fbpx

Мијалков влезе, извозе и излезе од затвор

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков утрovo излезе на слобода од струшкиот затвор, каде што отслужуваше казна за случајот „Империја“, а во затворот работеше како возач

-

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков утрово излезе на слобода од струшкиот затвор, каде што во отвореното одделение отслужуваше казна за случајот „Империја“. Тој во затворот работеше како возач, а директорот на казнено-поправниот дом, Ваљон Ќура за медиумите изјавил дека Мијалков „бил пример за останатите затвореници“.

„Го почитуваше куќниот ред, им помагаше и на останатите во работните ангажмани внатре во затворот, во средувањето на паркот. До вчера работеше. Возилото го управуваше за наши потреби, низ Струга и Охрид“, изјавил Ќура за 360 степени.

Условот за слободата на Мијалков е до 25 април 2025 година да не стори кривично дело.

Мијалков беше осуден на три години затвор во отвореното одделение во затворот во Струга за случајот „Империја“, за злосторничко здружување и за противправно стекнување и прикривање имот.

Ова е единствената затворска казна за Мијалков. За случаите „Тортура“ и „Трезор“ тој беше ослободен од обвинение, за случајот „Плацеви на Водно“ доби условна казна, а случаите „Таргет“ и „Тврдина 2“ застареа благодарение на измените во Кривичниот законик.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...