fbpx
Таг: министер

таг: министер

Д-р Џиковски нов директор на Торакална, д-р Јовчевски на Детска клиника

Mинистерот за здравство, д-р Арбен Таравари го назначи д-р Игорче Џиковски за нов в.д. директор на Универзитетска клиника за торакална и васкуларна хирургија, а д-р Лазе Јовчевски за в.д. директор на Универзитетска клиника за детска хирургија. Покрај нив, министерот назначил нов директори и на неколку други јавни здравствени установи. „На Клиничката болница во Битола директор е Ненси Лозанче, на Институтот за трансфузиона...

Приведувањата на Онкологија немаат никаква врска со новиот министер за внатрешни работи

При претресите и приведувањата на Клиниката за онкологија, полицијата постапувала по наредба на јавен обвинител, а не по наредба на министерот за внатрешни работи. Впрочем и самиот министер Тошковски во изјава за Сител рече дека МВР постапувало по наредба на Основното јавно обвинителство и дека надлежноста за целиот процес е на ОЈО, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Лога: Смртната казна е забранета кај нас, но мислам дека би била спас за тие монструми

Министерот за правда, Кренар Лога изрази сочуство на семејствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, како и жалење за големата трагедија во која безмилосно се одземени два живота. „Денеска е тажен ден за Македонија. Потресени сме и шокирани од настанот. Доживотен затвор е најмалата казна која треба да им се изрече на монструмите од оваа трагедија. Верувам во...

Премиерот Ковачевски го достави до Собранието составот на реконструираната влада

Премиерот Димитар Ковачевски го доставил до Собранието предлогот за реконструкција на Владата, соопштија од владината Служба за информирање. Во новиот владин кабинет, Алијанса за Албанците ќе води три министерства, од нив едно што досега беше на СДСМ. На клучните позиции во министерството за здравство и министерството за информатичко општество и администрација, досега раководени од Алтернатива, исто така, ќе седнат кадри...

Сали: Се проверува дали се вршеле клинички испитувања врз пациенти во „Жан Митрев“

Во моментов има работен состанок во „МАЛМЕД“ со претставници на клиничката болница „Жан Митрев“, по однос на наодите дека се вршеле клинички испитувања врз пациенти и дали тие се вршени законски, рече пред малку на прес-конференција министерот за здравство Беким Сали. Тој на конференцијата кажа дека чувствува длабока одговорност и е решен овој случај да се истера до крај...

Почина Марјан Додовски, поранешен министер и пратеник

Поранешниот министер за животна средина и пратеник, Марјан Додовски (55), изминатата ноќ, по кратко боледување, почина во Клиничкиот центар во Скопје. Додовски беше министер за животна средина и просторно планирање во Владата на ВМРО-ДПМНЕ од 1998-2002 година, пратеник во Собранието од 2006-2008 година, како и член на Советот на Град Скопје. Додовски беше и поранешен претседател на ВМРО-Народна партија. Веста за...

Антикорупциската комисија отвори постапка против тројца пратеници и министер

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница донесе одлука за отворање на постапка против тројца опозициски пратеници и еден актуелен министер поради сомнение дека, откако биле назначени на функциите, управувањето со нивните фирми го префрлиле на свои сопружници и роднини, што е спротивно на Законот за корупција. Антикорупциската комисија ќе утврдува дали тие го прекршиле Законот за...

Српскиот министер за здравје погрешно ги толкува препораките од СЗО

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

И министерот Арбер Адеми информираше дека е позитивен на корона вирус

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми преку објава на Фејсбук информираше дека е позитивен на корона вирус откако се тестирал. „Сакам да ве информирам дека откако имав полесни симптоми и сомнежи дека можеби сум заразен со ковид-19, направив тест кој за жал е позитивен“ напиша министерот Арбер Адеми на својот Фејсбук профил. Адеми апелира сите да се придржуваат кон протоколите...

Министерот Дамјан Манчевски повторно во самоизолација

Министерот за информатичко општество и администрација информираше дека е во самоизолација откако неговиот заменик министер и возач се позитивни на корона вирус. „Откако пројавија симптоми, заменик министерот за информатичко општество и администрација Александар Бајдевски и мојот возач денес се тестираа и се покажаа позитивни на ковид-19. Согласно препораките на епидемиолозите во следните тринаесет дена ќе бидам во самоизолација“, напиша синоќа...

