fbpx
Таг: смртна казна

таг: смртна казна

Вистиномер: Со монтирана фотографија се дезинформира дека Бил Гејтс бил осуден во Гвантанамо

Фотографијата што се споделува во овој пост на Фејсбук не е од Бил Гејтс, ниту пак, тој бил некогаш осуден во Гвантанамо. Оригиналната фотографија којашто е злоупотребена и фалсификувана во постот,  е извадена од еден видеоматеријал достапен на Јутјуб,  во којшто е претставена смрт со летална инјекција. Доколку проминентна личност како Бил Гејтс била навистина уапсена, тогаш ова би...

Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна

Советот на Европа ги повика САД да ги укинат смртните казни по серијата погубувања извршени во сојузната држава Арканзас. - Особено вознемирува и се противи на глобалната тенденција за укинување на овие нехумани и застарени казни. Апелираме, САД, како набљудувач во Советот на Европа, да се воздржат од понатамошни погубувања“, стои во соопштението на Советот на Европа. Како што се наведува, низ...

Ердоган повика на воведување смртна казна во Турција по референдумот

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека очекува во Турција да биде воведена смртна казна по референдумот за уставните измени, закажан за 16 април, пренесува ХРТ. Ердоган нагласил дека „без двоумење“ ќе потпише нацрт-закон за воведување смртна казна, веднаш по неговото прифаќање од страна на парламентот. „Семејствата на мачениците, семејствата на нашите јунаци не треба да се грижат. Верувам,...

Во Саудиска Арабија, 15 лица осудени на смрт поради шпионажа

Саудискиот суд денеска осуди 15 лица на смрт поради шпионирање во полза на Иран, соопшти денеска саудиската државна телевизија „Ал Арабија“. Осудените се дел од групата од 32 лица, кои се уапсени во 2013 година под обвинение дека шпиониреле за Иран. Судењето на групата, која ја сочинуваат 30 саудиски шиитски муслимани, еден Иранец и еден Авганистанец, почна во февруари годинава. Засега не...

Поништена смртната казна на поранешниот египетски претседател Морси

Египетскиот апелациски суд денеска ја поништи смртната казна на соборениот претседател на Муслиманско братство, Мохамер Морси, и нареди повторно судење. Морси е осуден на смрт во јуни 2015 година во врска со масовното бегство од затвор за време на пучот во земјата во 2011 година. Морси, првиот демократски избран претседател, по бунтот во 2011 година, беше соборен од власт од Абдел...

Ердоган на прославата по повод денот на републиката најави враќање на смртната казна

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека владата ќе побара од парламентот на Турција да го разгледа повторното воведување на смртната казна во земјата, со која би биле санкционирани организаторите на неуспешниот обид за воен удар во јули годинава. – Нашата влада до парламентот ќе достави предлог за воведување на смртната казна. Уверен сум дека парламентот ќе го одбори, а...

Могерини и Хан на 9 септември ќе ја посетат Турција

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европскаа Унија, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на 9 септември ќе ја посетат Турција. Тема на посетата ќе биде иднината на односите на Европската Унија со Турција, по обидот за пуч, информираше Могерини по неформалниот состанок на министрите за надворешни работи во Братислава, а пренесе агенцијата ТАСС. „Турција се...

Ердоган ќе одобри воведување смртна казна ако Парламентот ја изгласа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа соопшти дека ќе одобри воведување смртна казна, доколку Парламентот се изјасни за тоа. - Доколку нацијата донесе таква одлука верувам дека политичките партии ќе ја прифатат. За тоа ќе одлучи турскиот Парламент, имајќи предвид дека народот е носител на суверенитетот, а јас однапред потврдувам дека ќе ја одобрам одлуката на Парламентот – рече Ердоган...

Ердоган: Народот бара враќање на смртната казна и ќе мора да го послушам

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека лидерот на земјата мора да ги слуша граѓаните, а тие, како што рече, сакаат повторно воведување на смртната казна. - Што зборува денес турскиот народ? Тој сака повторно да се воведе смртната казна, а ние, како влада, мора да го слушаме. Не смееме да кажеме „не“ или дека тоа нè не интересира - истакна Ердоган. Претходно...

