fbpx
Таг: млади

таг: млади

Ученици симулираат убиства од „Скуид гејм“, психолози предупредуваат на внимателност

На големи одмори, ученици во училишта низ државата, симулираат убиства и прават други насилни предизвици од популарната јужнокорејска серија Squid game. Оваа серија предизвика бурни реакции заради негативното влијание врз децата и младите, а во некои држави властите веќе и препорачаа родителите да не им дозволуваат на нивните деца да го гледаат шоуто. Тоа се случи во Британија, каде...

Младите да ги искористат можностите на новиот циклус на Еразмус плус програмата, вели Шабани

Северна Македонија е активен учесник во европската програма Еразмус плус на студентска мобилност, а тоа што ја издвојува од другите држави во регионот е што уште од самиот почеток има статус на програмска земја и е на еднакво рамниште со останатите земји-членки на Европската унија, рече заменик министерот за образование и наука Арафат Шабани на вебинарот на кој се...

Нова епизода на „Шорткат“, во фокус зелените проекти предложени од младите за идните градоначалници

Во седмата епизода на емисијата „Шорткат“ се обработуваат две главни теми кои се актуелни периодов. Во пресрет на првиот круг од локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври, со еколошкото здружение „Гоу Грин“ и младински активисти говоревме за идеите и проектите предложени од младите за зелени општини, коишто беа доставени до кандидатите и кандидатките за идни градоначалници. Исто...

Младите од шест општини избраа зелени проекти кои ги бараат од идните градоначалници

Младите лица од општините Аеродром, Карпош, Кисела Вода, Чаир, Куманово и Прилеп им доставија конкретни зелени проекти на кандидатите и кандидатките за идни градоначалници на овие локални самоуправи. Преку проектот „Младински Дигитален Еко-активизам за Зелени Општини“, еколошкото здружение „Гоу Грин“ успеа да ги вклучи младите да дадат свои идеи и предлози за идниот развој на општините, но и да...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ завршува вечерва

Вчера завршија со работа сите работилници и другата филмска програма од Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“, а вечерва во 19.30 часот во Кинотеката ќе се одржи завршната вечер каде ќе биде прикажано сработеното, а ќе бидат прогласени најдобрите филмови во сите натпреварувачки категории. Завршната вечер ќе биде пренесувана и на фејсбук-страницата на фестивалот. Работилницата за дигитален дизајн ја водеше...

„Џифони Македонија“: Филмот „Тука сум“ на Стефан Божиновски предизвика дискусија против стереотипите во општеството

Филмот „Тука сум“ на младиот автор Стефан Божиновски предизвика големо внимание кај средношколците што учествуваат на „Џифони Македонија“ вчера во киното „Фросина“. Дебитантскиот краток филм на Божиновски, кој е студент по графика на Факултетот за ликовна уметност во Скопје, ги поттикна филмофилите да разговараат на темата која беше во фокусот на филмот: неприфаќање на различностите и стереотипите што владеат...

Град Скопје: 800 средношколци и наставници ќе бидат дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“

Во 23 средни училишта на Град Скопје деновиве ќе започне реализацијата на третиот циклус тримесечни онлајн курсеви за изучување на албанскиот, македонскиот и турскиот јазик, информираат од таму. Курсевите се наменети за ученици и наставници, а истите се дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ предвиден во Стратегијата на Град Скопје за меѓуетничка интеграција и граѓанска вклученост и...

Назначена новата Младинска амбасадорка за сексуално и репродуктивно здравје, родова еднаквост и телесна автономија

Лора Бас е новата Младинска амбасадорка за сексуално и репродуктивно здравје и права, родова еднаквост и телесна автономија, назначена во Холандија. Како амбасадорка за млади, Лора игра важна улога која ги поврзува младите со креаторите на политики, со цел да се усогласи работата на холандското Министерство за надворешни работи (МНР) со потребите на разни младински групи. Позицијата Младински амбасадор произлезе од...

Младите меѓусебе разговараат за менталното здравје, на потег се родителите, училиштата и институциите

Менталното здравје е важна тема за која младите меѓусебе разговараат, тие го направија првиот чекор во однос на отвореноста да зборуваат за сопствената ментална хигиена, имаат желба да одат на психолог, сакаат да разговараат за тоа што им се случува, но најчесто тоа го прват со своите врсници. Дијана Мицевска од Здружението „Младите можат“ за „Мета.мк“ вели дека младите веќе...

МВР со кампања „Кажи не!“ ќе ја зголемува свеста за споделување фото и видео материјали на интернет

Сексуалната злоупотреба на деца на интернет остава далекусежни последици врз жртвата, која мора да живее со сознанието дека фотографиите и видеата добиени преку злоупотреба на довербата може да се шират на интернет во секое време и да бидат достапни за секого. Затоа, во соработка со полициите во регионот и Европол, МВР спроведува кампања чија цел е да им се...

