fbpx

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Во однос на смртната казна, министерот Лога посочи дека Уставот ја забранува, а исто така имаме и усвоени протоколи и конвенции кои ја забрануваат смртната казна

-

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота.

„Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна која треба да им се изрече на монструмите од оваа трагедија. Верувам во МВР и во ЈО дека на крајот, судот ќе ја изрече соодветната казна и правдата ќе излезе на виделина”, вели Лога.

Во однос на смртната казна, министерот Лога посочи дека Уставот ја забранува, а исто така имаме и усвоени протоколи и конвенции кои ја забрануваат смртната казна.

„Јас сум меѓу тие граѓани во оваа држава кои мислат дека смртната казна би била спас за тие монструми и сум на таа страна тие да преживуваат до крајот на својот живот во нивната свест што имаат направено и секој ден да го доживуваат сѐ потешко. Доживотната казна затвор е најмала казна што треба да ја изречат нашите институции“, порача министерот за правда.

Љупчо Палевски осомничен за убиство на 14-годишната Вања, вмешан бил и таткото

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...