Владата на 123. седница го констатираше поднесувањето на оставката од страна на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, информираат од таму.

„Со оглед на тоа што оставката е поднесена во период откако се објавени претседателските избори, истата ќе се разгледува после завршување на изборите, штом заврши забраната за разрешување и именување согласно Изборниот законик“, се вели во соопштението.

Премиерот Зоран Заев побара оставка, а Котевски ја прифати по инцидентот во затворот кога приведените Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, наводно беа нападнати од други затвореници.