fbpx
Таг: избори САД

таг: избори САД

Бајден и Трамп ги осигураа номинациите за претседател на САД

Актуелниот претседател на САД, Џо Бајден и неговиот претходник Донанлд Трамп, вчера и официјално ги обезбедија претседателските номинации на Демократската, односно на Републиканската партија откако ги однесоа одлучувачките победи на прелиминарните избори во сојузните држави Џорџија, Мисисипи и државата Вашингтон, јавуваат светските медиуми. Aмериканските гласачи за осум месеци ќе се соочат со реванш на претседателските избори од 2020 година. Номинациите...

Линк: Германија мора да се подготви за можно враќање на Трамп

Германија треба да се подготви за евентуална победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД во ноември, изјави владиниот координатор за трансатлантски односи Мајкл Линк (Мајкл), пренесе германската новинска агенција ДПА. Трамп победи на првите два избора во републиканските пратенички групи - во вторникот во Њу Хемпшир и минатата недела во Ајова. Иако не се решени изборите ниту во...

Победа на Трамп на прелиминарните избори во Ајова за кандидат за претседател на Републиканската партија

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (77) победи на првите внатрепартиски избори за претседателски кандидат на Републиканската партија во сојузната држава Ајова, со што го зацврсти статусот на голем фаворит на десницата за претседателските избори во САД. Трамп презеде половина од гласовите, придвижувајќи се кон тесна и жестока изборна кампања против демократот Џо Бајден. Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис (45), заврши далеку...

На изборите во САД следната година, вештачката интелигенција може да ги замени „велешаните“

Вештачката интелигенција со разни алатки набргу ќе може да креира купишта лажни содржини - фотографии, звучни записи и видеа - и да се обиде да ги замаја и излаже гласачите и дури и да влијае на исходот на избори, пишува меѓународната новинска агенција „Асошиејтид Прес“ во обемна анализа. Со тоа, на претседателските избори во САД следната година би можело да...

Избори во САД: Демократите ја задржаа контролата врз Сенатот по клучната победа во Невада

Демократската партија во САД ја задржа контролата врз Сенатот по најавата дека клучната битка во Невада ќе заврши во нивна полза, со што се зацврстува настапот на Демократите на среднорочните избори, откако партијата во голема мера ги надмина очекувањата. Демократската сенаторка Кетрин Кортез Масто го победи републиканскиот противкандидат Адам Лаксалт, поранешен државен јавен обвинител кој беше поддржан од поранешниот американски...

Избори во САД: Трамп се жести на подемот на републиканскиот ривал Де Сантис

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го нападна гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, a ривалството меѓу двајцата републиканци зовре. Како што пренесе Би-би-си, Трамп го омаловажи својот поранешен политички ривал нарекувајќи го „просечен“ гувернер, без „лојалност“. Де Сантис (44) победи на реизборот со убедлив резултат во вторникот, запечатувајќи го неговиот статус како ѕвезда во подем на Републиканската партија. Се очекува тој...

Избори во САД: Броењето на гласовите трае, трката на Демократите и Републиканците е тесна

Тесна трка на изборите за Конгресот на САД, која засега не ветува огромна победа на Републиканската партија. Гласовите од вчерашните избори се бројат низ американските сојузни држави, но актуелните резултати покажуваат изедначена трка на изборите за Сенатот (Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД), додека Републиканците засега имаат повеќе претставници во Претставничкиот дом (Долниот дом). Според Си-ен-ен, Демократите и...

Денеска избори во САД коишто ќе определат кој ќе ја има контролата во Конгресот

Милиони американски граѓани денеска гласаат на избори за нови членови на Конгресот, кои ќе определат кој ќе ја има контролата во парламентот на САД. На изборите се избираат членовите на двата дома на Конгресот, и тоа сите членови на Претставничкиот дом и една третина од членовите на Сенатот. Воедно, на денешните избори се гласа и за повеќето гувернери на...

„Готвачот на Путин“ Евгениј Пригожин призна вмешување во изборите во САД

Рускиот бизнисмен Евгениј Пригожин призна вчера дека се вмешувал во изборите во САД и порача дека ќе го прави тоа и во иднина. Ова е првото признание за нешто за што Западот долго време обвинува, а доаѓа од личност што беше обвинета од официјален Вашингтон за обиди за влијание во американската политика, јави Ројтерс. Во коментарите што службата за односи...

Претседателот на САД му честиташе на Лула да Силва за победата на „слободните, фер“ избори во Бразил

Претседателот на САД, Џо Бајден му честиташе на новиот претседател на Бразил, Луиз Инасио Лула да Силва, којшто и претходно владееше во истиот мандат, по изборите од вториот крут за нов претседател на Бразил, јави „Ројтерс“. Претседателот на САД повика на „продолжена соработка“ на двете земји, Левичарот Лула го победи десничарскиот досегашен претседател Жаир Болсонаро во тесниот втор круг што означи...

