fbpx
Таг: млади

таг: млади

(Во живо) Онлајн дебатата на тема: „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“ ќе се одржи денеска со почеток од 13 часот. Настанот е отворен за сите заинтересирани и ќе може да се проследи преку „Зум“  на следниот линк, а главните прашања на кои ќе се дискутира на онлајн дебатата се: Дали младите им веруваат на медиумите, колку често младите се информираат...

Нов Зеланд планира да создаде генерација на непушачи до 2027

Нов Зеланд во една од најригорозните мерки за борба против тутунската индустрија во светот планира да им забрани на младите луѓе да купуваат цигари во текот на нивниот живот, тврдејќи дека другите напори против пушењето траат премногу долго, пренесе Ројтерс. Според законот кој се очекува да биде донесен до крајот на 2022 година, сите родени по 2008 година нема да...

Онлајн дебата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Дали младите им веруваат на медиумите, колку често се информираат од домашни медиуми и дали сметаат дека ангажирањето во општествено важни прашања е бесцелно потрошено време, се дел од прашањата кои ќе се обидат да ги одговорат учесниците на онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите“ што ќе се одржи во понеделник (13 декември), со...

Онлајн дебата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Дали младите им веруваат на медиумите, колку често се информираат од домашни медиуми и дали сметаат дека ангажирањето во општествено важни прашања е бесцелно потрошено време, се дел од прашањата кои ќе се обидат да ги одговорат учесниците на онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите“ што ќе се одржи во среда со почеток од...

Младите се на интернет за видеоповици, праќање пораки и учество на социјалните мрежи [инфографик]

Како никогаш досега, дури 83,7 отсто од домаќинствата во Македонија во првите три месеци од 2021 година имале пристап до интернет. Притоа, 99,5 отсто од младите на возраст од 15 до 24 години користат интернет, а 98,8 отсто од нив се вклучени на интернет секој ден или речиси секој ден, покажува најновиот извештај на Државниот завод за статистика за...

Железничкиот транспорт за младите повторно да биде бесплатен, бараат студентските организации

Универзитетските студентски собранија (УСС) во земјава бараат Владата да го врати бесплатниот превоз со воз за студентите и младите во земјава, којшто беше укинат со почетокот на ковид-19 пандемијата во март 2020 година. Пред пандемијата, сите млади лица до 27 години имаа право на користење на бесплатни железнички билети за патување со патничките возови на било која дестинација, и тоа...

ДКСК со јавен повик за средношколци за креативни решенија на тема заштита на укажувачите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) распиша јавен повик за изработка на цртежи, на кој може да учествуваат сите средношколци, особено оние од средните уметнички училишта. Целта на овој повик е да се поттикнат младите да ги искажат своите погледи на тема значењето на укажувачите на корупција и потребата за нивна заштита, преку изработка на визуелни пораки, графики...

На младите треба да им се помогне на здрав начин да се справат со стресот

Ковид-пандемијата која сè уште трае, полека ги истрошува т.н емоционални батерии на младата популација, која е најпогодена и најповеќе ги чувствува последиците од мерките кои во изминативе две години беа наметнати, но и сè уште се на сила, велат психолозите. Секојдневниот живот се врати во одредена нормала, но предизвиците со стресната ситуација останаа. Психологот и психотерапевт Марија Котевска Димовска, која...

Обама од КОП 26 им порача на младите да продолжат да се борат против климатските промени

Поранешниот американски претседател Барак Обама во своето обраќање на Конференцијата за климатски промени (КОП 26) ги повика младите да продолжат со својата борба против климатските промени, јавува Би-би-си. https://www.youtube.com/watch?v=kpOSlo_gwWo Тој им порача на младите низ целиот свет дека треба да извршат политички притисок за да направат промена, но и додаде дека ќе мора да прифатат компромиси на тој пат. Обама рече и...

5 ноември – Ден посветен на младите на Конференцијата за климатски промени (КОП 26)

Денешниот ден (5 ноември) е посветен на младите во рамки на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26), кој се одвива во Глазгов, Обединетото Кралство. Мила Јовановска, претседателка на Здружението Гоу Грин, вели дека младите се директно засегнати од климатската криза. Тие најмалку придонеле, но сепак директно ќе ги чувствуваат најлошите последици во наредните години. Затоа е многу важно...

