Кон истрагата околу нападот на Универзитетот во Охајо се придружија и тимови на ФБИ и други разузнавачки агенции поради сомневање дека се работи за терористички напад.

Мажот кој е осомничен дека повредил девет лица на Универзитетот „Охајо“, со автомобил влетал помеѓу пешаците, а потоа излегол со месарки нож и почнал да ги боде луѓето, пред да биде убиен од огнено оружје.

Се верува дека лицето што го извршило нападот е бегалец од Сомалија и дека легално живеел во САД.

Официјални лица претходно соопштија дека најмалку девет лица се повредени, од кои едно во критична состојба.

Во изминатите месеци, ФБИ ги зајакна мерките за претпазливост поради пропагандата на екстремистите на интернет во која препорачуваат во нападите да се користат автомобили и ножеви бидејќи полесно е да се носат отколку бомби.