fbpx
Таг: видео игра

таг: видео игра

По грешка, видео играта „ФИФА“ во Индија се продаваше со попуст од 99 отсто

Компанијата „Електроник Артс“ (ЕА), по грешка, најновата верзија на играта „ФИФА“ (FIFA 23 Ultimate Edition) во Индија ја продавала по цена од 4,80 рупии, што е еднакво на 0,06 американски долари, јави „Би-би-си“. Купувачите го искористиле моментот на неверојатниот попуст и ја набавиле играта од продавницата на „Епик Гејмс“ во Индија со попуст од 99,8 отсто. Грешката која настанала во...

Прогласени победниците на конкурсот за најдобар концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“

Тројца основци ги добија првите три награди на конкурсот за најдобар концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“ во рамки на проектот „Видео игротека“, соопштија организаторите од Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии – УМПАКИ Скопје. Првото место го освои Матеј Цветковски од Радовиш, второто Темјана Јорданоска од Скопје, а третото Душко Геразов од Скопје. Признание...

Почнува креативната работилница за намалување, реупотреба и селекција на отпад – Видео игротека

Патувачки предавања за заштита на животната средина, соларна проекција на филм и работилници за деца за изработка на видео игри од денеска (30 мај) тргнуваат во неколку градови низ републиката во рамките на проектот „Видео игротека“ што го организира Унијата на македонски асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ Скопје. Првиот од низата настани е предавање и работилница за намалување, реупотреба и...

Повик до деца и млади за изработка на концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ) во рамките на проектот „Видео игротека“, распиша повик за изработка на концепт за видео игра на тема „Заштита на животната средина“. Како што информираат од УМПАКИ, повикот е отворен за деца и млади на возраст од 7 до 18 години. Сите заинтересирани ќе треба да смислат концепт за видео игра, и...

Играта „ФИФА“ го менува името од следната година

По речиси 30 години завршува ерата на играње „ФИФА“. Долготрајната серија фудбалски игри на компанијата „EA“ (Electronic Arts) ќе заврши со „ФИФА 23“, а новата сезона следната година ќе ја продолжи под ново име – „EA Sports FC“. Причината за преименувањето е тоа што „ЕА“ и Меѓународната фудбалска федерација – ФИФА се разделуваат откако фудбалските власти побарале зголемување на таксата...

Играта без насилство Cities Skylines бесплатна на Epic Games до 17 Март

Cities Skylines скриншот од Epic Games
Ненасилната игра Cities Skylines е бесплатна на Epic Games до 17 март. Се работи за игра каде градите цел огромен град и потоа го управувате, од превоз до водовод, од универзитети до големи облакодери. Во играта градот заживува и сообраќајот и луѓето кои се движат по него се интеранткивни. Одлична симулација на голем размер во која можете да зумирате...

Играта Brothers -A Tale of Two Sons бесплатна на Epic Games до 24 февруари

Скриншот од Epic Games
Играта Brothers -A Tale of Two Sons е бесплатна на Epic Games до 24 февруари. Станува збор за добро изработена специфична игра кога се игра два лика одеднаш што ги контролирате истовремено. Решавате загатки во мисијата да најдете „лековита вода“ со која би го излечиле својот болен татко.  Играта е одлично смислена и загатките се забавни особено затоа што бараат...

Играта без насилство Relicta бесплатна на Epic Games до 27 јануари

Скриншот од Epic Games
Играта Relicta е бесплатна на Epic Games до 27 јануари. Станува збор за „интелигентна“ игра во која решавате логички загатки. Вие сте научник којшто е на Месечината која е тераформирана и користите анти гравитациони ракавици за да поместувате коцки со различни бои и форми и да ги сместите по редослед на правилните места за да напредувате понатаму низ бариерите...

Godfall Challenger Edition бесплатна на Epic Games до 16ти декември

Скриншот од играта GodFall
Godfall Challenger Edition e бесплатна на Epic Games до 16 декември (Четврток). Втурнете се директно во Endgame содржините на оваа игра почнувајќи со моќен лик на максимум левел, армор скин на главниот протагонист, епски оружја и опрема, многу „скилпоинти“  и уживајте во динамичниот „гејмплеј“ додека освојувате нови награди групирајќи се со други играчи за да надминете предизвици од легендарни...

Играта Rebel Galaxy бесплатна на Epic Games до 19 август

Играта Rebel Galaxy е бесплатна за превземање на Epic Games до 19 август. Ако сакате игри со вселенски бродови и истражување на вселената, иако постара, ова е игра за Вас. Најмногу потсетува на играта Freelancer, но со подобра графика. Rebel Galaxy е излезена во 2015 година, но сепак е добра вселенска игра; планетите и небесните тела се супер сработени...

Екстензивниот Free Trial на Final Fantasy XIV

Воопшто не е случајно тоа што Final Fantasy XIV е прва на листата на најдобри 10 ММО игри од IGN.com дури ја води и WoW која е на второ место.  Играта има толку многу да понуди за нови играчи, поради екстензивниот Free Trial што служи да се испроба играта. Но се работи за многу повеќе од обичен трајл, вклучена е...

Играта Control бесплатна на Epic Games до 17ти јуни

Играта Control е релативно нова игра и една од подобрите што ги имаат дадено бесплатно Epic Games - сега е достапна да се земе бесплатно до 17ти јуни. Иако прво направена за Playstation 4 пред некое време стана достапна и за компјутери, но сепак е игра што бара солидна гејминг машина, но исто така е достапна за играње преку...

„Cyberpunk 2077“ не ги исполни очекувањата, но покажа како ќе изгледаат видео игрите во иднина

Cyberpunk
За првпат објавена во 1988 година од страна на дизајнерот Мајк Пондсмит, Сајберпанк (Cyberpunk) не остана само видео игра, туку премина во своевиден жанр на научна фантастика, сместен во беззаконска субкултура на угнетувачко општество доминирано од компјутерската технологија. Обичен живот и високо развиена технологија, со напредни технолошки и научни достигнувања како вештачка интелгиенција и кибернетика, одреден степен на распаѓање...

Отворен повик за млади креативци и гејмери за изработка на концепт за видео игра

Со цел подигнување на свеста за заштита на животната средина, Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ) во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“, за млади на возраст од 10 до 18 години. „Целта на проектот е да се промовира етички однос кон природата...

Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува...