fbpx
Таг: невреме

таг: невреме

Утринава состанок на Кризниот штаб

За утринава повторно е закажан состанок на кризниот штаб во Министерството за транспорт и врски. Кризниот штаб е меѓуресорно тело за справување од елементарни непогоди и невреме. На состанокот се повикани повеќе министри од министерствата од кои се детектирани проблеми. На состанокот покрај министерот за транспорт, Миле Јанакиески, треба да учествуваат и министерот за одбрана, Зоран Јолевски, за образование, Абдилаќим Адеми, и за здравство,...

Охрид, Струга и Ресен повторно без струја

Од утринава повторно нема струја во охридско-ресенскиот регион. Вчера, исто така, во овој регион немаше струја, но доцна во ноќта дефектот беше поправен и граѓаните до утринава имаа електрична енергија. Од МЕПСО информираат дека екипите се на терен и работат на отстранување на дефектот.  

Поради невремето, неколку автобуси на ЈСП со скратена траса

Поради обилните врнежи од снег, во моментов неколку автобуски линии на ЈСП функционираат со скратена траса, објави „А1 он“. Тоа се автобуските линии со броевите: 11 (до пругата во Ѓорче Петров), 47-а (до обиколница), 51 (до мостот пред село Моране), 56 (до Расадник), 58 (до Кисела Вода), 58-а (до Кисела Вода), 60 (до с. Глумово), 61 (до каменолом), 64 (до...

Балканот го очекува снежно невреме

Метереолошките служби на Србија и на Црна Гора предупредуваат дека намалувањето на температурата е само вовед за снежното невреме што за време на викендот и во последните денови од годината ќе го зафати цел регион. Во Црна Гора снежни врнежи има во околината на Цетиње, а отежнат е и сообраќајот на патниот правец Подгорица - Цетиње. Медиумите во Босна и Херцеговина...

Снежна бура ја парализираше Москва, откажани 150 летови

Снежното невреме што денеска ја зафати Москва го парализира рускиот главен град и придонесе за откажување на повеќе од 150 летови. Snowstorm in Moscow delays over 150 flights - Lynchburg News and Advance http://t.co/iMDzvvJrlo pic.twitter.com/JEUSUmvueb — #SocialMedia NC (@greensboro_nc) December 25, 2014 Ниту еден од трите московски аеродроми не се затворени, но сите летови доцнат. На аеродромот „Домодедово“, јужно од Москва, се откажани...

Словенија: Бура ја претвори планината Јаворник во снежно кралство

Словенечкиот фотограф Марко Корошец, кој е специјалист за метеоролошки фаномени, направил фантастични фотографии по силното невреме што ја зафати Словенија. По 10 дена силна бура, проследена со снег и со ниска температура, Корошец одлучил да се искачи на планината Јаворник за со својот апарат да го фати моментот. Кога се искачил на врвот, познатиот скијачки центар бил прекриен со мразулци,...

Јапонија: Три лица загинаа во снежна бура

Најмалку три лица загинаа во снежната бура што ја погоди Јапонија, каде во некои делови снежната покривка достигнува и до два метра. На јапонскиот остров Хокаидо животот го изгубија две постари жени, јави јапонската новинска агенција „Кјодо“. Уште едно лице загина во сообраќајна несреќа во Хирошима. Невремето го загрози и сообраќајот, а 100 летови на домашни линии се откажани. Претходните денови беа откажани 450...

Две жртви во невремето во Северна Грција, еден Македонец се спасил

Две лица загинаа во поплавите и во невремето што ја зафатија Северна Грција. Како што соопшти грчката полиција, едниот од загинатите е грчки државјанин кој патувал од Македонија кон Грција, а втората жртва на невремето е 50-годишен маж чие тело било најдено во надојдена река во населбата Неа Филаделфија во Солун. Телото на загинатиот кој патувал од Македонија кон Грција било најдено...

„Метеоролошка бомба“ предизвика тревога во Велика Британија

Велика Британија се подготвува за првото зимско невреме, а вечерва метеоролошката служба издаде неколку предупредувања за „метеоролошки бомби“ јужно од Гренланд. Силни ветрови би можеле да го зафатат Обединетото Кралство од вторник навечер и да траат до четврток наутро, соопшти британската метеоролошка служба, која издаде жолта тревога за централниот и за северниот дел на земјата и портокалова (втора по ниво...

Замрзнат дожд ја парализира Австрија

Замрзнат дожд и магла ги опкова австриските покраини Штајерска, Долна Австрија и Бургенланд, поради што бројни школи останаа затворени. Пожарните служби имале полни раце работа со отстранување дрва кои се скршиле поради тежината на мразот. Особено се погодени региони на надморска височина меѓу 600 и 1.400 метри, каде студениот дожд создаде апстрактни зимски скулптури. Во Долна Австрија, поради замрзнатиот дожд, на територијата на...

Снежното невреме во САД однесе 10 животи

Најмалку 10 лица загинаа во снежното невреме, кое ја зафати американската држава Њујорк. Поради големите снежни наноси, кои достигнуваат висина и преку 1,5 метар, затворени се училиштата. Националната гарда работи на расчистување на патиштата и на помагање на заробените лица во снегот. Според информациите на американските медиуми, во одредени делови на државата Њујорк, снегот достигна висина од 2,5 метри. Метеоролозите јавуваат дека следниот...

Снежно невреме ги погоди САД

Јужно од Бафало за помалку од 24 часа наврнал еден ипол метар снег
Најмалку седум лица го загубиле животот во снежната бура што го зафати североистокот на САД. Пет од починатите се од Бафало, вториот по големина град во сојузната американска држава Њујорк. Температурата во сите сојузни држави била нула Целзиусови степени, а на некои места се измерени и температури под нулата. Гувернерот прогласил вонредна состојба и ја повикал на помош Националната гарда. Јужно...

Преспанци ги чекаат парите од Владата за обештетување од невремето

Преспанските овоштари чекаат абер од Владата кога ќе им ги исплати парите како обештетување од невремето кое во јули годинава уништи преку 3.000 хектари под овошни насади. Овоштарите со месеци немаат одговор кога ќе го добијат обештетувањето и колку пари ќе им бидат исплатени за секој хектар. Градот ова лето ги уништи овошните насади од 70 до 100 проценти, а...

Во Словенија жолт аларм поради поројните дождови

Во Словенија е прогласен жолт аларм поради поројните дождови што во текот на ноќта ја погодија земјата и кои, според најавите на метеоролозите, ќе продолжат и следните денови. Метеоролозите прогнозираат дека денеска ќе биде прогласен највисок степен на опасност од поплави - црвен аларм. Се прогнозира дека наредните денови ќе паднат повеќе од сто литри дожд на еден квадратен метар во целата земја. Словенија минатиот...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...