Милош Земан останува претседател на Чешка


Прага, 27 јануари, 2018 - 18:32 (META) 

Актуелниот претседател на Чешка, Милош Земан победи на претседателските избори во земјата, објавија медиумите. Резултатите по пребројани 94,95 отсто од гласовите покажуваат дека Земан во вториот круг освоил 52,16 отсто, наспроти неговиот противкандидат Јири Драгош со освоени 47,83 отсто од гласовите.

Во првиот круг од претседателките избори, Земан освои 38,6 отсто гласови, а Драхош 26,6 отсто. Анкетите предвидуваа тесна трка во вториот круг.

Претседателските избори во Чешка се сметаа за референдум за 73-годишниот Земан кој се залага за поблиски односи со Русија и Кина, ја поддржува острата политика кон мигрантите, а го поддржа и Доналд Трамп во кампањата во 2016 година.

Според политичките аналитичари, Земан досега никогаш не го довел во прашање членството на Чешка во Европската Унија, но, од друга страна, има речено дека би поздравил референдум за излегување од Унијата.

Неговиот противкандидат Јири Драгош, кој е професор по хемија и претседател на Чешката академија на науки во два мандати, сака да го промени трендот на поларизација на чешкото општество. Тој како и Земан ги отфрли квотите на ЕУ за прием на мигранти, но за разлика од актуелниот претседател, смета дека земјата треба да направи разлика помеѓу економски мигранти и оние кои бегаат од војна и насилство.

Претседателот на Чешка има ограничена извршна власт, но, тој го именува премиерот и гувернерот на централната банка, ја претставува земјата во странство и може да има големо влијание на јавното мислење.


Полицијата доби 45 нови „шкоди“, вредни еден милион евра – донација од Чешка


Скопје, 14 декември, 2017 - 14:28 (META) 

Амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „шкода“, во вредност од околу еден милион евра.

Спасовски истакна дека за време на мигрантската криза Чешка дала „извонреден придонес за зајакнување на капацитетите на македонската полиција“.

– Нивната финансиска и материјално-техничка помош веќе надминува два милиони евра. Со оваа донација набавени се возила кои ќе служат и за граничната полиција, но и за полициските станици кои се во граничните подрачја, се со цел да може да ја зголемиме ефикасноста на полицијата, а со тоа и безбедноста на граѓаните – рече Спасовски на свеченото примопревање на возилата на паркингот во кругот на Министерството за внатрешни работи.

Амбасадорот Томан истакна дека Чешка со задоволство и помага на македонската полиција и дека тоа ќе го прави и во иднина.

– Со министерот Спасовски разговараме како понатаму Република Чешка да му помогне на МВР. Република Чешка не помага само финансиски туку на јужната граница веќе е 14-от контингент на чешки полицајци, кои помагаат јужната граница да биде што побезбедна. Соработката меѓу македонските и чешките полицајци е одлична и во следната 2018 година ќе продолжиме со истиот број на полициски службеници – рече Томан.

Од 2016 година до сега во обезбедувањето на јужната граница учествуваа 534 чешки полициски службеници, а реализацијата на проектот е предвидена и за наредната 2018 година.

Вчера, македонската полиција доби донација од Европската Унија во возила и опрема вредна околу четири милиони евра, исто така наменета за подигање на капацитетите на граничната полиција.


И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел


Прага, 7 декември, 2017 - 10:45 (META) 

Чешка синоќа соопшти дека го прознава западен Ерусалим за главен град на Израел, но оти нема да ја премести својата амбасада од Тел Авив.

Соопштението следеше откако претседателот на САД, Доналнд Трамп, соопшти дека неговата администрација го признава Ерусалим за израелски главен град и дека Стејт департментот добил инструкции да ја пресели американската амбасада од Тел Авив.

Трамп не направи разлика меѓу западен и источен Ерусалим, кој Израел го освои во Шестдневната војна во 1967 година и подоцна го анектираше, што меѓународната заедница никогаш не го призна.

„Чешка Република во моментов, пред да биде потпишан мир меѓу Израел и Палестина, го признава Ерусалим за вистински главен град на Израел во граници на линијата за демаркација од 1967 година“, стои во соопштението на чешкото Министерство за надворешни работи.

Сепак, министерството додаде дека „Чешка заедно со другите земји членки на ЕУ, врз основа на одлуката на Советот за меѓународни односи на ЕУ, смета дека Ерусалим ќе биде иден главен град на двете држави, а тоа значи на државата Израел и на идната држава Палестина“.

