fbpx
Таг: затвор

таг: затвор

Тројцата обвинети во „Тарифа“ добија по три години затвор

По три години казна затвор добија тројцата обвинети во случајот „Тарифа“, на Специјалното јавно обвинителство, кој беше за незаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“ вреден околу четири милиони евра. Според судот поранешниот генерален директор на ЕЛЕМ Дејан Бошкоски и раководителите Методиј Стоименовски и Ненад Ѓорговски ја злоупотребиле службена положба и ѝ нанеле штета...

Јанушев го повика Груевски да се врати и да ја одлежи казната затвор

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ, Игор Јанушев во дуел со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на телевизија „24“ јавно го повика Никола Груевски да се врати и да ја одлежи казната. На инистирањето на Манчевски да каже дали во ВМРО-ДПМНЕ се залагаат Груевски да се врати и да ја одлежи казната Јанушев речe „да, еве јавно го...

Јанева навистина разговарала со Халачи?

Од статус проследен со фотографија на корисничкиот профил на „Фејсбук“ на Шек Халачи, авторот на статијата „Еве што му рече Јанева на скајп на Шек Халачи“ авторот на статијата извлекол ваква констатација: Шек Халачи, затвореник од групата од Куманово, комуницираше со Катица Јанева на „Скајп“, која исто така е во затвор – пишува во текстот. Подолу е целосниот текст на Шек Халачи,...

Спасовски не ги коментира шпекулациите за полициска помош при бегството на Игор Спасов

Неофицијалните информации дека на специјалецот Игор Спасов му помогнале поранешни колеги – полицајци при бегството преку диви гранични премини, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги оцени како шпекулации. Шпекулациите не се основа за одлуките на органите, рече Спасoвски при денешната посета на Валандово. -Слушаме за многу настани, многу работи, има разноразни шпекулации, меѓутоа ние, полицијата, односно истражните органи, не смеат...

Доколку се прогласи за виновен, Панчевски може да добие од шест месеци до три години затвор

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, може да биде осуден на казна затвор од шест месеци до три години, доколку биде прогласен за виновен за злоупотреба на должноста и службеното овластување распределувајќи рачно судски предмети, односно, избегнување на употреба на АКМИС системот, пренесува „Порталб.мк“. Панчевски е обвинет од Обвинителството за злоупотреба на должноста и службеното овластување според член 353...

Митко Чавков го чека затвореното одделение во штипскиот затвор

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, осуден за настаните од Собранието од 27 април 2017 година, се наоѓа во приемното одделение во Затворот – Штип. Ова го потврди директорот Мики Тодоров, кој најави дека Чавков таму ќе остане во наредните 20-30 дена, по што ќе биде сместен во затвореното одделение. Тоа, според објаснувањето на Тодоров, значи дека Чавков...

Законите донесени, се чека спроведувањето – презентиран извештај за Поглавјето 23

Во изминатиот период беа донесени клучните реформски закони во областа на правосудството и човековите права, но останува да се видат резултатите од практичното спроведување на тие закони, што ќе бидат важни во пристапните преговори за членство во ЕУ во Поглавјето 23. Ова беше истакнато на денешниот дијалог за политика „Реформите во Поглавјето 23“ организиран во рамки на проектот „Мрежа 23...

Котевски останува директор на „Шутка“ до завршување на претседателските избори

Владата на 123. седница го констатираше поднесувањето на оставката од страна на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, информираат од таму. „Со оглед на тоа што оставката е поднесена во период откако се објавени претседателските избори, истата ќе се разгледува после завршување на изборите, штом заврши забраната за разрешување и именување согласно Изборниот законик“, се вели во...

Директорот на „Шутка“, Котевски ги поднел оставката и извештајот до Влада

Директор на истражниот затвор во „Шутка“, Ѓоко Котевски до Владата, Министерството за правда и до Управата за извршување санкции ги доставил оставката и извештајот во врска со инцидентите во кои беа нападнати притворените поранешни министри, Спире Ристовски и Миле Јанакиески. Котевски посочи дека првично биле покренати дисциплински постапки за 11 лица во затворот „Скопје”, кај кои биле утврдени пропусти во...

