fbpx
Таг: млади

таг: млади

Европската младинска картичка во Македонија е илузија – системот неразработен, попустите тешко остварливи

Ветувањата – неисполнети, трпението на младите – на тест, попустите – одбиени. Во коридорите на бирократските гаранции и ветувања за финансиска помош за младите, некогаш на-големо најавуваната Европска младинска картичка, денес во земјава повеќе е симбол на фрустрација, отколку на зајакнување на младинскиот стандард. Изненадувачки висок процент на млади воопшто и не знаат за постоењето на оваа картичка, исто...

Мета факт: Младите од Карпош не добија можност за практикантство во локални компании

Градоначалникот на Општината Карпош, Стевче Јакимовски во својата изборна програма „Моќен сојуз, јас и вие“, вети дека локалната власт ќе им даде поддршка на младите жители за стекнување практикантско искуство во фирми од Карпош. Во програмата на Јакимовски, во делот посветен на младите, се предложени три проекти, со кои, покрај отворањето на канцеларија за млади и помош за обуката...

Третина од младите пушат канабис, четвртина шмркаат кокаин

Половина од испитаните 119 млади на возраст од 18 до 35 години, рекле дека при ноќните излегувања употребуваат психоактивни супстанци. Од нив, 75 отсто тоа го направиле во последниот месец. Најупотребувана супстанца е алкохолот (44,5 отсто од вкупниот број на испитаници). Канабис употребиле 35,3 отсто од вкупниот број на испитаници, кокаин употребиле 24,3 отсто, а 21 отсто зеле МДМА,...

(АНАЛИЗА) За вработувања на млади 32,4 милиони евра – дали мерките даваат долгорочни ефекти?

Највисоки, милионски суми за „самовработување“ и за „нови работни места“, се предвидени за млади невработени лица од 15 до 29 години. Со новиот Оперативен план за 2024 се предвидува вработување на 11.622, пред сè, млади луѓе, пишува Порталб.мк. Сепак, државните грантови се условени – враќање на парите доколку бизнисот пропадне или ако вработените останат без работа поради отказ или...

Скопје се подготвува да се кандидира и за Европска престолнина на млади

На иницијатива на Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) и бројни младински организации, Град Скопје отпочна со подготовки за престижната титула за град на млади, која ја доделува Европскиот младински форум со цел да ги охрабри младите да го зголемат младинското учество во градовите кои конкурираат за оваа титула. „По големиот успех со изборот на Град Скопје за Европска престолнина...

Мета факт: Градоначалникот Стојкоски засега не го оствари ветениот проект за млади програмери

Александар Стојкоски, актуелниот градоначалник на општината Ѓорче Петров, во својата предизборна програма за работа, вети дека ќе организира натпревар за млади програмери кои треба да се натпреваруваат во изработка на апликации. Сепак, досега овој проект не е реализиран и до овој момент не се прават подготовки за организација на истиот, па оттаму ова ветување го оценуваме како неисполнето. Имено, во...

Стратегија за ментално здравје за младите: Најмногу се плашат од осаменост, отфрлање и изолација од пријателите

Осаменост
Дигитално ментално здравје, рана интервенција на менталните нарушувања и превенција на насилството и злоупотребата на супстанции – ова се дел од целите во новата Национална стратегија за ментално здравје за млади што ја донесе државата, а ја подготви Националниот младински совет на Македонија на предлог од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Стратегијата е донесена за период од...

Усвоена стратегијата за ментално здравје на млади, НМСМ бара доследна имплементација

Владата на својата последна седница ја усвои Националната стратегија за ментално здравје на млади 2024 – 2026, која беше подготвена од страна на Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). Усвојувањето на оваа Стратегија, велат од Националниот младински совет, е резултат на соработката со Владата со цел поддршка на добросостојбата на младите како врвен приоритет на секое општество. „Во време кога...

Тренчевска и ДиЏовани: Гаранцијата за децата ќе биде наш приоритет

Гаранцијата за деца ќе биде приоритет во идниот период затоа што од таа програма се очекува особен успех и подобрување на квалитетот на живот на децата во државата. Ова на заедничката средба го констатираа министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претставничката на УНИЦЕФ во Република Северна Македонија, Патриција ДиЏовани, кои разговарале за идните приоритети во соработката помеѓу...

Промовирана нова странска инвестиција, млади ќе работат за над 1.000 евра месечна плата

Мултинационалната водечка компанија за аутсорсинг услуги „ЕМАПТА“ ќе отвори деловен простор од 6.000 метри квадратни во технолошките индустриски развојни зони (ТИРЗ), а раководството на компанјата планира да вработи 850 млади луѓе во наредните пет години, информираат од ТИРЗ. Денеска оваа странска инвестиција ја промовираше директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски заедно со премиерот Димитар Ковачевски. Тие кажаа дека месечната нето...