Порталб: Младите во земјава се користат само за кампањски муабети, не се приоритет на партиите

Иако политичките партии велат дека младите им се приоритет и постојано ги повикуваат истите да се вклучат во политиката и одлучувањето, како и да го промовираат истото, практиката во повеќето случаи го покажува спротивното. Конкретен случај се локалните избори, каде кандидатите за градоначалници на возраст од 18 до 29 години се застапени со 2,9 проценти, односно од вкупно 301...

Нова епизода на подкастот „Гајле ми е“: Дали во државава има реални можности за младите?

Во новата епизода на подкастот „Гајле ми е“, Кика Авеиро разговара со Ирина Јаневска од здружението за социјални иновации АРНО. Поводот за нивниот разговор е продолжувањето на повикот за аплицирање за програмата за млади претприемачи на RISE Journey до 4-ти октомври но покрај тоа тие зборуваат за реалноста во државата кога станува збор за невработеноста на младите и дали...

Продолжен повикот за аплицирање за програмата за млади претприемачи на RISE Journey до 4-ти октомври

Здружението за социјални иновации „АРНО“ ги кани повторно сите млади од 18 до 35 години, кои имаат желба да развијат бизнис идеи со кои се нуди решение за некаков општествен/еколошки предизвик, да аплицираат на повикот за учество во програмата RISE Journey, кој е продолжен до 4 октомври (понеделник) на полноќ. Проектот RISE се спроведува во регионот на Западен Балкан со...

„Хелпни ми брат“, „ty“, „ts“: Интернет комуникацијата на младите го нарушува или го збогатува јазикот?

„Хелпни ми брат“, „тс“ (те сакам), „ty“ (thank you), „нзм“ (не знам), „пошо“, „Не ме сфаќај офенсивно“ (навредливо), „шерни ja фоткава“, „бустни ме“... Ова е само еден мал дел од изразите кои ги користат младите луѓе во нивната секојдневна усна, но и во нивната пишана виртуелна комуникација. Ја губиме ли битката за зачувување на јазикот или пак, ваквиот начин...

Родителите да ги подучат децата за безбедноста во сообраќајот, апелира РСБСП

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) упатува апел до родителите да се вклучат во зголемување на нивото на сообраќајно образование на децата, посочувајќи дека секое незнаење има своја цена, а незнаењето во сообраќајот чини загубени човечки животи. „Почитувани родители! Да ги научиме децата како безбедно да поминат улица, да ги научиме безбедно да користат јавен превоз. Да...

Пендаровски во ОН: Важно е младите да учат од нашите неуспеси

„Доколку сакаме да ја задржиме моралната супериорност на демократијата во однос на другите модели на политичко управување, мораме да инвестираме во неа, особено меѓу младите генерации“, рече претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. „Важно е младите да учат од нашите неуспеси честопати предизвикани од добри намери“, даде тој во својот говор...

Нова епизода на „Шорткат“ – како младите да стигнат до успешна бизнис приказна?

Нови интересни содржини и актуелни теми ви носиме во новото издание на емисијата за млади „Шорткат“. https://youtu.be/4cJ1_EqK6w4 Во фокус на новата епизода ја имаме успешната бизнис приказна на Настасија и Михаела Штерјови, кои со парични субвенции од државата ја отвориле детската градинка „Малиот принц“. Тие зборуваат за нивниот пат до успехот и упатуваат порака до младите дека целта, упорноста и посветеноста...

Критинк: Поттикувањето на критичкото мислење – една од најсилните алатки во борбата против дезинформациите

Поттикнувањето на критичкото размислување е значајно за младите лица кои се постојано „закачени“ на Интернет и „бомбардирни“ со мноштво информации. Теориите на заговор се многу блиску до некритичкото мислење. Но, интересно е што многу од луѓето кои имаат склоност кон верување во теории на заговор се сметаат за критички мислители кои имаат повисоко ниво на сомнеж, иако во основа...

Објавен повик за учество во програмата за кариерно советување на „МладиХаб“

Проектот „МладиХаб“ објави повик за кариерно советување, програма која ќе ги развие вештините за барање и наоѓање соодветно работно место на младите невработени лица. Програмата е наменета за невработени млади лица со завршено средно образование и има за цел да помогне овие лица да станат поконкурентни на пазарот на трудот со поддршка од професионалци со долгогодишно искуство во областа на...

Денеска 41 починат од ковид-19, меѓу кои и три млади лица на 18, 23 и 31 година

Во изминатите 24 часа од ковид-19 починале 41 лице, меѓу кои и три млади лица на 18, 23 и 31 години, сите од Скопје. Министерството за здравство не соопшти повеќе детали за причините за смртта на младите лица.Возраста на останатите 38 починати се движи од 45 до 84 години. „Од пријавените 41 лице, 36 се починати во болнички услови, а...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...