fbpx
Таг: вести за млади

таг: вести за млади

Вештачката интелигенција во медиумите во фокус на новата епзиода на „Шорткат“

Како новинарите и фоторепортерите можат да ја користат вештачката интелигенција во своја полза? Кои се придобивките, а кои можните штетни последици од употребата на ВИ во медиумите? Одговорите на овие прашања ги дознаваме во најновата епизода на „Шорткат“, каде ги пренесуваме главните заклучоци од вебинарот „Вештачката интелигенција во медиумите – про и контра“. Ги пренесуваме најновите податоци за невработеноста кај...

Дипфејк технологијата главна тема вечерва во „Шорткат“

Дипфејк или реалност – ова беше темата на Сајбер шејк дискусијата за млади што вчера се одржа во „Котур“ во Скопје. За тоа што беше кажано за оваа технологија од страна на говорниците – експерти во своите полиња и за другите интересни активности кои беа дел од настанот, дознајте повеќе во вечерашната епизода на Шорткат. Информираме и за чистењето на...

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран...

Шорткат: Студенти го подготвуваат првиот македонски болид за светски натпревар во Хрватска

Дваесетина македонски студенти во моментов го подготвуваат првиот македонски болид. Тркачкиот автомобил од лабораторијата на Машинскиот факултет треба да стигне на светски студентски натпревар во Хрватска. За нивната работа, патот што го одат и предизвиците на кои наидуваат дознајте повеќе преку нашиот разговор со Стефан, Георги и Масимо, кои се дел од тимот на MES Racing, во новата епизода...

Шорткат: Над 3.800 смртни случаи годишно поради аерозагадувањето во земјава

Загрижувачки податоци од Институтот за јавно здравје. Во Македонија годишно има над 3.800 смртни случаи кои можат да се препишат на аерозагадувањето. Повеќе за извештајот дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади, кои од оваа епизода се со освежен визуелен идентитет, ви носиме информации за студентите и партиципацијата што тие (ќе) ја плаќаат на УКИМ, за годинешното...

Шорткат: Услугите на УКИМ ќе се плаќаат онлајн

Професори и асистенти на УКИМ направија систем со кој им се овозможува на студентите услугите на факултетите да ги плаќаат онлајн. Ќе станат ли уплатниците и редиците во банка минато за студентите, дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади информираме и за предложените измени на Законот за средно образование, невработените магистри и доктори, како и за носењето...

Шорткат: Кои се најголемите природни непогоди во земјава?

Пожари и поплави се најголемиот дел од природните непогоди кои се случиле во С. Македонија во изминативе неколку години, покажува Анализата на екстремни временски настани која ја изработи Центарот на климатски промени. Само на овие две непогоди отпаѓаат над 90 проценти од природните катастрофи што се случиле во земјата. Повеќе за анализата дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Информираме за...

Шорткат: Макетите на младиот Диар од Чаир

Дванаесетгодишниот Диар Ајдини од скопски Чаир поседува извонреден талент за создавање нови дела со механички уреди. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе видите три негови макети, изработени според модели на вистински уреди – светлосен аларм, вентилатор за лаптоп и вентилатор за телефон. Во првата епизода на „Шорткат“ во 2024 година носиме вести и за стипендиите за студенти на втор и...

„Шорткат“: Најважното од 2023 година

Во новогодишната епизода на „Шорткат“ се потсетуваме на најважните прилози кои беа дел од нашата емисија изминатава 2023 година. Вечерашната, 114 епизода на вестите за млади е последна за годинава, а следното издание ќе се емитува на 11 јануари. Во „Шорткат“ ги потсетуваме студентите да ја продолжат важноста на билетите за бесплатен јавен превоз во Скопје, а ги носиме и...

Шорткат: Зошто да учам кога имам AI?

Во рамките на 19-тата Меѓународна конференција е-Општество.мк, во Тетово се одржа настанот „Cyber Shake“, на кој младите дебатираа на темата „Зошто да учам кога има вештачка интелигенција?“. Главните поенти што беа истакнати од говорниците ги пренесуваме во новата епизода на „Шорткат“. Информираме и за интересните резултати од истражувањето „Младински аспирации за кариера и вештини“, а носиме вест и за обуката...

Шорткат: Употребата на вештачката интелигенција во медиумската сфера

Колку вештачката интелигенција може да придонесе да се зголеми ширењето на дезинформации во јавноста, е главното прашање на кое го бараме одговорот во новата епизода на Шорткат. На тема вештачка интелигенција носиме вест и за историскиот договор за нејзино правно регулирање во ЕУ, како и за конференцијата „е-Општество.мк“ што Фондацијата Метаморфозис ќе ја организира следната недела на тема „Вештачка интелигенција...

