fbpx

Избори во САД: Трамп се жести на подемот на републиканскиот ривал Де Сантис

-

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го нападна гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, a ривалството меѓу двајцата републиканци зовре.

Како што пренесе Би-би-си, Трамп го омаловажи својот поранешен политички ривал нарекувајќи го „просечен“ гувернер, без „лојалност“. Де Сантис (44) победи на реизборот со убедлив резултат во вторникот, запечатувајќи го неговиот статус како ѕвезда во подем на Републиканската партија.

Се очекува тој да се кандидира за номинацијата на партијата за претседателските избори во САД во 2024 година. Но, 76-годишниот Трамп веројатно ќе му застане на патот.

Поранешниот претседател кој останува многу популарен во базата на партијата би бил силен противник за Де Сантис или кој било друг републиканец кој ќе се осмели да го предизвика.

Во долгата изјава во четвртокот вечерта, Трамп го отфрли гувернерот на Флорида како политички лесен човек кој дошол кај него „во очајна форма“ кога се кандидирал за неговиот прв мандат во 2017 година.

„Рон имаше слаба поддршка, лоши анкети и немаше пари, но тој рече дека ако го поддржам, тој може да победи. Ја поправив и неговата кампања, која целосно се распадна“, рече Трамп.

Тој продолжи да се жали за Де Сантис – кого го нарече „Рон ДеСанктимониус“ – „игра игри“, со тоа што одбива да ја отфрли кандидатурата за претседател.

„Па, во однос на лојалноста и класата, тоа навистина не е вистинскиот одговор“, додаде Трамп.

Се очекува поранешниот претседател да го објави сопствениот план за враќање во Белата куќа веќе следната недела.

Додека Де Сантис ужива во сјајот на неговата реизборна победа, Трамп е обвинет за разочарувачкиот настап на републиканците на конгресните избори.

Трката за контрола на Претставничкиот дом и Сенатот заврши. Два дена откако Американците излегоа на гласање, останува нејасно која партија ќе ги контролира двата дома на Конгресот.

Гласачите во голема мера ги отфрлија кандидатите кои ги поддржаа неоснованите тврдења на Трамп за изборна измама во 2020 година, и многу од неговите избраници од висок профил за функцијата се мачеа или изгубија целосно.

Дури и блиските сојузници на екс-претседателот го повикаа да го преиспита она што тој го најавуваше за 15 ноември.

„Мислам дека треба да ја стави [најавата за неговата кампања] на пауза“, рече Кејли МекЕнани, поранешната прес-секретарка на Трамп, за Фокс њуз.

Победата на Де Сантис од 20 поени пред неговиот демократски ривал Чарли Крист, од друга страна, привлече универзално признание од конзервативните коментатори.

Неговата победа во округот Мајами-Даде – традиционално упориште на демократите – беше најголемата победа од републиканец во последните четири децении.

Според анкетата на Ипсос во октомври, 72 отсто од регистрираните републиканци рекле дека Де Сантис треба да има големо или добро влијание врз иднината на партијата. Околу 64 отсто го кажале истото за Трамп.

Гувернерот не одговори веднаш на нападите на г-дин Трамп во четвртокот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...