Српскиот министер Лончар погрешно прогнозираше дека до 10 јули Србија ќе ја победи епидемијата

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Босански портал измислил и апсење на министер и медиум што ја објавил „веста“

Типичен пример на лажна вест пронајде босанскиот сервис за борба против дезинформациите и за проверка на фактите, raskrinkavanje.ba. Имено, станува збор за целосна измислица дека е уапсен министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Фахрудин Радончиќ, а згора на тоа порталот што ја објавил „веста“ целосно го измислил и медиумот што бил посочен како извор на веста. Како што пишува...

Косово останува без функционален Фонд за здравствено осигурување

Актуелниот министер за здравство на Косово, Уран Исмаили, во неколку наврати вети дека ќе го стави во функција Фондот за здравствено осигурување за граѓаните на Косово. Имено, тој изјави дека 2019 година е година на здравствено осигурување и тоа билo приоритет на Mинистерството кое тој го води. Бирн Косово го провери ова ветување на Исмаили и констатира дека Косово заврши...

Предлогот за нов технички министер за внатрешни работи, ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопшти попладне

И покрај тоа што се очекуваше, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција да го соопшти името на новиот кандидат за технички министер за внатрешни работи, тој тоа го остави за во текот на денот. Најпрво, како што рече Мицкоски, телефонски ќе се консултира со Заев и Ахмети. – Чекам на последните консултации со Заев, уште еднаш да поразагораваме и...

Владата денеска очекува нов предлог од ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи

Владата останува на ставот дека предложениот технички министер за внатрешни работи Драган Ковачки е противуставно решение, и од тука очекува нов предлог од ВМРО-ДПМНЕ денеска. Тоа би било предуслов за од утре Оливер Спасовски да ја преземе функцијата премиер на техничката влада пред одржувањето на изборите. Спасовски вчера изрази верување дека опозицијата ќе предложи нов кандидат кој ќе го раководи Министерството...

ВМРО – ДПМНЕ ги објави предлозите за министри и заменици во техничката влада

Покрај веќе познатиот предлог за Драган Ковачки за технички министер за внатрешни работи, опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ денеска излезе со имињата и на другите министри и заменици што планира да ги внесе во претстојната техничка влада. За технички министер за труд и социјална политика е предложена Рашела Мизрахи, доктор на науки по биохемија, која што не била активна...

Министерот, загадениот воздух и праведниот човек (видео)

Момците од Че Тим имаат ново видео - овој пат во фокусот им е загадувањето на воздухот. (за македонски вклучете превод: кликнете на „cc“ копчето во долниот десен агол на видеото) https://www.youtube.com/watch?v=1q3ITYh0fA0&feature=youtu.be Најновите податоци на Државниот завод за статистика откриваат дека најмалку пари се инвестираат за справување со овој проблем, како и дека најмалку даноци се наплатуваат по оваа основа. Имено, трошоците за заштита...

Филипче: Oд 1 септември eпидемијата може да се разгори, ќе бидеме внимателни

Иако бројот на новозаболени пациенти со морбили е драстичо намален во последниот период, сепак се плашам дека епидемијата може да се прошири од 1 септември кога децата ќе појдат на училиште и во градинка. Затоа внимателно ќе следиме што ќе се случува, вели за „Мета.мк“ министерот за здравство Венко Филипче. - Деновиве ќе се сретнам со министерот за образование и...

СДСМ ќе ја одржи 11. седница на Централниот одбор на партијата

Денеска со почеток од 18 часот, во седиштето на СДСМ во Скопје, ќе се одржи единаесеттата седница на Централниот одбор на партијата, информираат од таму. „Потсетуваме, седниците на Централниот одбор на СДСМ се работни. За заклучоците и одлуките на Централниот одбор, медиумите ќе бидат дополнително информирани“, велат од СДСМ. Неофицијално, на седницата, директорката на онлајн платформата „Групер“ Нина Ангеловска треба да...

Садула Дураки назначен за вицепремиер во Владата

На вчерашната 142. седница на владата, министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Садула Дураки е назначен за вицепремиер во кабинетот на премиерот Зоран Заев. Дураки беше сменет со „метлата“ на Заев и од министер за животна средина и просторно планирање, сега е министер во новото Mинистерство за политички систем и односи меѓу заедниците. Тој е министерот кој ќе остане...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...