fbpx
Таг: невреме

таг: невреме

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што информираат од УХМР, попладнево, во вечерните часови и во текот на ноќта на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во...

Спасени три лица од водите на Дојранското Езеро

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека утрово е извршено спасување на три лица, кои поради невремето изгубиле контрола над чамец во Дојранското Езеро. Дојавата била примена утрово во 8:30 часот во СВР-Струмица, од страна на граѓанин. Тој кажал дека три лица изгубиле контрола над чамец поради невремето и не можеле да се вратат кон брегот. На интервенција бил испратен патролниот...

Силно невреме со грмежи и врнежи ја зафати Хрватска

Хрватскиот Хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) издаде портокалово предупредување за целата земја. Тие соопштија дека засилена облачност со дожд, врнежи и грмежи веќе го зафати северниот и дел од централниот Јадран, а ќе се прошири кон јужниот и кон западните краеви на внатрешноста, а најдоцна до доцните попладневни часови ќе стигне до Славонија. „Истовремено можна е и посилна бура со грмотевици, поверојатно...

Невремето во земјава не беше предизвикано од ХААРП

Во С. Македонија на 5 август 2023 година, кога е објавен постот имаше невреме, ама на ниеден начин непредизвикано од ХААРП. Станува збор за еден од најпопуларните истражувачки проекти во кој се вклучени различни партнери, индустријата, американското министерство за одбрана и бројни универзитети во Соединетите Американски Држави. Наспроти изнесеното во постот, на страницата на Универзитетот Алјаска е објаснето дека радиобрановите...

Невреме во Србија, делови од Белград без струја

Невреме проследено со силен дожд, ветер и град денеска ја зафати Србија. Невремето ги погоди западните делови од земјата, но набрзо стигна и до Белград, објави српскиот сервис на Н1. Први мети на невремето биле Горњи Милановац, селата Коштуниќи, Леушиќи, Теочин, општините Уб и Лајковац. Силниот дожд и ветер во главниот град на Србија пристигнале по 14 часот, при што биле...

УХМР најавува невреме за утре, црвено предупредување и во Србија

Силен дожд, ветер и грмежи низ земјава, особено во попладневните и вечерните часови, најави за утре Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Од Управата информираат дека претпладне ќе биде сончево и топло со умерен до засилен ветер од јужен правец, а попладне и во ноќните часови, почнувајќи од запад, облачноста ќе се зголемува. „Под влијание на атмосферски фронт во сабота попладне и...

МНР: Македонските граѓани да ги напуштат загрозените подрачја во Словенија

Министерството за надворешни работи (МНР) апелира сите граѓани на Северна Македонија да ги напуштат загрозените подрачја во Словенија, особено подрачјата покрај реките. Апелот на МНР следува откако оваа држава ја зафати големо невреме, поради што се затворени голем број на патишта и автопатишта низ целата земја. Министерството ги повикува граѓаните кои планираат да патуваат во Словенија или транзитираат преку неа,...

Стари фотографии се споделуваат како да се од актуелното невреме на Балканот

Проверката покажува дека од шесте споделени фотографии во постот, за коишто се тврди дека го претставуваат невремето што го зафати Балканот изминатите денови, само две се автентични и навистина го прикажуваат неодамнешното невреме. Останатите четири немаат никаква врска со Балканот, ниту, пак, се снимени  во 2023 година. Во објавата, исто така, неточно се тврди дека невремето на Балканот е...

Невреме во Македонија: откорнати дрва и вода по улиците [галерија]

Попладнево почна невреме во земјава, кое засега има зафатено само одредени делови од Скопскиот регион. Во скопската населба Чаир екипата на Мета.мк беше сведок на откорнати дрва и вода по улиците. Населбата мисира на фекалии, со оглед на тоа што атмосферската вода се слева во канализацијата. Оштетени се и повеќе возила од гранки, но и од откорнати делови од фасади...

Невреме со интензивен пороен дожд ќе има попладнево, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи, на својот профил на Фејсбук преупреди за локално невреме поладнево во делови од земјава. Како што оттаму појаснуваат, поради насобраната голема енергија во атмосферата и благо зголемената влажност над нашето подрачје, денес во попладневните часови во северните делови ќе има услови за локално невреме со интензивен пороен дожд и електрични празнења, силен ветер (над 70...

