fbpx
Таг: Чешка

таг: Чешка

Министерска тројка од ЕУ во посета на Скопје: Без уставни измени, ви се заканува изолација

Со единствена цел, заокружување на процесот на уставни измени, во Скопје пристигнаа тројца министри на три земји членки на ЕУ. Шефовите на австриската, чешката и словачката дипломатија, ополномоштени и од високиот претставник за надворешни работи на Европската Унија, Жозеп Борел, денеска имаа средби со претставници на власта и на опозицијата, а со цел да се поттикне политички дијалог за,...

Почина познатиот чешки писател Милан Кундера

Милан Кундера, познатиот чешки писател почина на 94 годишна возраст. Неговите литературни дела имаат освоено многубројни признанија и награди. Овој „француски писател со чешко потекло“, како што почна да го нарекува неговиот француски издавач „Галимар“ пред дваесет години, е еден од ретките писатели што за време на неговиот живот влегол во познатата француска библиотека „Плејада“, во 2011 година. „Неподнослива леснотија...

Во МСУ се отвора изложбата „Дефрагментација“ за одбележување 60 години од Скопскиот земјотрес

Во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ) вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Дефрагментација“ со дела од колекцијата на музејот, подарени од уметници од Чешка, Унгарија, Полска и Словачка. Ќе бидат изложени 96 дела од 86 уметници. Изложбата е резултат на заедничката соработка на амбасадите на земјите од Вишеградската група и Музејот на современа уметност - Скопје....

ДЕБАТА: Агресијата на Русија врз Украина во моментов е најголемата безбедносна закана

На Универзитетот „Американ Колеџ“ во Скопје денеска се одржа дебата со студентите на овој универзитет на темата „Зајакнување на источното крило на НАТО“, на која учествуваа чешкиот амбасадор Јарослав Лудва, в.д. полскиот амбасадор Пјотр Висоцки, директорот на Словачката асоцијација за надворешна политика Томас Стразау, директорот на одделот за безбедносна политика и непрофилерација при Министерството за надворешни работи во Унгарија...

МНР го отповика амбасадорот од Чешка, Најчевска тврди хајка е поради критичките настапи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг информираше дека македонскиот амбасадор во Чешка, Сашко Тодоровски е отповикан од функцијата поради констатирани нерегуларности во извршувањето на мандатот. „Има констатирано нерегуларности во извршувањето на мандатот, има лажно претставување на сопругата како културен аташе, непочитување на инструкции на Министерството за надворешни работи. Ова е процедура што трае повеќе месеци“, изјави министерот...

Чешка доби нов претседател: Силниот поддржувач на Украина Петр Павел го победи Андреј Бабиш

Поранешниот чешки генерал Петр Павел, кој беше генерал во НАТО и ветеран во мировните мисии на Балканот, е нов претседател на Чешката Република. На вчерашните претседателски избори тој освои 57,8 отсто од гласовите, со што во вториот круг успеа да го победи поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш кој освои 42,2 отсто од гласовите, пренесува Јуроњуз. Иако чешките претседатели имаат малубројни...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на неодамнешната одлука за припојување на четири украински региони кон Руската Федерација. Онлајн доста вирална стана и онлајн петицијата за припојувањето на Калининград кон Чешка и негово преименување во Краловец. „Краловец е...

Јарослав Лудва: Чешка останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан

Aмбасадорот на Чешка во Северна Македонија, Јарослав Лудва денеска на 41-вата седница на Комисијата за европски прашања ги претстави Програмата и Приоритетите за работата на Чешкото претседателство со Советот на Европската унија за втората половина на 2022 година. Тој нагласи дека Чешка останува принципиелен поддржувач на политиката на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан и ја потврди...

Издадена книгата „Раскази на љубовта“ во која емоциите играат главна улога

Издавачката куќа „Готен“ ја објави збирката раскази „Раскази за љубовта“ од еден од најпопуларните современи чешки писатели, Михал Вивег. „Збирката раскази „Раскази за љубовта“ ги содржи главните карактеристики на прозното писмо на Вивег – одлично чувство за раскажување приказни, дозиран хумор, луцидно согледување на односите меѓу луѓето. Млади љубовници и постари љубовници, парови во брак и разведени, неженети мажи и вдовици, отворени...

Нова епизода на „Шорткат“: Репортажа од Чешка за тоа како може да се зачува индустриското наследство

Во емисијата „Шорткат“ неделава ја објавуваме репортажата од локалитетот Долњи Витковице, кој претставува заштитено индустриско наследство во чешкиот град Острава. Овој некогашен комплекс не е напуштен и заборавен како фабриките „Треска“, „Купром“ и Стакларницата во Скопје, туку е претворен во креативен центар што го посетуваат над 1,3 милиони лица од целиот свет. Во денешната епизода информираме и за големиот пожар...