„Министерството може да почне да го разгледува преместувањето на чешката амбасада од Тел Авив во Ерусалим само врз основа од резултатите од преговорите со клучните партнери во регионот и во светот“, стои во соопштението.

Русија во 2012 година го призна западен Ерусалим, дел од градот пред војната од 1967 година, за главен град на Израел.

Трамп се откажа од децениската американска политика во однос на Ерусалим, прогласувајќи го длабоко поделениот Ерусалим за престолнина на Израел. Одговарајќи на предупредувањата од целиот свет дека тоа е опсен потег, американскиот лидер тврдеше дека по повторниот неуспешен обид да се постигне мир, дошло време за нов пристап. Тој, исто така, првпат го поддржа концептот за решавање на деценискиот судир по моделот две држави за Израелците и за Палестинците, доколку двете страни постигнат договор за тоа.


Срби и Македонци во Чешка одгледувале марихуана вредна два милиона евра


Прага, 18 јули, 2017 - 15:06 (META) 

Во голема рација во Прага и во централниот дел на Чешка се уапсени 16 луѓе, најголем дел Срби и Македонци, кои направиле 11 модерни плантажи на марихуана во затворени простории. Чешката полиција во акцијата запленила повеќе од 7.000 стебла марихуана, која на црниот пазар би достигнала цена од околу два милиони евра, јавија чешките медиуми.

Како што соопшти чешката Национална централа за борба против наркотиците, покрај тоа што одгледувале марихуана, уапсените биле вклучени и во шверц на кокаин. Сите се во притвор и чекаат судење. Им се закануваат затворски казни до 24 години затвор. Покрај Срби и Македонци, во групата имало и Чеси.

Србите и Македонците одгледувале марихуана во технолошки многу модерни плантажи во затворени простории и ја преработувале. Технологијата што се користела ја изненадила дури и чешката полиција.

– Користеле современи, релативно скапи технологии, како посебни шатори за садниците, потоа ѓубриво, за што е можно побргу марихуаната со голема содржина психоактивни материи да дојде на пазарот – објаснува Барбора Кудлачкова, портпарол на чешката Националната централа за борба против наркотиците.

При претресот на 20 куќи и деловни простории, полицијата запленила 7.246 стебла марихуана, како и 34 килограми исушена марихуана и еден килограм кокаин.


Навивачите ќе може да се дружат со Лазаров и со другите ракометни репрезентативци


Скопје, 17 јуни, 2017 - 10:20 (META) 

Во пресрет на клучниот натпревар против Чешка од квалификациите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во Хрватска во 2018 г., навивачите денеска ќе имаат можност да се дружат со машката ракометна репрезентација.

Настанот во чии рамки селекторот Раул Гонзалес, капитенот Кире Лазаров и уште неколку репрезентативци ќе бидат на располагање за потпишување дресови, ќе се одржи од 12 до 13 часот на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

Од РФМ информираат дека билетите за утрешниот натпревар меѓу селекциите на Македонија и на Чешка се целосно распродадени и ги повикаа гледачите кои ќе ја бодрат македонската репрезентација од трибините на арената „Борис Трајковски“ да дојдат минимум половина час пред почетокот на натпреварот.


ЕК поведе прекршочни постапки против Унгарија, Полска и Чешка


Брисел, 13 јуни, 2017 - 20:49 (META) 

Европската комисија одлучи да поведе прекршочни постапки против Унгарија, Полска и Чешка затоа што овие земји членки не ги исполниле своите обврски поврзани со прифаќањето бегалци.

Еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос, соопшти дека Комисијата веќе една година испраќа повици за солидарност и за исполнување на законските обврски за релоцирањето бегалци од камповите во Грција и во Италија. На крајот, како што рече тој, откако Европската комисија сфати дека нејзините напори се залудни, одлучи да преземе правни чекори против овие членки.

– Овие три земји ништо не направија по ова прашање. Унгарија ниту се обврза дека ќе преземе бегалци ниту, пак, некого прифати. Полска се обврза, но не прифати никого, а Чешка не направи ништо во последната година – порача еврокомесарот.

Во Европската комисија наведуваат дека повеќето земји членки на ЕУ се согласиле дека релокацијата на бегалци е можна само доколку постои политичка волја.


Чешкото МВР бара граѓаните да можат да пукаат во терористи


Прага, 3 јануари, 2017 - 13:34 (META) 

Чешкото министерство за внатрешни работи предложило измени во уставот со кои на граѓаните на земјата, кои легално поседуваат оружје, би им се овозможило да го искористат и да пукаат во терористи, јавуваат агенциите.