Оланд ѝ порача на Турција: Во ЕУ нема место за земји со смртна казна

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска изјави дека најголем приоритет на Европа се безбедноста и одбраната. - Во рамки на новиот поттик за изградба на Европа, најголеми приоритети се заштитата, одбраната и сигурноста на нашите граници – рече Оланд на заедничката прес-конференција во Лисабон со португалскиот претседател Марсел Ребел де Соса. Пет дена по терористичкиот напад во Ница, францускиот претседател денеска во...

Ердоган не ја отфрла можноста за воведување смртна казна

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во своето прво интервју по неуспешниот воен пуч, не ги демантираше најавите дека Турција повторно ќе ја воведе смртната казна за да се пресмета со уапсените, кои се товарат за учество во организација на неуспешниот удар. Според последните податоци, приведени се околу 9.000 лица. - Јано е дека имаме злосторство за велепредавство. Но, секако парламентот...

Берлин ѝ порача на Турција дека враќањето на смртната казна ќе значи крај на преговорите за ЕУ

Германија денеска соопшти дека преговорите за членство на Турција во Европска Унија ќе бидат завршени ако турската влада одлучи да ја врати смртната казна по неуспешниот државен удар. - Ние категорички ја отфрламе смртната казна и воведувањето смртна казна би значело крај на преговорите за членство во ЕУ – изјави Стефан Зајберт, портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел. Зајберт изјави дека...

Ал каеда им се закани на САД со одмазда

САД ќе се соочат со „најтешки последици“ ако го егзекутираат Џохар Царнаев, напаѓачот на Бостонскиот маратон, или друг затвореник муслиман, соопшти лидерот на Ал каеда, Ајман ал Завахири. Напаѓачот на Бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, минатата година на 24 јуни беше осуден е на смрт. Царнаев, при бомбашкиот напад во 2013 година, усмрти три, а повреди повеќе од 260 лица.

Израел планира смртни казни за палестинските екстремисти

Идниот министер за одбрана на Израел, Авигдор Либерман, инаку лидер на ултранационалистичката партија „Израел наш дом“ како клучен услов за негово влегување во владејчката коалција го поставил воведувањето смртна казна за палестинските екстремисти, јавуваат светските медиуми. Извори блиски на неговата и на владејчката партија Ликуд навеле дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласил со барањето на Либерман. Во Израел досега...

Египет: Смртна казна за шпионажа во корист на Катар

Египетскиот суд денеска осуди на смрт шест поранешни функционери на забранетата група Муслимански браќа во Египет, кои беа обвинети за шпионажа во корист на Катар. Пред да станат правосилни, пресудите мора да добијат одобрение од високиот муфтија на Египет. Во меѓувреме, судот го одложи за 18 јуни објавувањето на пресудите против главниот обвинет во случајот - поранешниот претседател Мохамед Морси, и против...

Во Кина досудена смртна казна за корупција

Властите во Кина осудија на смрт лице обвинето за проневера или земање мито поголемо од три милиони јуани (460.000 долари), јавуваат денеска локалните медиуми, повикувајќи се на правосудни документи. Кинескиот Врховен народен суд и Врховното народно правобранителство заедно ја донеле одлуката како додаток на ревидираниот кривичен закон од 2015 година. Смртната казна може да биде сменета во доживотен затвор без можност...

Камерунските власти осудија на смртна казна 89 припадници на Боко харам

Властите во Камерун осудиле на смртна казна 89 припадници на нигериската исламистичка група Боко харам, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на извештаи на камерунските медиуми. Одлуката ја донел воениот суд на земјата, а осудените се товарат за тероризам поради нивната вмешаност во повеќе напади во североисточниот регион на Камерун што граничи со Нигерија. Камерун во 2014 година го донесе законот против тероризам, во...

Достоинство ќе бара воведување смртна казна за убивање полицаец или војник

Лидерот на политичката партија Достоинство, Стојанче Ангелов, побара доживотен затвор сите инволвирани во убиството на полицајците во кумановското Диво Насеље, јавува „А1 он“. - На телевизија ги слушав изјавите на обвинетите за злосторството во Диво Насеље, не можев да верувам дека овие луѓе кои убија осум полицајци, кои осакатија или ранија повеќе од десет полицајци, се чувствуваат невини. Пукале во...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...