fbpx
Таг: Шутка

таг: Шутка

Орце Камчев пред Нова Година од притвор замина на прегледи во „Систина“

Бизнисменот Орце Камчев, обвинет во случајот „Плацеви на Водно", од вчера со дозовола на Основниот кривичен суд Скопје од затворот во Шутка е на прегледи во приватната болница „Аџибадем Систина“, чиј делумен сопственик е тој. Камчев е задржан поради прегледи за утврдување на неговата здравствена состојба, која била оценета како влошена. Од март годинава Камчев неколку пати бил на прегледи, но...

На шест огласи за издавање на ординации во Шуто Оризари не се пријавил ниту еден лекар, седмиот оглас е во тек

Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години почнувајќи од 2015 па сè до 2020 година, има распишано шест огласи за издавање на ординации по општа медицина за матични лекар. Оваа реакција на Министерство за здравство следува по денешниот протест на граѓаните на Шуто...

Јанева навистина разговарала со Халачи?

Од статус проследен со фотографија на корисничкиот профил на „Фејсбук“ на Шек Халачи, авторот на статијата „Еве што му рече Јанева на скајп на Шек Халачи“ авторот на статијата извлекол ваква констатација: Шек Халачи, затвореник од групата од Куманово, комуницираше со Катица Јанева на „Скајп“, која исто така е во затвор – пишува во текстот. Подолу е целосниот текст на Шек Халачи,...

Министерството ќе ја чисти депонијата во Шуто Оризари, жителите прашуваат дали Дудуш пак ќе ја полни

Депонијата во Шутка, за која редовно пишуваат „Портал.мк“ и „Мета.мк“, е вклучена во списокот на трите диви депонии на територијата на Општина Шуто Оризари што ќе се исчисти во рамките на тендерот на Министерството за животна средина и просторно планирање. Спорната депонија е означена како RAIL 057 во документот „Регионален план за управување со отпад“ од 2016 година, пишува „Порталб.мк“....

Депонијата Шутка се „одржува“, Министерството повикува на расчистување на три диви депонии (ФОТО)

Депонијата во Шуто Оризари во моментов ја „одржува“ инспекторатот од оваа скопска општина, а за темелно чистење и озеленување ќе треба да се обезбедат повеќе средства. Од друга страна, Министерството за животна средина и просторно планирање распиша оглас за јавни набавки за чистење на 33 диви депонии низ целата територија на  Македонија, од кои три се на територијата на...

Институциите се алармирани неколку пати, но депонијата во Шутка сѐ уште труе

Иако одговорните институции биле алармирани неколку пати, депонијата во Шутка за која „Порталб.мк“ известува редовно, повторно е запалена. Имајќи предвид дека депонијата се наоѓа помеѓу територијата на Визбегово и Шутка, како резултат на високата местоположба, реата која се ширеше од палењето, била почувствувана не само во Шутка и Визбегово, туку и во Бутел и Чаир. Преку видео-запис испратен до редакцијата,...

Јанева не била во Јасен, туку цело време е во Шутка, вели Рахиќ

Информациите објавени на социјалните мрежи и во дел од медиумите дека доскорешната јавна обвинителка Катица Јанева не е во Истражниот затвор во Шуто Оризари, туку во резерватот „Јасен“ се невистинити. Исто така, не е вистина дека Јанева е на фотографијата која се појави социјалните мрежи и за која се тврди дека „наводно“ е Јанева сликана во затворот во Шутка. Директорот...

Судот ѝ одреди 30 дена притвор – Катица Јанева спроведена во истражниот затвор во Шутка

Кривичниот суд во Скопје вечерва одлучи да ѝ одреди 30 дневен притвор на спeцијалната јавна обвинителка Катица Јанева. Тоа го побара Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во врска со случајот „Рекет“, а притиворот е побаран поради „основано сомневање за злоупотреба на службената положба и овластувања и заради стекнување на лична корист“. Обвинителката Вилма Рускоска по излегувањето од Судот...

Дивата депонија кај Шутка: Едни ја чистат, други ја полнат, трети ја палат – а сите се гушат

На просторот од 170.000 квадратни метри, кој се наоѓа на 5 километри од Скопје започна чистењето на досега исфрленото ѓубре, но за жал, паралелно продолжува и фрлањето отпад. Просторот за кој зборуваме е дивата депонија над населбата Шуто Оризари и селото Визбегово, која постојанo или самата се запалува или некој ја пали, а е опкружена со ниви засадени со...

Заев го знаел случајот со депонијата во Шутка и дека палењето предизвикува дополнителна еколошка штета

Прашан од „Порталб.мк“, премиерот Зоран Заев, посочи дека е запознаен со случајот на честите палења на депонијата Шутка и, иако не даде ветување, рече дека верува оти Град Скопје, Општина Бутел и Чаир, ќе најдат решение. Заев исто така изјави дека палењето на депонијата предизвикува дополнителна штета. „Депонијата дефинитивно е обврска на индустриската зона во Визбегово. Зошто? Бидејќи на некој му...

