fbpx

Победа на Трамп на прелиминарните избори во Ајова за кандидат за претседател на Републиканската партија

Трамп презеде половина од гласовите, придвижувајќи се кон тесна и жестока изборна кампања против демократот Џо Бајден

-

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (77) победи на првите внатрепартиски избори за претседателски кандидат на Републиканската партија во сојузната држава Ајова, со што го зацврсти статусот на голем фаворит на десницата за претседателските избори во САД.

Трамп презеде половина од гласовите, придвижувајќи се кон тесна и жестока изборна кампања против демократот Џо Бајден.

Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис (45), заврши далеку зад Трамп на второто место во Ајова, надминувајќи ја поранешната амбасадорка на Обединетите нации Ники Хејли (51), но и двајцата не успеаја да се рангираат како главни опоненти.

Четврти со околу седум проценти од гласовите е милијардерот Вивек Рамасвами, кој веднаш објави дека се повлекува од трката и го поддржа Трамп.

Иако претставува помалку од еден процент од населението на САД, сојузната држава Ајова се смета за важна за американската политичка сцена повеќе од 50 години, бидејќи токму од неа доаѓа „првиот тон“ на внатрепартиската изборна сезона.

Големите американски телевизиски мрежи го прогласија Трамп за јасен победник речиси веднаш. Последната анкета пред конвенцијата, спроведена за телевизијата Ен-Би-Си, го наведе Трамп како прв со 48 отсто, Хејли со 20 отсто и ДеСантис со 16 отсто.

Прелиминарните избори во Ајова ги одбележа екстремен студ.

„Морате да доаѓате на митинзите, дури и ако се онесвестите од исцрпеност“, повика Трамп во неделата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Членството во НАТО не ни ги загрозува ниту суверенитетот, ниту безбедноста

Тврдењето дека С. Македонија не е веќе суверена држава затоа што е членка на НАТО е во најмала рака бесмислено. Суверенитет на една држава не зависи од членство во...