fbpx

Претседателот на САД му честиташе на Лула да Силва за победата на „слободните, фер“ избори во Бразил

-

Претседателот на САД, Џо Бајден му честиташе на новиот претседател на Бразил, Луиз Инасио Лула да Силва, којшто и претходно владееше во истиот мандат, по изборите од вториот крут за нов претседател на Бразил, јави „Ројтерс“.

Претседателот на САД повика на „продолжена соработка“ на двете земји,
Левичарот Лула го победи десничарскиот досегашен претседател Жаир Болсонаро во тесниот втор круг што означи изненадувачко враќање на Лула и пораз на десничарското владеење со најголемата земја во Јужна Америка во последниве речиси деценија. Лула освои 50,9 отсто од гласовите, а Болсонрао, 4 9,1 отсто од гласовите.

Лула претходно владееше во текот на 2 мандата.

ИзворРојтерс

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...