ИЈЗ за депонијата во Шутка: Итно преместување, дезинфекција и вакцинација

По пријавата од „Порталб.мк“, на 11 март 2019 година, Институтот за јавно здравје спроведе тестирање на штетите во дивата депонија помеѓу Шуто Оризари и Визбегово, во близина на хотелот „Њу Стар“. Откако евидентира некои големи недостатоци, ИЈЗ препорача итно да се спроведе преместување на депонијата, во постојната локација да се изврши дезинфекција и дератизација, и да се спроведе вакцинација...

Депонијата кај Шутка и понатаму гори и труе

Депонијата меѓу населбите Шуто Оризари и Визбегово гори веќе две седмици и вчера повторно огнот и чадот се засилија. Додека жителите не гледаат спас и не знаат што да прават со своите деца за да ги спасат од вдишување на чадот, градоначалникот на општина Шуто Оризари, Курто Дудуш, вели дека на 8 Март треба да се слави, а не...

Македонскиот „усташ“, Игор Југ и сопругата бараат поддршка од Хрватите

Хрватскиот портал „7Дневно“ објави денеска статија за Игор Југ, објавувајќи и негова песна на хрватски јазик во која тој порачува дека е пред сè македонски а потоа и хрватски патриот и ја бранел Македонија. Како свои херои, во песната тој ги посочува Владо Черноземски, атентаторот на српскиот крал Александар Први Караѓорѓевиќ во Марсеј, Франција, во 1934 година, како и...

Котевски останува директор на „Шутка“ до завршување на претседателските избори

Владата на 123. седница го констатираше поднесувањето на оставката од страна на директорот на Истражниот затвор во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, информираат од таму. „Со оглед на тоа што оставката е поднесена во период откако се објавени претседателските избори, истата ќе се разгледува после завршување на изборите, штом заврши забраната за разрешување и именување согласно Изборниот законик“, се вели во...

Директорот на „Шутка“, Котевски ги поднел оставката и извештајот до Влада

Директор на истражниот затвор во „Шутка“, Ѓоко Котевски до Владата, Министерството за правда и до Управата за извршување санкции ги доставил оставката и извештајот во врска со инцидентите во кои беа нападнати притворените поранешни министри, Спире Ристовски и Миле Јанакиески. Котевски посочи дека првично биле покренати дисциплински постапки за 11 лица во затворот „Скопје”, кај кои биле утврдени пропусти во...

Заев побара оставка поради инцидентот, директорот на „Шутка“ се согласи да ја даде

Директорот на затворот „Шутка“, Ѓоко Котевски ќе го прифати барањето на премиерот Зоран Заев за негова оставка, по повод инцидентот кој вчера се случи кога приведените поранешни министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, наводно биле нападнати и повредени. – Барањето на премиерот е конечно и тоа ќе биде реализирано. Се надевам дека ќе има простор да ја завршам истрагата и...

Мијалков, Камчев и останатите осомничени во „Империја“ ќе излезат од Шутка

Специјалното јавно обвинителство дало позитивно мислење дека притворот на осомничените во предметот „Империја“ може да се замени со куќен притвор, пишува „Макфакс“ повикувајќи се на свои извори. Ограничената слобода на осомничените сега е во рацете судиите од Апелација и од кривичниот суд. Ако тие одлучат, ќе бидат пуштени од притвор Сашо Мијалков, Орце Камчев, Цветан Панделески и други осомничени во...

Мијалков денеска првпат излегува од „Шутка“

Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, денеска, првпат откако е притворен пред девет дена, ќе излезе од затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари. Треба да биде спроведен на судењето за случајот „Титаник 2“ во Основен суд Скопје 2. Тој во Кривичниот суд требаше да има судење и минатата седмица, и тоа за случајот „Таргет - Тврдина“...

Сашо Мијалков од притвор денеска треба да биде донесен на судење за „Тврдина-Таргет“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој вчеравечер заврши во притвор, денеска од затворот „Скопје“ во населбата Шуто Оризари треба да биде донесен со полициско комби во Основен суд Скопје 1, каде му се суди во случајот „Таргет -Тврдина“. Мијалков беше приведен од хотелот „Мериот“ на скопскиот плоштад, откако му беше одреден 30-дневен притвор поради...

Кривичниот совет му ја одби жалбата, Груевски мора да се пријави во Шутка

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 му ја одби жалбата на осудениот поранешен премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на решението за издржување на затворската казна од две години, во случајот „Тенк“ на СЈО, што треба да ја одлежи во затворот во Шуто Оризари. „По добиени повеќе прашања од медиумите, ја информираме јавноста, дека Кривичниот совет на...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...