ТикТок ќе ги подучува инфлуенсерите во САД за правилата околу претстојните избори

ТикТок презема дополнителни мерки за ограничување на дезинформациите и прекршување на неговите политики пред делумните парламентарни избори среде мандатот на претседателот во САД што треба да се одржат во ноември, јавува „Би-би-си“. Платформата за видеа најави нови чекори за да се осигура дека инфлуенсерите ќе разберат оти платените политички реклами се забранети на оваа социјална мрежа. Делумните парламентарни избори среде мандатот...

САД нудат десет милиони долари за информации поврзани со Пригожин и изборите во САД

Стејт департментот понуди награда од 10 милиони долари за информации за надворешни обиди за мешање во процесот на избори во САД. Департментот ги издвои руската ИРА (Агенција за истражување на Интернет) и нејзиниот лидер Евгениј Пригожин, кој е клучен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин. Според американскиот Стејт департмент, Пригожин е руски државјанин кој обезбедува средства за ИРА преку компании...

Вистиномер: Не е точно дека Бајден изгубил на претседателските избори во САД во 46 држави

Не е вистина дека 46 од 50 држави во САД утврдиле дека Бајден ги изгубил гласовите во нивната држава, како што се тврди во постот што го рецензираме. Пребројувања на гласовите од претседателските избори во 2020 година, поттикнати од Републиканската партија и Трамп, не беа спроведени во 46 држави во САД, туку во неколку држави. Бајден ги доби мноштвото од...

Денеска се одржуваат претседателските избори во САД

Граѓаните на Соединетите Американски Држави денеска треба да го изберат идниот претседател на избори. Тие гласаат за актуелниот претседател републиканецот Доналд Трамп и демократскиот кандидат Џо Бајден. Поради пандемијата со корона вирусот, над 95 милиони Американци веќе гласаа однапред и тоа на гласачките места, но и по пошта, што во овој случај би можело да го отежни пребројувањето на гласовите...

Инстаграм во борба против дезинформации пред изборите во САД

На 30 октомври на официјалниот Твитер профил на Инстаграм беше објавено дека тие ќе направат промени на нивната платформа пред изборите во САД. „Како што се наближуваме до изборите во САД воведуваме промени кои ќе го отежнат пристапот до можни дезинформации на Инстаграм“ - велат во објавата. Во другата објава надополнуваат дека на граѓаните на САД привремено ќе им биде одземен...

Русија и Иран се обиделе да се вмешаат во претседателските избори во САД, според американското разузнавање

Директорот на Националното разузнавање на САД, Џон Ретклиф изјави дека Русија и Иран се обиделе да се вмешаат во претседателските избори во САД. Ова обвинување тој го кажа на прес-конференција на која присуствуваше и директорот на ФБИ, Крис Реј. Само две седмици пред одржувањето на изборите за нов претседател, оваа објава е сигнал за вознемиреноста на врвните функционер на САД...

Дезинформациите на Фејсбук станале трипати попопуларни отколку при претседателските избори во САД во 2016 г.

Активностите на постовите на Фејсбук пласирани од веб-сајтови што шират дезинформации во САД пораснале за 242 отсто во третото тромесечје од годинава во однос на третото тромесечје во 2016 година, кога се одржуваа претходните претседателски избори во САД, открива нов извештај од проектот „Дигитален нов договор“ на „Германскиот Маршалов Фонд“. Во студијата објавена вчера од одделот на тинк-тенкот за јавни...

Трамп сака одложување на претседателските избори во САД закажани за ноември

На 96 дена пред одржување на американските претседателски избори, актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп преку твит посака одложување на изборите закажани за ноември до моментот кога американските граѓани ќе можат правилно, безбедно и сигурно да гласаат. „Со универзално гласање по пошта (а не гласање во отсуство, што е добро), изборите во 2020 година ќе бидат најизмамничките во историјата. Тоа...

Бајден и Сандерс главни претенденти за демократски кандидат на претседателските избори во САД

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс се главните претенденти за претседателски кандидат на Демократската партија што ќе му се спротивстави на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД. По гласањето на синоќешниот „супер вторник“, Бајден успеа да го победи Сандерс во девет сојузни држави: Тексас, Масачусетс, Арканзас, Минесота, Тенеси, Оклахома, Алабама, Северна Каролина...

Ѓорчев очекува продлабочување на односите, Шекеринска разочарана од поразот на Клинтон

Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, е разочарана што во Белата куќа не влезе жена претседател, додека Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ очекува продлабочување на односите меѓу САД и Македонија, по завршувањето на изборите во двете земји. Ова се оцeнките на Шекеринска и на Ѓорчев по изборот на Доналд Трамп за нов претседател на САД. Шекеринска, Ѓорчев и Артан Груби, шеф на...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...