Младинската фудбалска репрезентација на Србија беше свечено пречекана по освојувањето на Мундијалот, а настанот го пренесоа бројни светски медиуми.

Илјадници луѓе пред Собранието во Белград ги поздравија младите шампиони, победници на турнирот во Нов Зеланд.

Србија беше единствена европска селекција што стигна до полуфинале, па во борбата за трофеј со 2:1 го совлада петкратниот светски шампион, фудбалерите на Бразил.

– Околу 50.000 луѓе беа на улиците низ центарот на Белград, фудбалерите беа пречекани како херои по победата над Бразил. Навивачите запалија факли и со знамиња направија неповторлив амбиент за младите фудбалери – пренесува „Дејли мејл“.