fbpx

Бразил се бори против епидемија на жолта треска

-

Бразил се соочува со можност за избивање епидемија на жолта траска, која само во последните два месеци усмрти 40 лица, соопштија претставници на земјата.

Министерството за здравство на земјата наведува дека тоа е најголем број на жртви на жолта треска во последните 14 години.

Иако постои вакцина против жолта треска, во државата Есприто Санто забележани се 22 случаи, каде вакцинирањето не е спроведено бидејќи областа се смета за подрачје со мал ризик.

– Во состојба на готовност сме, но нема причина за паника – изјави претставник на министерството.

Жолтата треска ја пренесуваат мајмуни, а на луѓето се пренесува преку каснување од комарец.

Симптоми на болеста се треска, болки и повраќање. Може да биде смртоносна, да предизвика откажување на бубрезите и на црниот дроб, како и крвавење.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Во понеделник, на 20 мај, во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 19 часот и 30 минути ќе се одржи свечено врачување на наградата „Роман на годината“ за...