fbpx
Таг: Албански јазик

таг: Албански јазик

Пендаровски: Не ме загрижува заменa на „20 отсто“ со „албански јазик“, прв би поддржал такво нешто

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на дебатата за уставните измени во државата, на прашање на Порталб.мк во врска со предлогот за заменa на „20 отсто“ со „албански јазик“ во Уставот, кажа дека тоа воопшто не го загрижува бидејќи според него, тоа е нешто природно. Во склоп на уставните измени за вклучување на Бугарите во Уставот, опозициската партија Движење Беса побарала...

Наративот кој има за цел да создаде анти-НАТО и анти-ЕУ расположение на Косово

Фотографија од филмот „Тврдина на војната“, во која може да се види мало девојче во близина на нејзината убиена мајка, е споделено во неколку објави на Фејсбук и Твитер, и истата се поврзува со бомбардирањето на НАТО во поранешна Југославија. Во објавите лажно се пишува дека фотографијата е направена за време на бомбардирањата на НАТО, пренесува „Вистиномер“.   Мисијата на Русија...

Ковачевски: Албанскиот јазик е мој братски јазик

Aлбанскиот јазик не е мој мајчин јазик, но албанскиот јазик е мој братски јазик, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски, на настанот организиран по повод 114-годишнината од стандардизацијата на албанската азбука. Тој кажа дека почитувањето и уважувањето на различните јазици е европски, цивилизиран и напреден начин на функционирање на општествата. „Јазикот не е само средство за комуникација со кое ќе се...

Скопски средношколци и наставници ќе бидат дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“

Во 23 средни училишта на Град Скопје деновиве започа реализацијата на четвртиот циклус тримесечна бесплатна онлајн настава за изучување на македонскиот, албанскиот и турскиот јазик. Наставата е наменета за ученици и наставници, а истите се дел од проектот „Зборувам на јазикот на мојот другар“ предвиден во Стратегијата на Град Скопје за меѓуетничка интеграција и граѓанска вклученост и во Програмата за...

По Кико на македонски, изработен е и аудиочитачот Хана на албански јазик

По промовирањето на аудиочитачот на македонски јазик – Кико, слепите лица и лицата со оштетен вид, чиј мајчин јазик е албанскиот, ја добија и албанската верзија – Хана, информираат од кабинетот на вицепремиерот Артан Груби. И оваа апликација на албански јазик, налик на македонската, ќе овозможи пишаниот текст да се слушне и разбере во аудио верзија. За првпат, лицата со...

Порталб: Веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт на албански јазик сè уште не е готова

Агенцијата за млади и спорт сè уште ја нема подготвено албанската верзија на веб-страницата, иако во август за Порталб.мк најавија дека кон средината на септември ќе биде готова. Заменик-директорот на Агенцијата, Авни Рустеми, иако е на чело на оваа институција една година, сè уште не успеал да ја преведе веб-страницата на Агенцијата, а освен тоа, истиот не е достапен...

Порталб: Агенцијата за млади и спорт сè уште нема веб-страница на албански јазик, очекува донација од ОБСЕ

Албанската верзија на веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт сè уште не е подготвена. Од таму информираат дека новата веб-страница ќе биде обезбедена како донација од ОБСЕ и истата треба да биде пуштена во употреба на крајот на август или септември оваа година и ќе биде на три јазици, македонски, албански и англиски, известува Порталб.мк. „Тендерската постапка се одвиваше...

Порталб: Законот за јазици во земјава се спроведува според желбата на институциите

Иако поминаа две години од стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците во Северна Македонија, неговата примена во пракса е многу слаба. Во членот 23 од законот се вели дека „Во рок од една година од денот на влегувањето во сила на овој закон, сите надлежни институции се должни да донесат подзаконски акти“. Меѓутоа, пропусти во спроведувањето...

По веста на Порталб, Агенцијата за млади и спорт најавува нова веб-страница, која ќе има превод на албански јазик

По веста на Порталб.мк во врска со непреведувањето на веб-страницата на Агенцијата за млади и спорт (АМС) на албански јазик, согласно обврската од законот за јазици, од Агенцијата за Порталб.мк велат дека во моментов тече тендерска постапка за создавање нова веб-страница на оваа институција, која според нив, ќе биде и на албански јазик, пишува Порталб.мк. Веб-страницата на единствената институција во...

Веб-страницата vakcinacija.mk доби и верзија на албански јазик

Министерството за здравство информира дека веб-страницата „Vakcinacija.mk“ на која граѓаните може да искажат заинтересираност за вакцинација против ковид-19 е достапна и на албански јазик на следниов линк. Пуштањето на верзијата на албански уследи откако Порталб.мк реагираше што апликацијата минатата седмица беше пуштена само на македонски јазик, а не и на албански. На оваа веб-страница досега 46.023 лица го пополниле формуларот за...