„Во време кога се изведуваат напади во Европа, имаме впечаток дека уставот на граѓаните треба да им даде поголемо право да се бранат, но со легално набавено оружје“, изјавил чешкиот министер за внатрешни работи, Милан Хованец, за денешното издание на „Хосподаржски новини“.

Чешка не се согласува со барањата на Европската Унија за ограничување на можноста за поседување на некои видови огнено оружје, а чешкото МВР поднело предлог за измени на уставот со кои Чесите што легално поседуваат оружје, би можеле самоиницијативно да го употребат за одбрана на земјата и да спречат терористички напади како тие во Париз, Ница или неодамнешниот во Берлин.

Според чешкото МВР, право да пукаат во терорист во случај на напад, дури и кога самите не се загрозени, би добиле само чешките државјани и тоа само на територијата на Чешка. Евентуални измени не би се однесувале на граѓаните на ЕУ кои престојуваат во Чешка.


„Лавиринт“ од Ристо Лазаров објавена на чешки јазик


Прага, 20 декември, 2016 - 14:44 (META) 

Осум години по објавувањето на книгата поезија „Чехопек“, во Чешка е објавена втора книга од македонскиот поет Ристо Лазаров, стихозбирката „Лавиринт“, создадена во формат по кој е препознатлив овој поет – седум циклуси по седум песни.

Песните на чешки ги преведе академик Иван Доровски, кој е автор и на предговорот на книгата, како и на биографијата и на библиографија на Лазаров. Ликовното решение на корицата на книгата е на Дагмар Доровски.

Издавач на ова втора поетска книга на Ристо Лазаров, кој инаку е член на чешкиот ПЕН-центар, е издавачката куќа „Теибуна ЕУ“.

Наскоро во Белград се очекува и објавување на неговата најнова стихозбирка „Мрак“ на српски јазик.


Герила-акција на натпреварот Македонија – Чешка


Скопје, 15 јуни, 2016 - 21:29 (META) 

„Шарената револуција“ вечерва изведе нова герила-акција на ракометниот натпревар на репрезентациите на Македонија и на Чешка.

Демонстрантите, за време на натпреварот во салата „Борис Трајковски“, извадија транспарент на кој беше испишана пораката „Шутка не ти гине Никола“.

Вечерва се одигрува реванш-мечот од квалификациите за Светското првенство во ракомет, кое треба да се одржи следната година во Франција.


Иванов – Земан: Размената на туристи е празнина која треба да се пополни


Охрид, 10 јуни, 2016 - 13:23 (META) 

Традиционално добрите пријателски односи меѓу Македонија и Чешка треба да ги следат и бизнис-заедниците на двете држави, а исклучително позитивната политичка и културна соработка да биде насока за понатамошно интензивирање и унапредување на релациите и во областа на економијата. Ова денеска на учесниците на Македонско-чешкиот бизнис-форум, што се одржува во Охрид, им го порача претседател на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов.

– Особено значајна за двете држави е соработката во енергетскиот сектор, обновливите ресурси, развојот на малите хидроцентрали, ветерните електрани, сончевата енергија, геотермалните технологии, рударството. Посебен интерес постои и во областа на металната и на електроиндустријата, во автомобилската индустрија за поврзување на македонските производители со чешки компании, хемиската индустрија, животната средина, земјоделството, прехранбената индустрија и во туризмот – рече Иванов.

Чешкиот претседател Милош Земан, воодушевен од убавините на Македонија, особено на Охрид, изрази отворено жалење што во моментов нема организирани туристички посети на чешки гости во нашата земја.

– Целта на активностите и на бизнисмените и на политичарите е да ги увидат празнините во соработката. Македонија е прекрасна земја, а доколку се има предвид дека туризмот е индустрија, тука постои празнина што треба да се пополни – рече тој.

Истовремено, Земан критички се осврна на недоволно искористените можности за чешки инвестиции во Македонија, забележувајжи дека тоа е пропуст на двете држави, притоа посочувајќи примери на конкретни парадоксални административни и бирократски пречки.

– Убеден сум дека оваа моја посета на Македонија ќе помогне во насока на пополнување на празнините што ги посочив. Веќе соработуваме во областа на хидроенергетскиот сектор. „Хидропол“ веќе има изградено седум хидроцентрали во Македонија, што е добар почеток. Оттаму, искрено се надевам дека и денешниот собир ќе резултира со нови бизнис-договори, во духот на меѓусебно пријателство – рече Земан.