери свечено пречекани во Белград

Младинската фудбалска репрезентација на Србија беше свечено пречекана по освојувањето на Мундијалот, а настанот го пренесоа бројни светски медиуми. Илјадници луѓе пред Собранието во Белград ги поздравија младите шампиони, победници на турнирот во Нов Зеланд. Србија беше единствена европска селекција што стигна до полуфинале, па во борбата за трофеј со 2:1 го совлада петкратниот светски шампион, фудбалерите на Бразил. - Околу 50.000 луѓе...

Пронајдени напаѓачите на автобусот на „Фенербахче“

Турската полиција во Трабзон уапсила двајца осомничени за пукањето во автобусот со фудбалерите на клубот „Фенербахче“. Ова го потврди и локалниот гувернер. „Двајца осомничени се уапсени и се на испитување“, соопшти гувернерот Адил Џелил Ез. Едниот од приведените пукал кон автобусот, а вториот бил негов соучесник, кој му го најавил пристигнувањето на автобусот на автопатот. Според турските медиуми, и двајцата осомничени...

Барселона нема да може да купува фудбалери

Каталонскиот клуб дефинитивно нема да може да купува фудбалери во 2015 година откако судот за спортска арбитража ја одби жалбата на Барселона на казната на ФИФА, а останува и паричната казна од 450.000 швајцарски франци. „Судот за спортска арбитража ја одби жалбата на ФК Барселона вложена на 19 август 2014 година, која се однесува на Дисциплинската комисија на ФИФА. Поради оваа...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...