Порталб: Vakcinacija.mk не функционира на албански, од Министерство за здравство велат ќе биде

Министерството за здравство (МЗ) ја пушти во употреба веб-страницата на која можат да се пријавуваат граѓаните што сакаат да се вакцинираат, но таа е само на македонски јазик, а не и на албански, известува Порталб.мк. Од Министерството за здравство рекоа дека се работи на верзијата на албански јазик, но не кажаа кога ќе биде готова. „Ние вчера ја пуштивме во употреба,...

По веста на „Порталб.мк“, наставните програми се преведени на албански јазик

Шест дена откако „Порталб.мк“ предупреди дека наставните програми за учебната 2020/2021 година не се преведени на албански јазик за илјадници наставници Албанци, Бирото за развој на образованието вчера ги објави истите и на албански јазик, пренесува „Порталб.мк“. Овие наставни програми или курикулуми, на коишто наставниците се базираат при креирањето на секој час, денес може да се најдат и на албански...

„Интерлингуа“ организира бесплатни курсеви по албански јазик за студенти

Центарот за странски јазици „Интерлингуа“ од 4 мај ќе организира бесплатни онлајн курсеви по албански јазик за почетници. Проектот за овие активности на тема манифестација за младите е подржан од Град Скопје, објавија од Центарот. Право на запишување имаат само студенти, кои прво ќе треба да пополнат формулари. Пријавувањето ќе трае од 25 до 30 април 2020 година.

Јелинчич со невистина: Во договорите со Атина и Софија нема откажување од идентитетот!

Словенечкиот политичар и пратеник, Змаго Јелинчич - Племенити, даде изјава поврзана со состојбите во Република Северна Македонија, во која се содржат и невистинити тврдења - дека со Договорот од Преспа, Заев се откажал од сè македонско, а со потписот на Договорот за добрососедство со Бугарија се откажал од идентитетот и историјата на македонскиот народ, како и дека со усвојувањето...

Библиотеката во Тетово сè уште нема доволно пари за книги на албански јазик

Распределбата на буџетот за градската библиотека во Тетово „Кочо Рацин“ од страна на Министерството за култура се врши во сооднос 50/50 за книги на македонски и албански јазик, иако во оваа библиотека мнозинството читатели се Албанци, беше истакна денес на дебатата на тема „Читањето и младите“ што се одржа на Универзитетот на Југоисточна Европа, пренесува „Порталб.мк“. Читателите на градската библиотека...

Потребно е итно да се основа Комисија за лиценцирање лектори за албански јазик

Во Република Северна Македонија неопходно е да се основа Комисија за лиценцирање на лектори за албански јазик, пред да се избере целокупниот кадар на Агенцијата за спроведување на законот за јазиците, односно на албанскиот јазик.  Лекторите ќе треба да ја прекинат срамната практика на сквернавење на албанскиот јазик во таблите на институциите и неговата поширока примена во оваа земја,...

Владата разгледува три сценарија за преведување на албански јазик

Спроведувањето на Законот за употреба на јазиците паралелно со Преспанскиот договор, како и неуспехот да профункционира Агенцијата за спроведување на законот за јазиците им ја отежнува работата на државните институции. Преведувачите предлагаат да се воспостави контролен механизам, додека институциите разгледуваат три сценарија за преведувањето, пишува „Порталб.мк“. За да се избегне продолжување на проблемот, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска најави...

Осум чекори за да почне да работи Агенцијата за албански јазик (инфографик)

Основањето на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците сè уште е во почетна фаза. По назначувањето на Илбер Села за директор, во рок од две недели, според него, ќе биде изработен планот за систематизација, пишува „Порталб.мк“. Портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа, ги објасни постапките за регистрација на Агенцијата во Централниот регистар. - По назначувањето на директорот, следат други процедури...

Одржана првата владина седница со превод од и на албански

Владата соопшти дека на вчерашната 117-тата седница првпат министрите Албанци говореле на албански јазик, според одредбите на Законот за употреба на јазиците. Овој закон беше објавен во „Службен весник“ иако не доби потпис од претседателот Ѓорге Иванов. Биле прифатени владините измени на законот за абортус, со кој се укинуваат претходните ограничувања, а започната е и постапка за решавање на проблемот...

Македонскиот останува единствен службен јазик на целата територија

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик и на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи, велат во денешното соопштение од Владата во врска како што велат лажните вести и невистини за примената на Законот за употреба на...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...