Грантови за нови старт-ап и спин-оф компании од ФИТР

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ги прогласи добитниците на финансиска поддршка преку јавниот повик „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт-ап и спин оф“, преку кој 2,3 милиони евра се распределуваат за развој и поттикнување на иновативноста кај домашните претприемачи и започнувањето на сопствени бизниси. Како што информираат оттаму, вкупно 29 компании и 31 проектни тимови се...

Мета факт: Новата населба за млади во Кисела Вода допрвa ќе се реализира

Градоначалникот на скопската општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски во предизборната програма има ветено проект - реализација на нова населба за млади „Чупино брдо“. Локалните власти информираат дека на ветувањето се работи, односно дека Деталниот урбанистички план за идната населба ќе биде донесен во 2024 година. Реализацијата на ваквото предизборно ветување е во тек. Во предизборната програма на градоначалникот Ѓорѓиевски „За...

Опаѓа поддршката за членството во ЕУ во земјава, најизразен отпор кај младите

Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ опаѓа, иако мнозински 60 отсто од граѓаните одговориле дека ќе гласаат потврдно ако следната недела би се оддржал референдум за членство на земјава во ЕУ. Иако мнозинството граѓани и годинава го поддржуваат овој надворешнополитички приоритет на земјава, станува збор за најнискиот процент за поддршка за членство во ЕУ од 2014 година...

Над половина од младите не го работат тоа што го студирале, ИТ секторот најпожелен избор

Повеќе од половина од вработените млади работат на позиции што не се поврзани со полето на студирање, што укажува на значајна неусогласеност помеѓу формалното образование и пазарот на труд. Кај младите преовладува тренд често да ги менуваат работните места, при што речиси 72 отсто од нив, на сегашните работни места се задржале помалку од три години. Ова се дел од...

Ученикот Максим Јосевски најдобар говорник на дебатно првенство за почетници

Ученикот Максим Јовески беше прогласен за најдобар говорник на Националното дебатно првенство за почетници во организација на Младинскиот образовен форум (МОФ). Второто место го освои Богдан Бањуков, а третото место ѝ припадна на Софија Антова. Во конкуренција на тимови, победија учениците Борјан Стојковски, Леона Ширкова и Ивона Јуркова. Второто место го освои тимот составен од Јована Јаневска и Ана Антовска. Турнирот...

Тренчевска: Новиот план за 2024 ќе го креираме според потребите на младите

Министерството за труд и социјална политика со поддршка на УСАИД денес го објави истражувањето насловено „Младински аспирации за кариера и вештини“. Целта на истражувањето е да се добие реална слика од страна на младите за нивните интереси за градење кариера и вклучување на пазарот на трудот. На настанот се обрати министерката Јованка Тренчевска и Кристофер Доџ, в.д. Директор на канцеларијата...

Вештачката интелигенција и човековите права е темата на 19-тото издание на е-Општество.мк

Фондацијата Метаморфозис по 19-ти пат ја организира меѓународната конференција е-Општество.мк, која годинава е посветена на темата „Вештачка интелигенција и човекови права: Потрага по вистинскиот баланс помеѓу иновација и одговорност“. Главниот настан од Конференцијата ќе се организира на 19 декември во хибриден формат и ќе се одржи во хотелот „Мериот“ во Скопје (сала Ballroom I). Пред одржувањето на главниот настан, на...

Мета факт: Младите не добија посебна квота за субвенции за велосипеди во Општина Центар

Скопската општина Центар до денес нема воведено посебна квота за млади до 29 години во рамките на редовните повици за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети кои ги објавува за граѓаните на оваа општина секоја година. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски во предизборната програма пред локалните избори во 2021 година вети субвенционирање на еколошки превоз за младите, но...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за унапредување на основното образование кој е финансиран со средства од Светската банка, информираат од МОН. Оттаму додаваат дека во училиштата се поставуваат безжични пристапни точки преку кои ќе се овозможи интернет...

Состојбата со насилството на младите е нестабилна – завршна конференција на проектот „Младите против насилство“

Повеќе од 70 отсто од испитаниците го делат ставот дека најчест тип насилство кај младите е врсничкото насилство, а речиси 60 отсто од нив сметаат дека тоа е меѓуетничкото насилство. Ова го покажуваат резултатите од спроведеното истражување за „Состојбата со насилство на младите во С. Македонија“. Истражувањето е направено во рамки на проектот „Платформа за граѓанско образование на млади за борба...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...