Невремето во Словенија нема никаква врска со ХААРП

Силното невреме кое ја погоди Словенија, не е резултат на ХААРП, туку е природна појава. Станува збор за суперклеточна бура со грмотевици која се карактеризира со присуство на мезоциклон: длабок, упорно ротирачки нагорен проток. Поради ова, овие бури понекогаш се нарекуваат ротирачки грмотевици. Научниците и метеоролозите велат дека ХААРП не може да го промени времето, пишува „Вистиномер“ во својата...

Нови Сад по вчерашната олуја: загина дете, во клиничкиот центар сместени се 30 луѓе

Последиците од вчерашното невреме во Нови Сад, кога загина 12-годишно дете, можат да се видат дури утрово, јави репортерот на Танјуг од Нови Сад, а пренесе Н1. Во текот на ноќта во Клиничкиот центар во Војводина биле примени 30 пациенти. Сè уште нема информации дали во силното невреме детето загинало од струен удар или од удар на гром. Брзата помош...

Се заканува ново силно невреме, вчерашното заврши со повеќе жртви

По силното невреме кое вчера го погоди регионот, Дирекцијата за цивилна заштита на Министерството за внатрешни работи на Хрватска соопшти дека доаѓа нова облачност од Славонија и дека се можни врнежи со грмежи. Тие објавија и инструкции на Твитер како луѓето да се однесуваат во екот на невремето, од кои една од најважните е да се остане во затворени простории. 🔴🟠Crveno...

Невремето направи пустош во Словенија, Хрватска и во Србија

Министерството за внатрешни работо на Хрватска извести дека во невремето што попладнево го зафати Загреб загинале 50-годишен пешак и 48-годишен возач на автомобил, а едно лице е тешко повредено по пад на градежен кран. Градоначалникот на Загреб Томислав Томашевиќ изјави дека вакво нешто досега не е видено во градот. „И по сила и по штета, за половина час е причинета ваква...

Силно невреме попладнево го зафати Скопје (ВИДЕО)

Невреме проследено силен ветер, дожд и грмотевици попладнево го зафати Скопје. Низ улиците на главниот град се забележуваат паднати гранки, додека од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираа дека на улицата „Симеон Кавракиров“ во Општина Аеродром паднало дрво. Претходно, Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) издаде вонредно предупредување дека дел од фронтален систем придружен со поголема облачна и нестабилна маса...

Оштетени домови од денешното невреме во Охрид

По пладневното невреме што го зафати Охрид, градоначалникот го свика на состанок општинскиот кризен штаб, при што донесена е одлука комисијата за проценка на штети да излезе на терен, информира охридскиот градоначалник Кирил Пецаков. „Во моментов се врши проценка каде што имаме сознанија дека се најголеми штетите, односно каде што има големи оштетувања на домовите. Најпогодени се домовите во населбата...

Делчево прогласи природна непогода од град и од поплави

Природна непогода од поплави и град прогласи Советот на Општина Делчево на денешната вонредна седница, по невремето проследено со силни врнежи од дожд и град што вчера попладне го зафати овој источномакедонски град. Поројниот дожд поплави голем дел од подрумските простории на куќи и други објекти во градот и предизвика тешкотии во сообраќајот, уништувајќи и делови од улици. На денешната седница...

Невреме предизвика поплави на северот на Србија, „реки“ по улиците и во Нови Сад

Големо невреме со обилни дождови и грмотевици, град и силен ветер го зафати вчера приквечер северот на Србија, при што во Војводина и во Срем погодени беа и поголемите градови Нови Сад, Зрењанин, Рума, Шабац и Валево, јави српскиот весник „Данас“. Силен дожд имало и во Крагуевац, во централна Србија. Метеоролозите невремето со обилни врнежи го припишуваат на влијанието на...

Најмалку 23 лица загинаа од торнадо во САД

Во американската сојузна држава Мисисипи загинаа најмалку 23 лица, а четворица се водат за исчезнати во торнадото што зафати неколку населени места во централниот дел на САД, пренесува Гардијан. Огромни штети од торнадото и грмотевиците се регистрирани во малите градови Силвер Сити и Ролинг Форк, каде торнадото со брзина од над 110 километри на час предизвикало оштетувања на куќи...

Бурата во САД однесе 37 животи, жителите во западен Њујорк заробени под снег

Најмалку 37 лица загинаа среде бруталната зимска бура која изминативе денови ги зафати САД, додека делови од западен Њујорк се затрупани под снежна покривка од над еден метар, оставајќи заглавени возила среде улица и илјадници семејства без струја за време на божиќните празници, јави Си-ен-ен. Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, изјави дека оваа бура е „најразорната досега во долгата историја...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...