fbpx
Таг: правда

таг: правда

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота. „Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна која треба да им се изрече на монструмите од оваа трагедија. Верувам во...

Треба да им се овозможи бесплатен адвокат на луѓето кои не можат да си дозволат да платат

Во Северна Македонија мора да се специфицираат сервисите и правното зајакнување за да се обезбеди пристап до правда. Имаме недостатоци во смисла на обезбедување правна помош во кривична постапка, односно правна одбрана на луѓето кои не можат да си дозволат правна помош. Ова е еден од заклучоците од денешната Конференција на тема „Пристап до прaвда пристапни сервиси и зајакнати...

Маричиќ: Пописот ќе биде спроведен безбедно, тоа е најважната статистичка операција од осамостојувањето до денес

Министерот за правда Бојан Маричиќ во својата видео-порака по повод почетокот на теренскиот дел од пописот, кажа дека ова претствавува најважната статистичка операција спроведена од осамостојувањето до сега. Тој потенцираше дека пописот ќе биде спроведен безбедно, почитувајќи ги највисоките стандарди за спречување на ширењето на ковид-19. „Попис не е спроведен речиси 20 години. Ваквата состојба едноставно повеќе е неодржлива и...

Светскиот предизвик за правда 2021 отворен за аплицирање до 11 декември

Светскиот предизвик за правда 2021 е глобален натпревар за идентификување, препознавање и промовирање на добри практики и проекти и политики со големо влијание, кои го штитат и унапредуваат владеењето на правото во време на непредвидена криза. Предизвикот е да се ​​заштити владеењето на правото од итни закани создадени од глобалната пандемија со ковид-19 и да се обнови владеењето на правото...

Собранието се распушти, изборите остануваат на 12 април

Собранието вчера едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Претходно, пратениците го донесоа Законот за јавно обвинителство по втор обид. Пред да биде спроведено гласањето на кое беа обезабедни 80 гласа, имаше едно гласање по законот, кога 74 пратеници се изјаснија „за“, а 32 „против“. Претседателот...

Судството добива двојно помалку средства отколку што е предвидено со закон (инфографик)

Судската власт, како еден од трите независни столба на власта во едно демократско општество, покрај извршната (владата) и законодавната (собранието), треба да има финансиска самостојност за да може да работи ефикасно и целосно независно. Износот на средствата кои македонското судство ги добива при распределбата на државниот буџет од страна на извршната власт е повеќе од двојно понизок од она што...

Добро екипирана јавнообвинителска служба е предуслов за независно и ефикасно јавно обвинителство (инфографик)

Јавнообвинителскиот систем на Република Северна Македонија не може да функционира ефикасно и независно без добро екипирана, професионална и компетентна јавнообвинителска служба. Оваа служба, според закон, треба да ја сочинуваат стручни службеници, потоа истражители за криминални дејствија, и технички и помошен кадар. Функционалната анализа на јавнообвинителскиот систем на Република Северна Македонија изработена како дел од проектот „Зголемена ефикасност и ефективност во...

Ветуваа реформи „до небо“, а правдата уште ја делат истите судии

Последните настани со судството во Северна Македонија, при што беа помилувани и ослободени од гонење функционери обвинети за тешки кривични дела, меѓународниот притисок за реформа на судството, и како резултат на тоа што не добивме датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни, влијаеше граѓаните да го вперат прстот кон Владата дека не ги исполнила ветувањата – дека...

Министерство за правда го испрати барањето до Унгарија за екстрадиција на Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија, информираат од таму. „Барањето за екстрадиција се однесува за извршување на правосилна пресуда изречена во траење од две години и за водење на четири кривични постапки кои се пред домашните судови, а укажуваме дека за него се водат и четири истраги како...

Димитров: Тешко е да се проголта фактот дека Груевски ќе бара спас во земја-членка на ЕУ

Помислата дека авторитaрен владетел кој оставил зад себе такво наследство, а сега осуденик, од земја кандидат за членство во ЕУ ќе бара спас од раката на правдата во земја членка на ЕУ, не може воопшто да се проголта, вели во пишана изјава министерот за надворешни работи, Никола Димитров во врска со бегството на поранешниот премиер Груевски во Унгарија. „Никола Груевски е...

