fbpx
Таг: директор

таг: директор

Арсовска повторно смени директор, овојпат на ЈП Водовод и канализација

Во наредниот период ЈП Водовод и канализација реализира сериозни проекти за кои неопходен е нов начин на менаџирање со претпријатието. Со вакво образложение градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска постави нов в.д. директор на ЈП Водовод и канализација. Арсовска го смени Драган Илиевски, кој пред да стане директор на ЈП Водовод и канализација беше на позицијата в.д директор на ЗОО...

Нино Васев беше ослободен од вина за случај од 2021 година, а не за скандалот со лекови на Онкологија

Поранешниот директор на Клиниката за онкологија Нино Васев, доби ослободителна пресуда во врска со друг случај кој се водеше против него од 2021 година, а по тужба на роднини на починат пациент кои го обвинија за несовесно работење. Оваа пресуда нема никаква врска со скандалот со терапијата на Онкологија што го отворија медиумите, за кој во Собранието имаше Анкетна...

Марија Јаничевска избрана за директор на Оперативно-техничката агенција

Со 93 гласа „ЗА“, пратениците од Собранието на РСМ денеска ја избраа Марија Јаничевска за нов директор на Оперативно-техничката агенција (ОТА), која доаѓа на местото на досегашниот директор Зоран Ангеловски. Марија Јаничевска е дипломиран правник и досегашен стручен соработник за општи и заеднички работи во Оперативно-техничката агенција. Предлогот беше утврден едногласно, а денеска го доби и неопходното дво-третинско мнозинство и...

За нов директор на ОТА предложена правничката Марија Јаническа

Собраниската Комисија за избори и именувања денеска едногласно, без расправа, ја предложи Марија Јаническа за директорка на институцијата што треба да оневозможи незаконско прислушување – Оперативно-техничка aгенција (ОТА). Сега предлогот треба да се гласа на пленарна седница, со двотретинско мнозинство, преку Бадинтеров клуч Таа е дипломиран правник на возраст од 45 години, со работно искуство во ОТА и во телекомуникацискиот...

Назначени нови директори на клиниките за кардиологија и за дерматовенерологија

Министерот за здравство Фатмир Меџити именуваше нови медицински директори на Клиниката за дерматовенерологија и на Клиниката за кардиологија, соопшти Министерство за здравство. На Универзитетската клиника за дерматовенерологија за нов в.д. медицински директор е назначен д-р Дејан Филиповиќ, кој од 2018 година е вработен на оваа клиника како специјалист дерматовенеролог и асистент по дерматовенерологија при Медицинскиот факултет во Скопје. Тој, во моментот...

На фотографијата споделена во објавата не е новиот директор на МЕПСО, туку неговиот брат

Зеди Енузи Кока навистина е назначен за нов директор на МЕПСО, но човекот со пиштол прикажан на фотографијата е неговиот брат Цуфи Кока кој на 20 јули 2022 доби четири месеци затвор. Причината за казната беше тоа што тој пукаше во воздух кај плоштадот „Скендербег“ за време на протестниот марш на противниците на францускиот предлог, пишува „Вистиномер“ во својата...

Стефан Васев од СДСМ не е син на доктор Нино Васев

Не е вистина изнесеното во постот кој го рецензираме, дека Стефан Васев од СДСМ е син на др. Нино Васев, поранешен директор на Клиниката за онкологија. Единствено заедничко им е презимето, но тие не се татко и син, ниту имаат каква било роднинска поврзаност, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук...

Доктор Илир Демири e нов директор на Клиничката болница Тетово 

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска за нов директор на ЈЗУ Клиничка Болница Тетово го именуваше д-р Илир Демири, кој на оваа функција доаѓа од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, каде работеше како координатор на ковид-19 центарот, информираа од Министерството за здравство. Доктор Демири е специјалист инфектолог, кој на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби работи од...

Зоран Трифуновски доаѓа на местото в.д. директор на ЈП за железничка инфраструктура

Зоран Трифуновски е нов в. д. директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура „Железници на РСМ – Скопје“, одлучи Владата на вчерашната седница. Трифуновски доаѓа на местото на досегашниот директор Хари Локвенец, кој вчера изјави дека поднел оставка од функцијата. Причините за оставката, како што изјавил Локвенец за МИА, ја поднел од лични причини. „Владата заклучи да му препорача на Управниот...

Приведен средношколец од Штип, се заканувал на Инстаграм

Штипската полиција привела ученик од гимназијата „Славчо Стојменски" откако тој вчера на социјалната платформа Инстаграм објавил заканувачка порака. СВР Штип потврди дека 18-годишниот Б.Д. е приведен и дека е информиран јавен обвинител. Според соопштението на СВР Штип, се преземаат мерки за расчистување на случајот. Директорот на училиштето, Марјан Арсов, за медумите изјави дека училишните служби разговарале со ученикот и со неговите...

