fbpx
Таг: затвор

таг: затвор

Мијалков влезе, извозе и излезе од затвор

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков утрово излезе на слобода од струшкиот затвор, каде што во отвореното одделение отслужуваше казна за случајот „Империја“. Тој во затворот работеше како возач, а директорот на казнено-поправниот дом, Ваљон Ќура за медиумите изјавил дека Мијалков „бил пример за останатите затвореници“. „Го почитуваше куќниот ред, им помагаше и на останатите во работните ангажмани внатре во...

Руски студент заврши во затвор поради про-украинско име на „Wi-Fi“ мрежа во студентски дом

Студент е осуден на 10-дневен затвор во Москва, откако ја именувал својата „Wi-Fi“ мрежа со про-украински слоган, пренесе Би-би-си. Студентот на Московскиот државен универзитет ја преименувал својата интернет мрежа во „Slava Ukraini!“ (Слава на Украина!). Московскиот суд во четвртокот го прогласи за виновен за прикажување „симболи на екстремистички организации“. Студентот бил уапсен во средата наутро, откако полицаец го пријавил името на мрежата...

Путин со „новогодишна честитка” до Навални: го испрати во затвор на Арктикот

Две недели откако блиските лица изгубија секаков контакт со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, стигна информација дека режимот на Владимир Путин го испратил Навални во казнена колонија во арктичкиот регион во најсеверните делови од Русија, пишува Си-ен-ен. Портпаролката на Навални, Кира Јармиш преку твит на социјалната мрежа „Х“ информираше дека Навални се наоѓа во казнената колонија ИК-3 во близина на...

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота. „Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна која треба да им се изрече на монструмите од оваа трагедија. Верувам во...

Гордана Јанкулоска излегува од затвор на 1 ноември, одлучи Апелација

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ќе излезе од затвор на 1 ноември. Апелациониот суд Скопје, донесе решение со кое ја уважи жалбата на осудената, со кое ја отпушта осудената на 1 ноември од издржување на казната затвор, под услов до истекот на условниот отпуст, да не стори ново кривично дело, соопштија оттаму. „Судот ги ценеше личните прилики на...

Трамп се предаде на властите во Џорџија

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп се предаде на властите во Џорџија под обвинение за заговор за поништување на резултатите од изборите во државата во 2020 година. Тој плати кауција од 200.000 долари за да биде ослободен од затворот во Атланта додека го чека судењето. А, потоа тој го опиша случајот како „травестија на правдата“, пренесе Би-би-си. Ова беше негово четврто...

Се утврдуваат причините за пожарот во битолскиот затвор

Во периодот околу 19 часот и 20 минути во КПУ Затвор Битола вчера избил пожар во притворското одделение, а надлежните истражни органи дополнително ќе ги  утврдуваат можните причинители за пожарот, информираше Управата за извршување на санкциите. „Службените лица од  КПУ Затвор Битола најпрво со ПП апарати пробале самите да го изгасат пожарот, но бидејќи не успеале веднаш почнале со евакуација на 18 притворени...

[Видео] Осуммина затвореници од „Идризово“ копале тунел за бегство долг 40 метри

Група од најмалку осум осудени лица кои издржуваат казна затвор во Казнено-поправниот дом „Идризово“ подготвувале бегство од затворот со копање на тунел, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Станува збор за осудени лица за сериозни кривични дела со определени казни од 10 години до доживотен затвор. Во текот на денешниот ден МВР, Бирото за јавна безбедност, Одделот за сузбивање на...

На Драган Даравелски одново ќе му се суди

Основниот кривичен суд - Скопје одлучи да се повтори судската постапка за приведениот поранешен директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој беше уапсен на 10 јануари на граничниот премин „Табановце“ заради издржување затворска казна. Даравелски беше осуден во мај 2007 година на седум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластувања. Пресудата беше потврдена и од Апелациониот суд Скопје...

Даравелски побара ново судење

Поради донесена пресуда во отсуство, адвокатот на поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој по две децении престој во Белград вчера на „Табановце“ ѝ се предаде на македонската полиција, поднел барање за повторување на постапката. Од Основниот кривичен суд Скопје  велат дека за да се одлучи дали ќе има повторно судење, првин треба да се побараат податоци од затворот...

Контраспин: Пресуда за тепачка од 1993 година не може да е основa за оставка

Претседателот на ССМ, Дарко Димовски, со пресуда од 1993 година за кривично дело со кое била нанесена тешка телесна повреда не може да бара основа за разрешување на актуелниот в.д. директор на Ј.П. Водовод и канализација – Скопје, затоа што таа наводна пресуда и да постоела, одамна е избришана од казнената евиденција. Можеби има други синдикално оправдани причини да...

