Турската полиција во Трабзон уапсила двајца осомничени за пукањето во автобусот со фудбалерите на клубот „Фенербахче“. Ова го потврди и локалниот гувернер.

„Двајца осомничени се уапсени и се на испитување“, соопшти гувернерот Адил Џелил Ез.

Едниот од приведените пукал кон автобусот, а вториот бил негов соучесник, кој му го најавил пристигнувањето на автобусот на автопатот. Според турските медиуми, и двајцата осомничени ги отрфрлиле обвиненијата.

Нападот се случи во саботата, кога играчите се враќале во Истанбул по победничкото гостување на „Ризеспор“. Играчите од градот Ризе тргнале на аеродром кон градот Трабзон.

Единствен повреден во нападот беше возачот на автобусот, кој сега е во стабилна состојба.

Од клубот вчера соопштија дека нема да играат сè додека случајот не се реши целосно и додека не се најдат сторителите.

Фудбалската федерација на Турција поради инцидентот, одлучи една недела да го запре домашното првенство.