По возови и железнички станици, украинските бегалци во очај бараат безбедност во земјите од Средна Европа

Преморени, очајни, дел во плач, а дел збунети. Ова е генералната слика за украинските бегалци коишто изминативе недели ги преплавија земјите од Средна Европа. Откако Русија ја започна воената агресија врз Украина, над 3,5 милиони лица се одлучија да ги напуштат своите домови и да заминат во странство. Со гранатирањата, Русија уште во првите денови од инвазијата го затвори авиосообраќајот,...

Разорно торнадо однесе најмалку четири животи и остави пустош во Чешка

Силно торнадо придружено со град нанесе огромни штети во неколку села во Чешка и уби најмалку четири лица, а остави над 100 луѓе повредени. Во ужасното невреме вчеравечер, ветриштата откорнуваа цели дрва и покриви во југоисточните области Брецлав и Ходоњин, превртуваа автомобили и нанесоа други материјални штети, јави Би-би-си. Во најтешко погодените подрачја биле забележани ветришта од 220 километри на...

Османи: Добивме силна поддршка од министрите за надворешни работи на Словенија, Австрија и Чешка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска беше домаќин на министрите за надворешни работи на Австрија – Александер Шаленберг, Словенија – Анже Логар и на Чешка – Јакуб Кулханек, кои претстојуваат во еднодневна работна посета на Република Северна Македонија. Се разговарало за европското досие на земјава, реформските процеси, добрососедските односи, а една од централните теми била и можностите за напредок...

МНР прогласи дипломат на амбасадата на Русија за непожелна личност во земјава

Министерството за надворешни работи, според член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи, одлучи да прогласи еден дипломат на амбасадата на Руската Федерација за непожелна личност во Република Северна Македонија, соопштија од МНР. „На 14 мај 2021 година, во просториите на МНР беше повикан Амбасадорот на Руската Федерација, при што беше врачена нота со која се наложува на посочениот дипломат...

Експлозии во складишта за оружје од 2014 година причина за протерувањето дипломати меѓу Чешка и Русија

Мистериозната експлозија во две чешки складишта за оружје во 2014 година е причината за заладувањето на односите меѓу Чешка и Русија. Чешките власти тврдат дека бараат двајца руски државјани кои се директно одговорни за настанот од пред седум години, во кој загинаа двајца чешки граѓани. Државните власти од оваа земја на 17 април изнесоа информација, која повлекува директна линија...

С. Македонија, Словачка и Чешка заеднички ќе ја организираат манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“

Северна Македонија, Словачка и Чешка заеднички ќе ја организираат манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“, информираат од Владата на РСМ. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Република Словачка Хенрик Маркуш, кој на средбата го претстави долгогодишниот организатор и иницијатор на манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ Стојан Лекоски,...

Чешка забрани влез на странци во земјата, во Франција од утре не можат да влезат сите лица надвор од ЕУ

Под налетот на британската, јужноафриканската и бразилската мутација на корона вирусот, расте бројот на земји во светот што воведуваат нови рестрикции за патувања. Чешка од денеска го забрани влезот за странци на нејзина територија кои не доаѓаат во земјата поради неопходни причини. Од 30 јануари, влез во Чешка е дозволен само за оние странци што студираат или работат во...

Чешка и Словачка се спротивставија на одредницата „погрешно толкување на историјата“ – заклучоците за проширувањето на ЕУ повторно блокирани

Усвојувањето на заклучоците на Советот на ЕУ за проширувањето и Западен Балкан се повторно блокирани, јавуваат МИА и Танјуг. Чешка и Словачка го блокираа усвојувањето на заклучоците за процесот на проширување кои вчера ги усвои Европската унија на ниво на амбасадори. Двете земји-членки не ставија министерски потпис со што заклучоците не ја поминаа процедурата за писмена потврда од секоја...

До 2038 година Чешка ќе престане со ископот на јаглен од рудниците

До 2038 година Чешка ќе го затвори производството на јаглен од рудниците, одлучи чешкиот владин Комитет за јаглен. Точниот датум ќе биде договорен компромисно, изјави министерот за индустрија Карел Хавличек во петокот, претставувајќи го крајниот извештај, пренесува деловниот портал Seebiz.eu Еколозите бараа и порано да се прекине со ископот на јагленот, а докторите потпишаа и петиција предупредувајќи на последиците од...

Штипските радиоаматери „фатија“ сигнал и презедоа фотографија од Меѓународната вселенска станица (видео)

Меѓународната вселенска станица (ISS) вчера од височина од околу 425 километри над Земјата емитуваше сигнал, кој беше „фатен“ од радиоаматерите на клубот „Никола Тесла“ од Штип. Од клубот објаснуваат дека, според најавата, Меѓународната вселенска станица околу 18.42 часот „прелетала“ над Централна Европа, а тие се обиделе - и успеале - да го примат сигналот, со кој се емитуваа неколку фотографии...

Секоја осма компанија во Германија користи вештачка интелигенција

Во Германија, една од осум компании користи вештачка интелигенција (ВИ), покажа истражувањето објавено вчера од Федералниот завод за статистика, пренесе германската новинска агенција ДПА. Дали користите вештачка интелигенција? Вакво писмено...