МЗ: На Инфективната клиника од ковид-19 почина 16-годишна девојка

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при Клиничкиот центар во Скопје починала 16-годишна пациентка од тетовското село Сиричино. Девојката не била вакцинирана против ковид-19. Пациентката со многу тешка клиничка слика со возило на итна помош била донесена на Инфективната клиника од Клиничката болница во Тетово, каде што била хоспитализирана од 21 до 23...

Започна програмата за кариерно советување на проектот „МладиХаб“

Вчера започнаа групните сесии со првата група на учесници кои се дел од програмата за кариерно советување во рамки на проектот „МладиХаб – градење вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување за младите“. Како што информираат спроведувачите на проектот, програмата е наменета за млади лица со завршено средно образование и има за цел да им помогне да станат поконкурентни...

Опаѓа популарноста на Фејсбук помеѓу младите

Внатрешни извештаи на компанијата Фејсбук покажуваат дека младите поминуваат сè помалку време на главната платформа Фејсбук, сè помалку тинејџери се регистрираат како нови корисници, а вработените не можат да сфатат зошто се случуваат овие негативни трендови, пишува „Блумберг“ во најновото откривање на документите кои свиркачот Френсис Хогeн ги сподели со американските регулатори и со медиумите. Документите вклучувале серија графикони и...

Ученици симулираат убиства од „Скуид гејм“, психолози предупредуваат на внимателност

На големи одмори, ученици во училишта низ државата, симулираат убиства и прават други насилни предизвици од популарната јужнокорејска серија Squid game. Оваа серија предизвика бурни реакции заради негативното влијание врз децата и младите, а во некои држави властите веќе и препорачаа родителите да не им дозволуваат на нивните деца да го гледаат шоуто. Тоа се случи во Британија, каде...

Младите да ги искористат можностите на новиот циклус на Еразмус плус програмата, вели Шабани

Северна Македонија е активен учесник во европската програма Еразмус плус на студентска мобилност, а тоа што ја издвојува од другите држави во регионот е што уште од самиот почеток има статус на програмска земја и е на еднакво рамниште со останатите земји-членки на Европската унија, рече заменик министерот за образование и наука Арафат Шабани на вебинарот на кој се...

Нова епизода на „Шорткат“, во фокус зелените проекти предложени од младите за идните градоначалници

Во седмата епизода на емисијата „Шорткат“ се обработуваат две главни теми кои се актуелни периодов. Во пресрет на првиот круг од локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври, со еколошкото здружение „Гоу Грин“ и младински активисти говоревме за идеите и проектите предложени од младите за зелени општини, коишто беа доставени до кандидатите и кандидатките за идни градоначалници. Исто...

Младите од шест општини избраа зелени проекти кои ги бараат од идните градоначалници

Младите лица од општините Аеродром, Карпош, Кисела Вода, Чаир, Куманово и Прилеп им доставија конкретни зелени проекти на кандидатите и кандидатките за идни градоначалници на овие локални самоуправи. Преку проектот „Младински Дигитален Еко-активизам за Зелени Општини“, еколошкото здружение „Гоу Грин“ успеа да ги вклучи младите да дадат свои идеи и предлози за идниот развој на општините, но и да...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ завршува вечерва

Вчера завршија со работа сите работилници и другата филмска програма од Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“, а вечерва во 19.30 часот во Кинотеката ќе се одржи завршната вечер каде ќе биде прикажано сработеното, а ќе бидат прогласени најдобрите филмови во сите натпреварувачки категории. Завршната вечер ќе биде пренесувана и на фејсбук-страницата на фестивалот. Работилницата за дигитален дизајн ја водеше...

„Џифони Македонија“: Филмот „Тука сум“ на Стефан Божиновски предизвика дискусија против стереотипите во општеството

Филмот „Тука сум“ на младиот автор Стефан Божиновски предизвика големо внимание кај средношколците што учествуваат на „Џифони Македонија“ вчера во киното „Фросина“. Дебитантскиот краток филм на Божиновски, кој е студент по графика на Факултетот за ликовна уметност во Скопје, ги поттикна филмофилите да разговараат на темата која беше во фокусот на филмот: неприфаќање на различностите и стереотипите што владеат...

Град Скопје: 800 средношколци и наставници ќе бидат дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“

Во 23 средни училишта на Град Скопје деновиве ќе започне реализацијата на третиот циклус тримесечни онлајн курсеви за изучување на албанскиот, македонскиот и турскиот јазик, информираат од таму. Курсевите се наменети за ученици и наставници, а истите се дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ предвиден во Стратегијата на Град Скопје за меѓуетничка интеграција и граѓанска вклученост и...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...