Турција ќе казнува со затвор новинари кои шират „дезинформации“

Турскиот парламент во четвртокот го усвои законот предложен од претседателот Таип Ердоган со кој новинарите и корисниците на социјалните мрежи ќе добијат казна затвор до три години за ширење „дезинформации“, и покрај длабоката загриженост за слободата на говорот. Пратениците од владејачката партија на Ердоган и нејзините националистички сојузници, кои заедно имаат мнозинство, гласаа за одобрување на нацрт-законот дури и кога...

Дрога, оружје, 50 мобилни телефони пронајдени при претрес во затворот „Идризово“

Во претреси во 25 ќелии во затворот „Идризово“, што ја спровеле Одделите за сузбивање на организиран криминал, криминалистичка полиција и специјални полициски операции и СВР Скопје, во координација со надлежен Јавен обвинител, биле пронајдени 50 мобилни телефони, големи количества пари во различни валути, дрога, таблети, 37 ножеви и други остри предмети. Пронајдените пари биле повеќе од максимално дозволените што осудениците...

ОЈО: Истрага против наставник од Струмица за полов напад врз ученичка

Наставник од Струмица извршил полови дејствија врз ученичка која сѐ уште немала наполнето 14 години. Според струмичкото Обвинителство кое против наставникот отвори истрага за полов напад врз дете, тој во два наврати во спортската сала на училиштето ја допирал и ја бакнувал. Наставникот, во периодот од октомври 2020 година до мај 2022 година, преку социјална мрежа на ученичката ѝ испраќал...

Груевски доби седум години затвор за „Плацевите на Водно“, конфискуван му е целиот имот

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија и за случајот „Плацеви на Водно“ беше првообвинет за перење пари, противправно стекнување и прикривање на имот, денеска доби казна затвор од 7 години и парична казна од 3.500 евра. Воедно, судот пресуди целокупниот имот на Груевски да биде конфискуван, освен двата стана што ги поседува неговата мајка. Пазарната вредност...

Судот во Москва го прогласи Навални за виновен за измама од големи размери, го очекува 13 години затвор

Рускиот суд денеска повторно го прогласи за виновен Алексеј Навални, лидер на опозицијата и главен критичар на Владимир Путин, за измама од големи размери, пренесе Ројтерс. Руските обвинители бараат да го преместат Навални во казнена установа со максимална безбедност на 13 години под обвинение за измама и непочитување на судот. Навални, кој издржува казна од две и пол години за претходна...

Орце Камчев пред Нова Година од притвор замина на прегледи во „Систина“

Бизнисменот Орце Камчев, обвинет во случајот „Плацеви на Водно", од вчера со дозовола на Основниот кривичен суд Скопје од затворот во Шутка е на прегледи во приватната болница „Аџибадем Систина“, чиј делумен сопственик е тој. Камчев е задржан поради прегледи за утврдување на неговата здравствена состојба, која била оценета како влошена. Од март годинава Камчев неколку пати бил на прегледи, но...

Данска ќе изнајми 300 затворски ќелии во Косово за 210 милиони евра

Данска ќе изнајми затворски ќелии во Косово каде што ќе испрати 300 затвореници, соопшти данската влада, презентирајќи нов план за запирање на пренатрупаноста на затворите. Проектот планира „да изнајми 300 затворски ќелии во Косово“ за да можат странците осудени на депортација да бидат испратени во Данска по отслужување на казната, се вели во соопштението на Министерството за правда. За оваа услуга,...

Забележан случај на дискриминација на осуденик со траен инвалидитет во КПД Идризово

Осуденик со траен 100% инвалидитет, стекнат по сообраќајна несреќа во 2009 година, не можел непречено да ги извршува секојдневните активности, физиолошки потреби, ниту пак посетувал редовна физикална и хидро терапија како осудено лице, аралмираше денес Хелсиншкиот комитет за човекови права. Според Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), утврдена е директна продолжена дискриминација врз основа на попреченост и повреда...

Маричиќ: Направивме законски измени за да не ни се повторат напади врз новинари и случаи како „Јавна соба“

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува на многу повисоко ниво. Според министерот, овие измени ќе придонесат за намалување на случаите за напади и закани кон новинари. „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз...

Природата на Демир Капија се уништува, прогласувањето на споменик на природата е начин да се спаси

Реки пренасочени во цевковод, изградени брани во коритата, сечи на шумите околу нив и ерозија, е сликата со која се соочува подрачјето на Демир Капија, кое веќе шест децении...