fbpx
Таг: Кренар Лога

таг: Кренар Лога

Контраспин: Јавното обвинителство не сака да ги наведе деталите за пречекорените истраги

Министерот за правда Кренар Лога излезе со мислење во име на Министерството за правда дека Годишниот извештај на Јавното обвинителство на РСМ (ЈОРСМ) за работата во 2022 година има недостатоци, при што посебно го потенцираше долгото траење на предистражните и истражните постапки во Обвинителството, на што доби остро појаснувачко-кавгаџиско соопштение од ЈОРСМ.  Додека се подготвува овој текст, одржан е поширок...

Лога: ИТ системот во обвинителствата полн со недостатоци, следуваат законски измени

Министерот за правда Кренар Лога одржа средба со голем број претставници од правосудните инстанци, политичките партии и граѓанскиот сектор, а во врска со потребата за изготвување измени во Законот за јавното обвинителство и нов Закон за јавнообвинителската служба, со оглед на тоа што, како што вели тој, се констатира дека актуелниот информатички систем има недостатоци и не ги дава...

По критиките за работата на Судскиот совет од ЕК, Лога формираше работна група за законски измени

Министерот за правда Кренар Лога денеска формирал работна група за изготвување на Закон за изменување и дополнување на Законот за судскиот совет, со претставници од правосудството, академската заедница и невладиниот сектор. Од Министерството за правда велат дека оваа работна група се формира со цел да се надминат слабостите наведени во Извештајот на Европската комисија за досегашната работа на Судскиот совет,...

Лога го разреши претседателот на Советот на ИКT, судијата Лазар Нанев

Министерот за правда, Кренар Лога, го разреши судијата и претседател на Советот за координирање на информатичко-комуникациска технологија во правосудните органи, Лазар Нанев, а до Судскиот совет доставил и допис за отворање на постапка за утврдување одговорност за неговата работа. „Јас како министер нема да дозволам во работни тела што се во состав на Министерството да членуваат лица за кои постојат...

Лога бара од Пендаровски да го свика Советот за безбедност за условите во затворите

Министерот за правда, Кренар Лога, најави дека ќе испрати писмо до Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, со кое ќе побара да свика седница на Советот за безбедност, на која би се разгледувала состојбата во затворите во земјава. Во соопштението на Министерството за правда се вели дека ќе се бара да се разгледа и состојбата со над 2.800 осудени...

Законот за амнестија на Лога не помина во Собрание, СДСМ гласаше против

Предложениот закон за амнестија на Министерството за правда на денешната седница не ја доби поддршката од пратениците. Министерот за правда Кренар Лога, сепак, не се откажува од носењето на ваков закон, со кој осудените до 6 месеци затвор целосно ќе бидат ослободени од издржување на казната, а на останатите осудени за полесни кривични дела ќе им се скрати казната...

Еврокомесарот за правда загрижен за кривичните предмети кои застаруваат

Една од најострите реакции во врска со измените на Кривичниот законик од страна на меѓународната заедница дојде денеска, од страна на еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс на денешниот форум на ЕУ со Западен Балкан што се одржува во Скопје. Тој изрази изненаденост и загриженост околу измените на Кривичниот законик, со кои досега застареа повеќе судски предмети за криминал и корупција....

Со амнестирањето осуденици Собранието навлегува во работата на судската власт, едногласни се експертите

На 2 ноември е закажана собраниската седница кога пред пратениците ќе се најде Законот за амнестија кој го предложи министерот за правда Кренар Лога. Законот се предлага со цел растеретување на затворите кои се во мизерна состојба, а со него треба целосно да се ослободат осудениците до 6 месеци затвор, додека на останатите осудени за полесни кривични дела да...

Амнестијата влезе во Собрание, ќе помине ли предлогот на Лога за растеретување на затворите?

Предлог-законот за амнестија пристигна во Собранието. Кога ќе се гласа останува неизвесно, но најверојатно ќе биде идната недела, со оглед на тоа што министерот за правда Кренар Лога најави дека ќе биде на службен пат во САД, а сака самиот да го брани законското решение пред пратениците. Предлог-законот ќе се носи по скратена постапка, но не е со европско знаменце. Според...

Лога го брани Законот за амнестија: На пратениците ќе им донесам албум од „Идризово“, да видат како е таму

Вкупно 286 затвореници осудени до 6 месеци затвор ќе излезат на слобода, а на уште 996 затвореници ќе им се намали затворската казна ако се усвои Законот за амнестија што го предлага министерот за правда Кренар Лога за растеретување на затворите, а кој го помина првиот владин филтер. Тој на денешниот брифинг со новинарите рече дека по завршувањето на...