Интервју со бегалец од законот: Има ли правила?

Разговорот кој го водеше новинарката на ТВ „Сител“ со експремиерот Груевски, кој е правосилно осуден по еден судски предмет, а по уште неколку се води како обвинет и судењата се во тек, подигна доста прав. Една од причините за тој интерес е и дилемата – дали треба да се разговара со бегалец од законот? Постојат ли услови до кои...

Мијалков, Камчев и останатите осомничени во „Империја“ ќе излезат од Шутка

Специјалното јавно обвинителство дало позитивно мислење дека притворот на осомничените во предметот „Империја“ може да се замени со куќен притвор, пишува „Макфакс“ повикувајќи се на свои извори. Ограничената слобода на осомничените сега е во рацете судиите од Апелација и од кривичниот суд. Ако тие одлучат, ќе бидат пуштени од притвор Сашо Мијалков, Орце Камчев, Цветан Панделески и други осомничени во...

Затворениците од штипскиот затвор се откажаа од штрајкот

Штрајкот со глад што го почнаа затворениците во најголемиот затвор „Идризово“ со барање за амнестија, во затворот во Штип се одвиваше само вчера, за време на појадокот. Според информациите од раковoдството на Затвор „Штип“, само 19 затвореници од вкупно 234, колку што издржуваат затворска казна, одбиле да појадуваат. Подоцна, во текот на ручекот, им се придружиле на останатите затвореници. Денеска штипските...

САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија

САД сметаат дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил портпаролот на Стејт департментот за „Политико.еу“. „По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше обвинет од македонскиот суд за злоупотреба на службената должност и осуден на две години затвор. Пресудата беше потврдена и од...

Заев: Нема политички договор со Груевски, тој ќе се врати и ќе ја служи казната

Остро и категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со Никола Груевски, порача премиерот Зоран Заев денеска, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата со премиерот на Малта, Џозеф Мускат. Тој порача оти е убеден дека Груевски ќе се врати и ќе ја отслужи затворската казна. - Имаше многу скептици што велеа дека нема да видат политичари исправени пред...

Груевски: Во Будимпешта сум, побарав политички азил

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по кого е распишана потерница, се наоѓа во Будимпешта и таму ќе бара политички азил. Ова самиот го соопшти на социјалната мрежа „Фејсбук“. „Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на...

Кривичниот совет му ја одби жалбата, Груевски мора да се пријави во Шутка

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 му ја одби жалбата на осудениот поранешен премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на решението за издржување на затворската казна од две години, во случајот „Тенк“ на СЈО, што треба да ја одлежи во затворот во Шуто Оризари. „По добиени повеќе прашања од медиумите, ја информираме јавноста, дека Кривичниот совет на...

Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против. За одземање на мандат на пратеник потребно е двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници односно минимум 80 пратеници. Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски...

Груевски денеска треба да се јави во затворот Шутка, но може да добие одложување

Според упатниот акт од кривичниот суд, Никола Груевски денеска треба да се јави во затворот во Шуто Оризари, поради одржување на казната од две години затвор изречена во случајот „Тенк“. Во Кривичниот суд од вчера почнале да пристигаат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за извршување санкции, кој одби да му го одложи...

„Протест за правда за Никола Груевски“ утре пред Кривичниот суд

Група граѓани и симпатизери на поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски преку социјалните мрежи организираат мирен „протест за правда“. Протестот на „Фејсбук“ е најавен за утре, среда, во 19 часот пред основниот суд Скопје 1 Скопје. На нивната „Фејсбук“ страна пишува дека „цела Македонија е сведок на неправдата која се врши врз Никола Груевски“. „Кога неправдата е на сила, непокорот...

Судот ја одби молбата на Груевски за одложување на затворската казна

Кривичниот суд ја одби молбата на поранешниот премиер Никола Груевски за одложување на затворската казна од две години за предметот на СЈО „Тенк“. Адвокатите на Груевски бараа тој да не замине на издржување на затворската казна на 8 ноември, поради пратенички обврски и обврските околу пишувањето на книга поврзана со неговиот докторат. „Судија за извршување санкции при Основниот Суд Скопје...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...