fbpx

Зоран Милески-Кичеец побара одложување на издржувањето казна затвор од три години

-

Зоран Милески-Кичеец побарал одложување на затворската казна од три години за случајот „Рекет“, информираат од Основниот кривичен суд во Скопје.

Од судот во Скопје информираат дека Милески го известил судот дека по приемот на Упатниот акт ја променил адресата на живеење од Скопје во Охрид. Поради ова, за одлучување по поднесеното барање за одложување на затворската казна, како и по понатамошното постапување по предметот, надлежен е Основниот суд во Охрид, до кој предметот веќе бил испратен од скопскиот суд.

Според упатниот акт, Милески требаше сам да се пријави на издржување на казната до вчера, кога, за одредени медиуми изјави дека сам ќе се пријави во КПУ Затвор „Скопје“ и нема да бара одложување на казната.

Милески е осуден на три години затвор, откако во декември минатата година, го призна делото за случајот „Рекет“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...