Законот за амнестија оди во Собрание – ослободување за казна затвор до 6 месеци, нема амнестија за тешките дела

Владата на денешната седница даде зелено светло за Законот за амнестија и тој ќе биде доставен до Собранието. На претходната седница овој закон беше вратен на усогласување, со цел да се регулира статусот на македонските државјани осудени во странство, кои казната ја издржуваат во земјава. Законот го предложи министерот за правда Кренар Лога, а неговото образложение е дека условите во...

Закон за амнестија: Од затвор ќе излезат 250 осуденици, а на ред чекаат да влезат 2.000 нови

„Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое човечко достоинство. Преку владината камера која влезе и сними внатре сѐ, ќе се обидеме преку вас медиумите, да ја поттикнеме дебатата во општеството овие услови под итно да се подобрат“, рече премиерот Зоран Заев во 2017 година, по посетата на најголемиот...

Десет милиони евра поддршка од ЕУ за Македонија за владеење на правото

Поддршка од десет милиони евра во наредниве три години ќе обезбеди Европската Унија за проект за владеење на правото во земјава. Експерти од ЕУ ќе помагаат директно на македонските институции за подобрување на неколку компоненти кои низ годиниве се покажале како најранливи, односно најподложни на корупција. Со европскиот проект, чија цел е зајакнување на владеење на правото, ќе бидат опфатени...

Лога во Идризово: Условите се мизерни, потребна е итна амнестија

Мизерни, катастрофални и супстандардни услови за издржување на затворските казни, пренатрупаност, затвореници спијат на под, нема соодветна здравствена заштита, нема соодветни санитарии, искршени кревети, мувлосани ѕидови. Вака министерот за правда Кренар Лога ги опиша условите во затворот „Идризово“, со образложение дека е итно потребна амнестија, односно усвојување на предлог-законот за амнестија, кој овозможува ослободување и намалување на затворски казни за...

Нема лифт, а лица со инвалидитет работат на петти спрат во битолското одделение на Министерството за правда [галерија]

Вработени со инвалидитет немаат пристап до работното место, искршени врати и прозорци, недостиг од канцелариски мебел се само дел од работите кои биле нотирани при денешната посета на министерот за правда Кренар Лога во подрачното одделение на Министерството за правда во Битола. При посетата, како што може да се види и од фотографиите што ги објави Министерството за правда, било...

Лога: Oдлучив да не присуствувам на седниците на Судскиот совет, исто како што правеа и моите претходници

Присуството на министерот за правда на седници на Судскиот совет, без право на глас, не влијае на носењето одлуки и законското работење на Судскиот совет, вели министерот за правда Кренар Лога, додавајќи дека во изминатите години, неколку министри за правда не присуствувале на седниците на Судскиот совет поради препораката на ГРЕКО за укинување на членството на министерот за правда...

Министерство за правда: Судскиот совет не презема мерки за претседателката на кумановскиот суд за злоупотребите на АКМИС-от

И покрај укажувањата и писмените дописи за констатирани неправилности во работата на Основниот суд Куманово, Судскиот совет одолговлекува и не постапува по Извештајот кој е изготвен од нивна страна и јавно објавен на веб-страницата на Советот, информираа денеска од Министерството за правда. Од таму појаснуваат дека Судскиот совет на 1 февруари годинава бил во работна посета на Основниот суд Куманово...

Лога: Нотарите и извршителите да ги бираат коморите, да се укине Вишиот управен суд и да се смени Законот за судски совет

На вчерашната седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор, која за првпат се одржа со физичко присуство, министерот за правда Кренар Лога на членовите на Советот порачал дека е неопходно одредени активности да бидат дел од новата развојна Стратегија. Па така, министерот за правда Лога по сопствена иницијатива побарал да се укине неговото...

Уставен суд: Додека нема конечна одлука, нема да има графа за етничка припадност во изводите

Уставниот суд поведе постапка за утврдување на уставноста на Упатството за водење на матични книги, поради непочитување на уставно пропишаниот рок од седум дена за негово објавување во Службен весник. Судот донесе времена мерка за неиздавање на овие документи. Основната причина за поведување на постапка е пречекорување на рокот за потпишување – од потпишување до објава во Службен весник. На денешната...

Уставниот суд денеска ќе одлучува за графата националност во упатството за издавање изводи

Уставниот суд на денешната седница ќе одлучува дали ќе поведе постапка за Упатството за издавање изводи, во која се воведува графа за национална припадност. Уставниот суд за ова упатство самоиницијативно поведе постапка за оценување на уставноста, а претседателката на судот Добрила Кацарска на брифинг со новинарите рече дека според неа, тоа е неуставно и незаконски. „Овој предмет е формиран согласно...

ЛГБТ активизмот во Русија прогласен за екстремистички – одлука на Врховниот суд

Рускиот Врховен суд вчера пресуди дека ЛГБТ активистите треба да бидат означени како „екстремисти“, потег за кој ЛГБТ заедницата стравува дека може да доведе до апсења и до гонења,...