Фото: Brazilian DRE voting machine for 2022 elections From Wikimedia Commons

Претседателските избори во Бразил одат во втор круг во кој левичарот Луис Инасио Лула да Силва ќе се соочи со актуелниот екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро, пренесе Гардијан.

Поранешниот претседател Луис Инасио Лула да Силва не успеа да обезбеди мнозинство што му беше потребно за да го избегне вториот круг. Со преброени повеќе од 99,5 отсто од гласовите, левичарскиот ветеран обезбеди 48,3 отсто од гласовите, што не е доволно за да се избегне пресметката на 30 октомври со неговиот десничарски ривал. Болсонаро, кој значително ги надмина предвидувањата на анкетарите и ќе биде поттикнат од резултатот, доби 43,3%.

Обраќајќи им се на медиумите во хотел во центарот на Сао Паоло, Лула, кој беше претседател од 2003 до 2010 година, пркосно изјави: „Борбата продолжува до нашата конечна победа“.

Двајцата се лути ривали и поминаа голем дел од кампањата тргувајќи со навреди. Во последната ТВ дебата пред гласањето, Болсонаро го нарече Лула крадец, а во врска со обвиненијата за корупција поради кои тој беше затворен на 580 дена пред да биде поништена пресудата. Лула пак го нарече Болсонаро лудак. Гласањето, на кое можеа да учествуваат 156 милиони гласачи, помина без насилство или поголеми инциденти во најголемата земја во Латинска Америка.