Буџетот скратен, директорот спастрен: По половина век постоење, МКЦ Скопје е на колена

Помалку од еден месец откако Младинскиот културен центар во Скопје (МКЦ) одбележа половина век од своето основање, култната институција посветена исклучиво на младите се соочува со најтешкиот период во богатата историја. За време на мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, во МКЦ има драстично намален буџет, смени на директори, протести, заклучени врати и многу нејаснотии. Поранешниот директор, а сега раководител на...

Протестен собир „Сите за МКЦ“ утре напладне

На платото пред Младинскиот културен центар (МКЦ) -- Скопје, утре ќе се одржи собир во одбрана на МКЦ, во организација на колективот „Гола планина“. Собирот ќе почне точно напладне и е предвидено да трае до 16 часот. Според најавата за настанот на Фејсбук, целта е „сите ентузијасти и љубители на независната култура, заедно да го изјавиме нашето незадоволство“. „Ние не се...

Владата го разреши директорот на Управата за извршување на санкции

Владата на денешната седница донесе одлука да го разреши Марјан Спасовски од должноста директор на Управа за извршување на санкциите, информираат од владината прес-служба. Одлука за назначување на нов директор засега нема, а владиното соопштение следи откако вчера премиерот Димитар Ковачевски изјави дека почнал селекција на нов директор, бидејќи не бил задоволен од работата на Марјан Спасовски. Инаку, постапката за...

Избеганиот Драган Даравелски приведен на „Табановце“

Одамна избеганиот поранешен прв човек на Царинската управа, Драган Даравелски, денеска бил приведен на граничниот премин „Табановце“, потврдија за Мета.мк од Министерството за внатрешни работи (МВР). Против Даравелски, кој беше осуден за злоупотреба на службената положба во Царината во периодот од 1999 до 2002 година за штети од над 2 милиони евра, има судска пресуда за затвор. Му се судеше...

Српската влада го назначи прорускиот политичар Александар Вулин за директор на БИА

Прорускиот политичар Александар Вулин е избран за директор на српската Безбедносно-информативна агенција (БИА), одлучи вчера владата во Белград. Вулин во јавната реакција по назначувањето изјави дека неговиот избор е доказ дека Александар Вучиќ не попушта под притисоците на странците, пишува српскиот весник Данас. Вулин до изборот на новата српска влада ја вршеше функцијата министер за внатрешни работи и имаше исклучително...

Контраспин: Арсовска со тенка аргументација за разрешувањата на директорите

Во изјавата на Арсовска дека неодговорноста и неисполнителноста била главната причина за директорските смени во јавните претпријатија, може да се детектира спин, бидејќи барем во случајот со Перински, образложението на градоначалничката за неговата смена – основано сомневање за местење на тендерската постапка за изградба на пречистителна станица во Скопје, се покажа неиздржано. Министерот за животна средина Насер Нуредини вчера...

Ќе биде ли Вулин нов директор на српската Безбедносно-информативна агенција?

Српските медиуми во изминативе денови во неколку наврати пишуваат за можноста досегашниот српски министер за внатрешни работи Александар Вулин да ја преземе директорската позиција во Безбедносно-информативната агенција (БИА). Овој српски политичар е еден од најжестоките руски играчи на политичката сцена во Србија, којшто во август годинава беше во посета на Москва и во неколку наврати изминативе месеци преку изјави...

Почина шефот на „Лукоил“, наводно паднал од прозорец во болницата каде лежел

Шефот на бордот на директори на „Лукоил“, Равил Маганов денеска починал откако паднал од прозорец во болницата каде што лежел, јавува Ројтерс. Маганов беше и потпретседател на втората по големина нафтена компанија во Русија. Засега нема дополнителни информации како тој успеал да падне од прозорец од шестиот кат на Централната клиничка болница во Москва. Маганов работеше во „Лукоил“ од 1993...

На 42-годишна возраст почина директорот на Железници на РСМ-Транспорт, Мубекир Палоши

Денеска во раните утрински часови на 42-годишна возраст почина директорот и претседателот на управниот одбор на Железници на РСМ-Транспорт, Мубекир Палоши, соопштија од партијата Алтернатива, пренесува Порталб.мк. Палоши дојде на раководната позицијата на државното железничко претпријатие кон крајот на декември 2021 година како кадар на Алтернатива. Мубекир Палоши е роден во 1980 година во Скопје. Дипломирал на Економскиот факултет со...

Општина Тетово ја разреши директорката на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ под обвинение за финансиски малверзации, таа негира

Општина Тетово ја разреши директорката на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, Теута Лала, под обвинение за финансиски малверзации. Решението на Општината за разрешување, како што велат од оваа институција, се заснова на извештајот на Општинската внатрешна ревизија и е потврдено од Советот на училиштето. Лала во изјава за медиумите ги негира обвинувањата, пренесува Порталб.мк. Од Општина Тетово денеска никој не се согласи...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...