fbpx
Таг: Луис Инасио Лула да Силва

таг: Луис Инасио Лула да Силва

Про-демократски протести во Бразил, се бара затвор за демонстрантите што упаднаа во институциите

Десетици илјади луѓе во Бразил одржаа про-демократски митинзи како лут одговор на упадот во Конгресот од страна на поддржувачите на поранешниот претседател Жаир Болсонаро. Во најголемиот бразилски град, Сао Паоло, толпата извикуваше дека Болсонаро мора да оди во затвор. Асошиејтед прес пренесе дека се приведени околу 1.500 лица поради нередите во неделата во главниот град Бразилија, додека прес-службата на Федералната...

Немири во Бразил: претседателот Лула вети казни откако поддржувачи на Болсонаро упаднаа во институции

Бразилскиот претседател Луис Инсанио Лула да Силва направи обиколка на урнатините во неговата претседателска палата, откако во политички мотивираните нереди во главниот град Бразилија, илјадници десничарски екстремисти се бунтуваа низ демократските институции во земјата, во неуспешен обид да ја соборат новоформираната власт. Би-би-си јави дека поддржувачите на поранешниот претседател Жаир Болсонаро, вчера, марширајќи од штабот на Армијата, упаднале во срцето...

Левичарскиот кандидат Лула успеа да го победи Болсонаро на изборите во Бразил

Радикално десничарскиот претседател Жаир Болсонаро не успеа да добие втор мандат за претседател на Бразил откако на вчерашните претседателски избори беше поразен од левичарскиот кандидат Луиз Инасио Лула да Силва, пренесува Би-би-си. Врз основа на 99,97 отсто од преброените гласови, поранешниот бразилски претседател Лула успеа да освои 50,9 отсто од гласовите, додека актуелниот претседател Болсонаро доби 49,1 отсто од...

Претседателски избори во Бразил: Лула да Силва и Болсонаро одат во втор круг

Претседателските избори во Бразил одат во втор круг во кој левичарот Луис Инасио Лула да Силва ќе се соочи со актуелниот екстремно десничарски претседател Жаир Болсонаро, пренесе Гардијан. Поранешниот претседател Луис Инасио Лула да Силва не успеа да обезбеди мнозинство што му беше потребно за да го избегне вториот круг. Со преброени повеќе од 99,5 отсто од гласовите, левичарскиот ветеран...

Доналд Трамп обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за погрешно постапување со стотици доверливи документи, вклучувајќи и такви за американски нуклеарни тајни и воени планови. Обвинителите велат дека кога Доналд Трамп...