fbpx
Таг: доживотен затвор

таг: доживотен затвор

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота. „Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна која треба да им се изрече на монструмите од оваа трагедија. Верувам во...

Доживотен затвор за Младиќ, Хашкиот трибунал ја потврди пресудата на Меѓународниот суд за воени злосторства

Вчера жалбениот совет на Хашкиот Трибунал ја потврди првостепената пресуда на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, за доживотен затвор воениот командант на армијата на Република Српска, Ратко Младиќ, кој во ноември 2017 година беше осуден на доживотен затвор од страна на Меѓународниот трибунал. Со оваа одлука Младиќ е дефинитивно прогласен за виновен за најсериозните воени злосторства...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Поранешниот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, е осуден на доживотен затвор за геноцид и за други злосторства за време на војната во Босна, во текот на 90-тите години на минатиот век. Младиќ ги предводел силите за време на масакрот во Сребреница во 1995 година и опсадата на Сараево, при што загинаа повеќе од 10.000 лица. Хашкиот трибунал денеска го прогласи...

Доживотна казна затвор доби уште еден обвинет за „Диво Насеље“

Кривичниот суд во Скопје денеска го осуди на доживотна казна затвор и Сулејман Османи од селото Брест, обвинет во случајот „Диво Насеље“, кому му се судеше во одвоена постапка. Со денешната пресуда, вкупно осум обвинети добија доживотни затворски казни за настаните од 9 и 10 мај 2015 година во Куманово. Османи, како и другите обвинети, е осуден за тероризам и...

Врховниот суд повторно ја одложи седницата за „Монструм“, еден од адвокатите бил болен

Јавната седница на Врховниот суд на која треба да се разгледуваат жалбите на шестемина осудени на доживотен затвор во случајот „Монструм“, а која беше закажана за утре, повторно е одложена, овојпат на барање на еден од адвокатите, кој бил болен. Претходно седницата требаше да се одржи на 30 мај, но петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово...

Врховниот суд денеска ќе одлучува по жалбите на осудените во „Монструм“

Врховниот суд на Република Македонија денеска на јавна седница треба да одлучува по жалбата на шестемина осудени во случајот „Монструм“, кои добија доживотни затворски казни за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро пред пет години. Седницата е закажан во 11 часот, а ќе се одржи во големата сала на Врховниот суд. Инаку, највисокиот суд во земјава овој предмет го стави на...

Петмина Индијци осудени на доживотен затвор за силување

Петмина Индијци се осудени на доживотна казна затвор во Њу Делхи, поради групно силување на 52-годишна жена од Данска во 2014 година. Жената била ограбена и силувана во јануари 2014 година. Девет лица, меѓу кои тројца малолетници, беа уапсени за тоа злосторство. Еден од обвинетите почина, а на тројца им суди судот за малолетници. Сексуалните злосторства се во пораст во Индија...

Осудениот за двојното убиство во Вевчани сведочеше пред Врховниот суд

Педесет и осумгодишниот Здравко Србаковски, осуден на доживотна казна затвор за двојното убиство во Вевчани, кое се случи кон средината на август 2014 година, денеска сведочеше пред Врховниот суд и побара намалување на казната. Србаковски, вечерта на 13 август 2014 година, со пиштол ги застрела и ги уби 23-годишниот Мате Ѓурчески и 43-годишниот Владо Попески, сопственик на кафеаната „Пјаца“ во...

Доживотен затвор за Алмир Дрпљанин за убиството на полицаецот Африм Арифи

Скопскиот кривичен суд денеска му одреди доживотна казна затвор на Алмир Дрпљанин за убиството на полицаецот Африм Арифи, кое се случи кон крајот на ноември 2008 година кај Природно-математичкиот факултет во Скопје. Судскиот совет, како што информираат од Основниот суд Скопје 1, го прифатил и предлогот на јавниот обвинител за продолжување на притворот до правосилноста на пресудата. „Основниот суд Скопје 1 денеска...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...