Македонската делегација во Брисел го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во својство на главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ. Состанокот ќе трае три дена, за време на кои експертските тимови ќе ги разгледуваат седумдесетте страници од европското законодавство посветен...

Атанасова Точи и Лупевска Созен ги добија наградите за истражувачко новинарство на ЗНМ

Здружението на новинари на Македонија денеска ги додели годишните новинарски награди за животно дело и за истражувачка сторија, по повод 72-годишнината од формирањето на ЗНМ. Добитнички на наградата за истражувачко новинарство се новинарките Менче Атанасова Точи и Снежана Лупевска Созен, а наградата за животно дело му беше доделена на новинарот Љубомир Гајдов. Лупевска Созен е наградена за емисијата „Код“, односно за настаните од 27...

ВМРО-ДПМНЕ: Правдата ќе има кога судот ќе ги ослободи сите притворени за 27 април

Правдата ќе биде задоволена само тогаш кога судот ќе ги ослободи и останатите неосновано притворени патриоти кои без никакви аргументи веќе трет месец се држат во затвор, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Правната држава ќе почне да функционира само тогаш кога ќе бидат укинати и домашните притвори и кога ќе бидат отфрлени неоснованите обвиненија за тероризам. Судот мора да биде на...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет отсто од собранискиот состав е во притвор

Постапките кои што се спроведуваат против бранителите на Уставот се незаконски и правно неосновани, притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Република Македонија не е демократска држава. Во Македонија во моментов пет отсто од целокупниот собраниски состав, односно 12 проценти од опозицијата е во притвор. Тие пратеници се под директна закана...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните на марш пред Министерство за правда

ВМРО-ДПМНЕ испрати повик до граѓаните да се приклучат на маршот за, како што велат од партијата, „правдината и татковината“, кој ќе се одржи денеска пред Министерство за правда, во 16.30 часот. „ВМРО-ДПМНЕ го организира овој марш, но ова не е само партиски собир, ова е собир на кој може и на кој треба да се приклучи секој патриот, секој граѓанин,...

Иванов: Да останеме верни на македонската традиција на соживот

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание, упати честитка до граѓаните на Македонија, во која истакнува дека пред точно 76 години, Македонија го избра патот на борба против најголемите зла во историјата на човештвото – фашизмот и нацизмот. „Во оваа борба, народот на Македонија се препороди и се почувствува слободен да си ја...

Османи: Политиката нема да се меша, реизборот на судии ќе го прави Судскиот совет

Политичките партии од новото парламентарно мнозинство и од Владата се за реформи, но нема да прават генерален реизбор на судии. Надлежноста на тоа е само на Судскиот совет, кој е надлежен да ги решава тие работи, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот на заедничката работна средба на Секретаријатот за европски прашања и Министерство за правда, која...

СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да соберат храброст и да се соочат со правдата

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да престанат да бегаат од правдата, да се ставаат над законите и правниот поредок и мора да соберат храброст да се соочат со одговорноста за направените штети врз граѓаните и врз државата, се вели во реакцијата на СДСМ, на прес-конференцијата на Груевски по повод обвиненијата што денеска ги поднесе Специјалното јавно обвинителство. „Граѓаните имаа можност...

Тимоние задоволен од изградбата на автопатот, очекува правдата да се погрижи за „Актор“

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска направи увид во изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица. Тимоние бил задоволен од работата на францускиот конзорциум „ЕЖИС Интернационал“, кој е назначен како надзорен орган за проектот за изградба на оваа автопатска делница. - ЕЖИС спроведе извонредна работа која веќе е при крај и...

Димитров: Новата Влада е цврсто решена од Македонија да направи европска држава

Новата реформска влада на Македонија е сериозно подгoтвена и цврсто решена од земјата да направи европска држава. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој учествува на состанокот на министрите за надворешни работи од земјите на Западен Балкан што се одржува во Брдо кај Крањ, а во рамките на самитот на лидерите од Процесот Брдо -...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...