fbpx
Таг: Чешка

таг: Чешка

Земан: Бројот на бегалци ќе се зголеми двојно

Бројот на бегалци што ќе пристигнат во Европа ќе биде двојно поголем и ќе следат уште неколку бегалски бранови, изјави чешкиот претседател Милош Земан.  Тој додаде дека приливот на бегалците што оваа година дојдоа во Европа претставува „организирана инвазија“ и оти младите Сиријци и Ирачани треба самите да земат оружје и да се борат против групата Исламска држава (ИД). Според чешкиот претседател, најголема...

Чешки полицајци ќе им помагаат на македонските во справувањето со мигрантската криза

Чешката влада планира да испрати 25 полицајци во Македонија како помош за земјава во справувањето со мигрантската криза. Ова било соопштено денеска по состанокот на земјите од Вишеградската група (В4), кој се одржа во главниот град на земјата, Прага. Како што пренесуваат чешките медиуми, доколку владата на Чешка го одобри испраќањето на полицајците, тие треба да бидат распоредени во Македонија...

Земан: Бранот мигранти претставува организирана инвазија

Чешкиот претседател Милош Земан, кој често го изедначува тероризмот со исламот, изјави дека премиерот Бохуслав Соботка ја загрозува Чешка со тоа што целосно не ја препознава опасноста што ја претставуваат барателите на азил. Земан во интервју за чешкиот весник „Млад фронт“ рече дека за разлика од премиерот, тој смета дека бранот мигранти преставува „организирана инвазија“. Премиерот на Чешка претходно ја отфрли...

Чешка: Бегалците ќе мора да докажат дека немаат заразни болести

Бегалците што ќе ги прими Чешка ќе мора во иднина, при влезот во државата, да докажат дека не боледуваат од заразни болести, а кога ќе добијат азил, ќе им биде одземен ако извршат кривично дело со умисла, се наведува во новиот закон за азил што денеска го усвои сенатот на парламентот на Чешка. - Владата настојува да ги заштити чешките интереси. Ставот...

Бегалци во Чешка почнаа штрајк со глад

Повеќе од 40 бегалци, кои се во притвор во Драхоњицам, на западот на Чешка, и чекаат депортација, синоќа почнале штрајк со глад, во страв дека чешките власти ќе ги депортираат во Ирак, а исто така бараат властите да престанат да ги држат во притвор подолго од 90 дена. - Се исплашија дека ќе бидат вратени во земјите од кои потекнуваат....

Соботка: Слободата на движење во ЕУ е од клучна важност

Чешкиот премиер, Бохуслав Соботка, денеска рече дека евентуалната промена во врска со слободата за движење во ЕУ ќе предизвика „сериозен проблем“. - Правото да се живее и да се работи каде било во ЕУ е апсолутно од фундаментална важност, имајќи го предвид нашето историско искуство – рече Соботка, реагирајќи на говорот на британскиот премиер Дејвид Камерон за промените што ги бара...

Чешка испраќа војска во Унгарија

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка соопшти дека неговата земја испраќа во Унгарија уште војници и полицајци. В четврток, министрите за внатрешни работи на Вишеградската група ќе прецизираат како Словачка и Полска ќе помогнат во чувањето на унгарската граница. - Во другата фаза од помошта за Унгарија, Чешка ќе испрати повеќе војници и полицајци од тие 25 што ги одобри владата вчера – рече...

Клаус тргнува во борба за референдум против бегалците

Поранешниот чешки претседател, Вацлав Хавел, денеска тргнува во борба за Чесите да добијат право на референдум или на предвремени парламентарни избори да одлучат дали воопшто ќе примат какви било бегалци, бидејќи се покажало оти ЕУ со голема сила владее над малите. Според Клаус, Владата не добила маднат да носи одлуки кои можат во целост да ја изменат безбедноста и карактерот...

Земан: Наместо ѕид, пред бегалците да се постави жива сила

Претседателот на Чешка, Милош Земан, денеска побара на границата на земјата да се постават војници пред новиот бран бегалци и ја одби идејата на министерот за одбрана, Мартин Стропњицки, чешките воени мисии да помагаат во запирањето на мигрантите, но во Јордан. - Не сакам огради затоа што секогаш ме потсетуваат на Берлинскиот ѕид. Мислам дека е далеку поадекватно е, наместо...

Чешка испрати дополнителни сили на границата со Австрија

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка изјави дека неговата земја испратила дополнителни полициски сили на границата со Австрија за да го ограничи бројот на бегалци што влегуваат во Германија. - Мерката е воведена за да се спречи кршење на законите и на правилата во шенгенската зона - рече Соботка, додавајќи дека чешката влада редовно ја проценува ситуацијата и доколку биде потребно, ќе воведе нови мерки. Чешка го заостри обезбедувањето...

Во Чешка нема БИРС

Не се потврди сомнежот за заболеност од смртоносниот блискоисточен синдром (БИРС) кој постоеше кај едно лице и поради што беа ставени во карантин уште околу 30 луѓе, изјави првиот човек на чешкиот завод за јавно здравје, Владимир Валента. 33-годишниот туристички водич кој пред извесно време престојувал во Јужна Кореја и понатаму ќе биде под лекарска контрола, а другите патници кои со него...

Уапсени шест осомничени терористи во Чешка

Шест лица се уапсени во Чешка под сомневање дека подготвувале терористички напад на воз. Портпаролката на државното обвинителство, Степанка Женкова, изјави дека тројца од уапсените се во притвор, а тројца се пуштени да се бранат од слобода. Женкова не ги соопшти имињата на уапсените ниту, пак, прецизираше какво вооружување е запленето при полициската операција.

Чешкиот претседател ќе го одликува јорданскиот крал

За време на претстојната посета на Јордан, претседателот на Чешка, Милош Земан, ќе го одликува кралот Абдула Втори со орден „Бел лав“ и на тој начин ќе му изрази поддршка во борбата против тероризмот и ќе повика на широка поддршка на арапските земји. Земан, исто така, рече дека тој се противи на воведувањето гранични контроли во Шенген-зоната, бидејќи тоа би...

Чех се самозапали во центарот на Прага

Средовечен маж синоќа се поли со бензин и се запали на плоштадот Вацлавски во Прага, јавуваат чешките медиуми. - Станува збор за 56-годишен пациент на психијатриска болница кој излегол на шетање, но не се вратил во болницата. Сам се запалил, никој не му помогнал, соопшти портпаролот на чешката полицијата, Томаш Хулан, додавајќи дека лицето им подлегнало на раните. Не се...

Македонските ракометари ја совладаа Швајцарија

Ракометарите во недела ќе им гостуваат на Чесите
Македонските ракометари во дуелот со Швајцарците успеаја да стигнат до посакуваната победа. Тие сега го очекуваат гостувањето во Злин и натпреварот со Чешка. Ако ракометарите успеат да победат, Македонија ќе биде на добар пат да се квалификува за учество на Европското првенство во 2016 година. Дуелот со Чешка се игра в недела, во 13.30 часот.

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...