„Шорткат“: Колку се исплатливи соларните инвестиции?

Колку се исплатува инвестирањето во соларна енергија во земјава? За искористувањето на енергијата од сонцето, свои предлози имаат експерти и граѓански организации, кои во новата епизода на „Шорткат“ зборуваат за тоа како инвестицијата да се направи поисплатлива и да се намали енергетската сиромаштија. Во новата епизода на Шорткат ја пренесуваме и информацијата дека онлајн малтретирањето меѓу младите е во пораст,...

Вечерва во „Шорткат“ дознајте повеќе за видеоиграта „Скопје“

Видеоиграта „Скопје“, чиешто демо беше претставено на еден од најреспектираните гејминг-фестивали „Pax West“ во Сиетл, е во фокус на новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“. Разговараме со креаторот на играта, програмерот Кристијан Трајковски. Носиме вести и за рокот за пријава на нашата работилница за млади новинари кој истекува вечерва, како и за опасните дезинформации што и понатаму се шират...

Митови за сајбер хигиена и заштита на приватноста онлајн во новата епизода на „Шорткат“

Темата „сајбер хигиена“ е преполна со митови и заблуди што може да нè направат ранливи на онлајн заканите. Во новата епизода на Шорткат разоткриваме дел од вообичаените митови на оваа тема и ги одвојуваме фактите од фикцијата. Носиме и низа вести за студентите –за дезинформирањето околу греењето во студентскиот дом „Стив Наумов“, за новоизбраната студентска правобранителка на УКИМ, а ќе...

„Шорткат“: 2023 – најтоплата година досега?

Европско истражување покажува дека планетата се загреала за речиси 1,2 Целзиусови степени над просечните температури, а за научниците веќе е практично сигурно дека годинава ќе биде најтоплата во последните 125.000 години. Ова ќе влијае на целиот биодиверзитет, а за последиците ве информираме во новата епизода на „Шорткат“. Во новите вести за млади информираме за младинската невработеност која се најде во...

„Шорткат“: На Шар Планина се случува екоцид

Прогласувањето на Шар Планина за национален парк не ги запре несовесните граѓани да фрлаат отпад насекаде во природата. Повеќе за овој екоцид информираме во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади неделава носиме информации и за студентите – во тек е конкурсот за стипендии за редовните студенти, а формиран е и новиот состав на Универзитетското студентско собрание на УКИМ. Дознајте...

Аерозагадувањето во фокус на вечерашната епизода на „Шорткат“

Новата епизода на „Шорткат“ ја емитуваме вечерва, а во неа главна тема е актуелниот проект на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) за справување со загадувањето на воздухот во пет македонски општини. Покрај тоа што ќе може да дознаете повеќе за справувањето со аерозагадувањето, во „Шорткат“ вечерва информираме и за резултатите од конкурсот за краток хорор расказ што годинава...

„Шорткат“: Дали телефонот нè прислушува?

Дали телефонот нè прислушува, беше прашањето што привлече големо внимание и дискусија меѓу експерти и десетици млади на првиот „Сајбер Шејк“ настан што се одржа минатиот четврток. Одговорите може да ги дознаете вечерва во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади информираме и за тоа до каде е вселувањето на студентите во новиот тетовски студентски дом. Ве водиме и на...

„Шорткат“ за дигитализацијата на полагањата државни и меѓународни тестови

Кога во прашање е дигитализацијата на процесот на полагање државни и меѓународни тестови, кои за нашите ученици се обврска – мнозинството училишта во државата не се соодветно опремени со компјутери, иако меѓународните организации што ги спроведуваат тестирањата инсистираат на електронско, наместо хартиено полагање. За тоа што е потребно да се направи за овој систем да биде пофункционален, разговараме со...

„Шорткат“: Иновативни еко-плочки од селектирана пластика во Гевгелија и Кочани

Како отпадната пластика во Гевгелија и Кочани се претопува во иновативни еко-плочки за надворешна употреба, може да дознаете во новата епизода на „Шорткат“ што ќе биде објавена вечерва. Во новите вести за млади информираме за нашето учество на фестивалот Џифони Македонија, а го најавуваме и Конкурсот за краток хорор расказ кој го распишавме четврта година по ред. Ја носиме и веста...

Агресивен пензионер е снимен во итната служба на Неапол, а не на вакцинален пункт

Видеото од објавата што ја рецензираме не е од центар за вакцинација туку од итната помош во Неапол. Како што информираат проверувачите на факти на на Factcheck.vlaanderen, самата болница...